برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
معرق سنگ و سرامیک چیست ؟

معرق سنگ و سرامیک چیست؟

تاریخ انتشار: 1397/01/20 11:58 | بازدید: 1578

معرفی معرق سنگ و کاربرد آن در فضای داخلی و خارجی معرفی روش های تولید معرق سنگ و سرامیک

معرق سنگ و سرامیک چیست؟

 

همانطور که می­دانید، معماری ایرانی در اعصار مختلف همواره مورد توجه تمدن های گوناگونی بوده و هست. آنچه که در معماری اصیل ایرانی بسیار مورد توجه همگان قرار می­گیرد، تلاش معماران در تلفیق هنر با صنعت ساختمان سازی است. اگر به بناهای تاریخی ایران نگاهی بیاندازید همواره نقوش، طرح ها و تزئینات بسیار زیبا و جذابی را در نمای آن ها مشاهده می­نمایید که با بهره گیری از هنر ایجاد شده اند. در این بین یکی از این هنرهای زیبا که توانسته است آثار فوق العاده ای به یادگار بگذارد، هنر معرق بر روی سنگ و سرامیک می­باشد. نمونه ی هنر معرق بناهای تاریخی می توان به کاخ آپادانای شوش به گنبد حرم امام رضا اشاره کرد. شهر کاشان یکی از بزرگترین تولید کننده ی کاشی های تزئینی در کارگاه های بصورت برجسته می باشد.

 

معرق سنگ و سرامیک چیست ؟

 

به طور کلی اگر بخواهیم معرق را تعریف کنیم می­توانیم اینگونه بیان نماییم که کلمه معرق در لغت به معنای هر چیز رگه داری بوده و در هنر به ایجاد نقوش و طرح های زیبا از طریق کنار هم قرار دادن رنگ های مختلف یک جنس مصالح همچون سنگ، کاشی و سرامیک، چوب و ... گفته می شود.

معرق سنگ را  از نظر جنس سنگ به دسته های زیر تقسیم بندی میکنند:

 • سنگ های مرمریت
 • سنگ های تراورتن
 • سنگ های گرانیت

و همچنین معرق سنگ از نظر طرح و نقش به:

 • نقش سنتی
 • نقوش اسلیمی
 • نقوش ختائی
 • نقش ها و طرحهای متنوع

 

طراحی  معرق سنگ وسرامیک بحالت گرد ( دورانی )، قالب دار و حاشیه در اشکال مختلف برای ساختمانها، مجتمع تجاری، تالار و رستوران ها با برشی زیبا و استفاده از تکنولوژی واتر جت انجام می گیرد.

حال معرق کاری سنگ از بریدن، کنار هم چیدن و چسباندن سنگ‌های لایه شده و رنگارنگ برای ایجاد طرح و نقش با ابزار برش و سایش حاصل می­شود. معرق سرامیک نیز به همین صورت بوده و در آن از قطعات برش خورده و شکسته شده سرامیک بهره گیری می­ شود. در این بین معرق سرامیک از تنوع طرح و رنگ بالاتر و قیمت به صرفه تری برخوردار است و همچنین برش زدن سرامیک در ابعاد مختلف هم براحتی انجام می گیرد. طرح هایی که بر روی سنگ و سرامیک ایجاد می­شوند، عموماً طرح های سنتی مانند نقوش اسلیمی، ختایی، هندسی و ... هستند.

 

روش های تولید معرق سنگ و سرامیک

 

 • موزاییک :

موزائیک یکی از متریالهای ساختمانی ست که با سنگ و سیمان تولید می شود. و جزء محصولاتی ست که از قدیم الایام تا امروز تولید و به بازار مصرف رسیده است.

موزائیک از جمله قدیمی ترین روش های معرق سنگ می­باشد که از دیرباز تا به امروز بسیار کاربرد دارد. روش معرق سنگ به صورت موزائیک اینگونه است که ابتدا سنگ های رنگی را در قطعات کوچک (حدود ۱×۱ سانتی متر) به شکل مربع و یا اشکال هندسی ساده دیگر برش می­دهند و سپس هنرمند با کنار هم قراردادن این قطعات در رنگهای گوناگون، طرح از پیش تعیین شده ای را پیاده سازی کرده و این قطعات کوچک را در کنار هم و روی بستری مناسب ثابت می­کند. بسته به تشخیص هنرمند و با توجه به محل استفاده، ممکن است سطح کار پرداخت نیز بشود.

با اینکه تهیه معرق سنگ ساختمانی با این روش بسیار زمان بر بوده و به جز ابزار برش مستقیم سنگ، ابزار دیگری در تهیه آن نقش کلیدی ندارد، اما همچنان با گذشت سال ها و با وجود عیوب آن نسبت سایر روشها، جز روشهای متداول در ایجاد نقش به وسیله سنگهای رنگی می­باشد.

 

 • معرق سنگ دستی :

این روش که بیشتر در کشور ایران مورد بهره گیری قرار می­گیرد، کمتر از ۲۰ سال است که ابداع شده و در آن از نوار های برنزی استفاده می­شود. روش کار معرق دستی به اینگونه است که ابتدا یک سنگ اسلب که معمولا از جنس تراورتن ارزان قیمت بوده را در ابعاد مورد نظر به عنوان زمینه کار انتخاب کرده و سپس با استفاده از دوده، طرح مورد نظر را روی آن پیاده سازی می­کنند. پس از آن خطهایی که به وسیله دوده روی سنگ پیاده شده اند با نواری از جنس برنز به ارتفاع حدود ۱۰ میلیمتر گرفته می­شود. این عمل باعث شده تا بین خطوطی که با برنز مشخص شده اند فضایی جهت قرار دادن قطعات رنگی ایجاد شود. در مرحله بعد الگوهای سنگهای رنگی از روی بوم برنزکاری شده تهیه گردیده و روی سنگ مورد نظر که قبلا به ضخامت ۸ میلیمتر بریده شده چسبانده می­شود. در این مرحله با استفاده از دستگاه سنگ دیواری (محک) قطعات رنگی مطابق الگو بریده شده و روی بوم مابین برنزها به وسیله چسب رنگی چسبانده می­شود. پس از چسباندن معرق دو مرحله ساب خورده و آماده استفاده می­گردد.

 

معرق سنگ

 • معرق سنگ و سرامیک با استفاده از دستگاه واترجت :

این روش تولید معرق سنگ و سرامیک که برخلاف دو روش قبلی وابسته به تکنولوژی می­باشد یکی از روش های مدرنی است که در آن طرح مورد نظر به وسیله کامپیوتر طراحی و رنگبندی می­شود. پس از ایجاد طرح، قطعات مختلف هر رنگ از نقشه اصلی جدا شده و نقشه اجرایی آن به زبان دستگاه طراحی می­گردد. سپس قطعات مورد نظر به وسیله ی دستگاه واترجت با آب فشار فوق بالا بریده میشود و آماده مونتاژ می­گردد. ساده تر می توان گفت که طرح ابتدایی را بصورت ساده اتود زده و رنگ متریال را هم مشخص کرده و سپس اجرای طرح را به دستگاه بسپاریم. در مرحله ی آخر قطعات بریده شده مطابق نقشه اولیه در کنار هم قرار داده شده و با روشهای گوناگون به وسیله چسب ثابت می­گردند. با توجه به اینکه دستگاه واترجت توانایی برش انواع مواد را دارد، تولیدکنندگان معرق با استفاده از این روش هیچ محدودیتی در به کارگیری سنگ و یا حتی سرامیک ندارند.

به خروج آب با فشار، از درون یک نازل اصطلاحا با آن واتر جت گفته می شود. حسنی که دستگاه برش واتر جت دارد ، اینست که بر خلاف دستگاه های برش آبی دستی لبه های سرامیک و سنگ ریزش ندارد و ابعاد گونیا و عمود برش می خورد و توصیه می شوئد برای روش معرق سنگ سرامیک برای زیباتر شدن کار و گرفتن نتیجه ی عالی حتما از واتر جت استفاده کنید.

 • معرق سنگ و سرامیک با استفاده از دستگاه CNC:

یکی از نوین ترین روش های معرق سنگ، استفاده از روش CNC می­باشد که کلیه ی مراحل آن مانند روش واترجت است با این تفاوت که دستگاه مورد استفاده ، سی ان سی نام دارد. در این روش ابتدا نقشه در کامپیوتر طراحی شده و دستگاه سی ان سی سنگ زمینه را مطابق نقشه به عمق مورد نظر حفر می­کند و پس از آن قطعه سنگهای رنگی مطابق نقشه ی اولیه و بر مبنای رنگبندی طرح با روشهای گوناگون (سی ان سی، واترجت، استفاده از سنگ دیواری) بریده شده و با چسب همرنگ سنگها در محل مناسب چسبانده می­شود. پس از این مرحله سنگها ساب خورده و آماده استفاده میباشد.

 

کاربری معرق سنگ و سرامیک

برای آنکه بتوانید زیبایی سنگ و سرامیک معرق شده را به خوبی به نمایش گذارید، بهتر است از آن بر روی سطوح تخت و گسترده بهره گیری نمایید. معرق سنگ یکی از گزینه های زیبا در تزئینات بنا مانند کف لابی هتل ها و مجتمع های تجاری، نمایشگاه ها، ورودی ها، راهروها، کف سالن های پذیرایی و اتاق های بزرگ و لوکس، کف سالن اجلاس و کنفرانس ها، فرودگاه ها و .. می­باشد. همچنین از این محصولات در انواع سطوح مانند صفحه میزناهارخوری، پیشخوان و ... نیز استفاده می‌شود.

با استفاده از تسمه های برنجی و نوارهای سنگی پهن و باریک می­توان در اینگونه سنگ ها، ایجاد قاب نمود و در تزئین دکوراسیون داخلی ساختمان از آن ها بهره گیری نمود.

 معرق سرامیک

سنگ های رایج در معرق کاری

 

سنگ‌های رایجی که برای این کار استفاده می­گردند، شامل موارد زیر می­شوند:

 • سنگ چینى
 • سنگ های مرمریت‌ سبز و صورتى
 • سنگ های تراورتن‌ قرمز، زرد، قهوه‌اى،کرم و سفید
 • گرانیت ها
 • سنگ های مرمر سبز، سفید و نارنجى

 

قیمت سنگ و سرامیک معرق

 

آنچه که در قیمت معرق سنگ و سرامیک تاثیر گذار است، ابعاد معرق، روش های تولید آن ( به صورت دستی یا با استفاده از دستگاه)، جنس سنگ یا سرامیک مورد استفاده و نوع طرح اجرایی می­باشد. در این مقاله از کالاساخت سعی کردیم به بررسی کامل معرق سنگ و سرامیک بپردازیم، با این حال اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر درباره اینگونه محصولات و دیگر انواع مصالح ساختمانی دارید، می­توانید با مشاورین ما در کالاساخت تماس حاصل نمایید. 

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت