معرق سنگ و سرامیک چیست؟


معرق سنگ و سرامیک چیست ؟

تاریخ انتشار: 1397/01/20 11:58 | بازدید: 1049

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 معرق سنگ چیست؟ 

معماران اصیل ایرانی همواره تلاش کرده اند که هنر را در صنعت ساختمان سازی وارد کنند. یکی از این هنرهای زیبا که توانسته است آثار تاریخی فوق العاده ای به یادگار بگذارد، هنر معرق بر روی سنگ می باشد.
معرق کاری سنگ حاصل بریدن، کنار هم چیدن و چسباندن سنگ‌های رنگارنگ لایه شده برای ایجاد طرح و نقش با ابزار برش و سایش است. معرق سنگ بیشتر بر سطوح تخت و گسترده اجرا می‌شود تا بتواند زیبایی خود را به خوبی به نمایش بگذارد. از معرق سنگ برای تزئینات بنا مانند کف لابی ساختمانها، ورودی ها، راهروها، کف سالن پذیرایی و اتاق ها و همچنین انواع سطوح مانند صفحه میز استفاده می‌شود. شما می توانید این هنر زیبا را در اکثر هتل ها، سالن های عمومی و ساختمان ها مشاهده کنید. 
سنگ‌های رایجی که برای این کار استفاده می شوند سنگ چینى، مرمریت‌هاى سبز و صورتى، تراورتن‌هاى قرمز و زرد و قهوه‌اى و کرم استخوانى و سفید، گرانیت و مرمرهاى او نپکس سبز و سفید و نارنجى است. اما این کار محدود به سنگ ها نمی باشد. امروزه این هنر بر روی انواع سرامیک نیز پیاده سازی می شود. سرامیک به دلیل تنوع رنگ و طرح و هم چنین باصرفه تر بودن توانسته است جایگاه ویژه ای در معرق کاری پیدا کند. 

 

روشهای تولید معرق سنگ و سرامیک

 

  • موزاییک

یکی از قدیمی ترین روش های معرق سنگ موزاییک می باشد. صنعت موزاییک از دیرباز تا به امروز کاربرد دارد. در این روش ابتدا سنگهای رنگی در قطعات کوچک (حدود ۱×۱ سانتی متر) به شکل مربع و یا سایر اشکال هندسی ساده بریده می شوند. بعد از آماده شدن این قطعات، هنرمند با کنار هم قراردادن قطعات با رنگهای گوناگون، طرح از پیش تعیین شده را پیاده سازی می کند و این قطعات کوچک را در کنار هم و روی بستری مناسب ثابت می کند. بسته به تشخیص هنرمند و با توجه به محل استفاده، ممکن است سطح کار پرداخت نیز بشود.

تهیه معرق با این روش بسیار زمانبر می باشد. اما از آنجایی که به جز ابزار برش مستقیم سنگ، ابزار دیگری در تهیه آن نقش کلیدی ندارد، با گذشت سالها از ابداع این روش و با وجود عیوب آن نسبت سایر روشها، جز روشهای متداول در ایجاد نقش به وسیله سنگهای رنگی می باشد.

 

  • معرق سنگ دستی (با کمک نوارهای برنزی)

از ابداع این روش کمتر از ۲۰ سال می گذرد و تولید معرق سنگ با این روش نیز بیشتر در ایران متداول می باشد. در این روش ابتدا یک سنگ اسلب در ابعاد مورد نظر به عنوان سنگ زمینه (معمولا از جنس تراورتن ارزان قیمت) انتخاب می شود و طرح مورد نظر با استفاده از دوده روی آن پیاده سازی می گردد. در مرحله بعد خطهایی که به وسیله دوده روی سنگ پیاده شده اند با نواری از جنس برنز به ارتفاع حدود ۱۰ میلیمتر گرفته می شود. این عمل باعث می شود تا بین خطوطی که با برنز مشخص شده اند فضایی جهت قرار دادن قطعات رنگی ایجاد شود. در مرحله بعد الگوهای سنگهای رنگی از روی بوم برنزکاری شده تهیه گردیده و روی سنگ مورد نظر که قبلا به ضخامت ۸ میلیمتر بریده شده چسبانده می شود. در این مرحله با استفاده از دستگاه سنگ دیواری (محک) قطعات رنگی مطابق الگو بریده شده و روی بوم مابین برنزها به وسیله چسب رنگی چسبانده میشود. پس از چسباندن معرق دو مرحله ساب خورده و آماده استفاده می گردد.

 

  • معرق سنگ و سرامیک با دستگاه واترجت

این روش تولید معرق سنگ برخلاف دو روش قبلی وابسته به تکنولوژی می باشد. در این روش طرح مورد نظر به وسیله کامپیوتر طراحی و رنگبندی می شود. پس از آن قطعات مختلف هر رنگ از نقشه اصلی جدا شده و نقشه اجرایی آن به زبان دستگاه طراحی می گردد. در مرحله بعد قطعات مورد نظر به وسیله دستگاه واترجت با آب فشار فوق بالا بریده می شود و آماده مونتاژ میگردد. سپس قطعات بریده شده مطابق نقشه در کنار هم قرار داده شده و با روشهای گوناگون به وسیله چسب ثابت می گردند.

 تولیدکنندگان معرق با استفاده از دستگاه واترجت هیچ محدودیتی در به کارگیری سنگ و یا حتی سرامیک ندارند و واترجت توانایی برش انواع مواد را دارد.

 

  • معرق سنگ با CNC:

در این روش  کلیه مراحل مانند روش واترجت می باشد اما دستگاهی که مورد استفاده قرار می گیرد، سی ان سی است. در این روش ابتدا نقشه در کامپیوتر طراحی شده و دستگاه سی ان سی سنگ زمینه را مطابق نقشه به عمق مورد نظر حفر میکند (مرحله کفتراش). پس از این مرحله قطعه های سنگهای رنگی مطابق نقشه اولیه و بر مبنای رنگبندی طرح با روشهای گوناگون (سی ان سی، واترجت، استفاده از سنگ دیواری) بریده شده و با چسب همرنگ سنگها در محل مناسب که در مرحله کفتراش مشخص شده چسبانده می شود. پس از این مرحله سنگها ساب خورده و آماده استفاده می باشد.

تهیه و تولید در گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساختجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات