برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مفهوم کاشی کالیبره

مفهوم کاشی کالیبره

تاریخ انتشار: 1397/09/27 13:46 | بازدید: 776

انتخاب کاشی و سرامیک یکی از حساس ترین گزینه های ساخت یک ساختمان است. زمانی که ویژگی های یک سرامیک یا کاشی را برای انتخاب می سنجیم با واژه هایی از جمله کالیبره، رکتی، رکتیفای، لیزری روبرو می شویم که شاید در میان عموم، این واژه نیازمند تعریف و واژه یابی می باشد. در ابتدای سخن باید گفته شود که  تمامی اسامی ذکر شده برای یک مفهوم و دارای یک اشتراک مفهومی هستند. رکتیفای یا کالیبره بودن یک کاشی و یا سرامیک یعنی اینکه اصطلاحاً آن کاشی یا سرامیک با نمونه های مشابه خود کاملاً گونیا، صاف و هم اندازه می باشد و به نوعی افزایش دقت در ابعاد محصول نهایی و همچنین دقت در میزان گونیا بودن محصولات را دارد. کاشی ھایی که پس از فرایند تولید ، به وسیله دستگاه های برش ، کاملا گونیا، صاف و ھم اندازه می شوند کاشی ھای رکتیفای یا کالیبره گفته می شوند. این نوع کاشی ھا را می توان بدون بندکشی نصب کرد که این امر ھم باعث زیبایی کار می شود و ھم به بھداشت محیط کمک می کند. این نوع از کاشی و سرامیک های موجود در بازار به علت ویژگی های ذکر شده شیار و درز بسیار نازکی بین فواصل و ردیف ها ایجاد شده، دارند.

 

کالیبره سرامیک و کاشی

 

بطور واضح تر بخواهیم بیان کنیم، اینست که کالیبره بودن کاشی با کاربری در سرامیک کف و بدنه هم به لحاظ زیبایی و هم به لحاظ تمیزی، بیشترین طرفدار را به خود اختصاص داده است. تمامی معماران و طراحان و نیز نصابان پیشنهاد اول خود را مختص سرامیک های کالیبره گذاشته اند. البته به انتخاب معماران هم نباید شک داشت که لیزری بودن کاشی بدنه، زیبایی را بیشتر کرده و نظم خاص و یکپارچگی روی بدنه می تواند تبلیغی برای کار آنها باشد. نکته مھم : درزھای میان کاشی ھا محل مناسبی برای رشد باکتری ھا و آلودگی ھستند ، بنابراین بھتر است علاوه بر انتخاب کاشی رکتیفایی شده از کاشی با بزرگترین سایز قابل اجرا استفاده کرد. انتخاب سایز بزرگ علاوه بر کم کردن درزھای باکتری خیز، محیط را بزرگ و مجلل تر نشان میدھد. محصولات کاشی یا سرامیک که دارای بند کشی است، پس از مدتی خطوط بندکشی کثیف شده و تیره تر می شوند و همچنین موجب جذب آلودگی بیشتر، کثیفی و تجمع باکتری می شوند. به جهت رعایت اصول بهداشتی و زیبایی و یکدست شدن بیشتر کار، بهتر است حتماً از سرامیک های کالیبره استفاده شود. برش این محصول به وسیله لیزر و کاملاً یکدست انجام می شود. این نوع سرامیک پس از طی کردن مرحله ی تولید به وسیله ی دستگاه های بزرگ، برش لیزری کاملاً صاف و یک اندازه می شوند. محصولات سرامیکی با برش کالیبره نیز به نسبت سرامیک با برش معمولی دارای قیمت بیشتری می باشد که سرامیک رکتی فایو شده در حد 10000/0 میلی متری با هم متفاوت می باشند. لازم به ذکر است که برای فضاهای بهداشتی علاوه بر انتخاب سرامیک کالیبره از سرامیک هایی با ابعاد بزرگتر استفاده شود که نیاز کمتری به بندکشی داشته و آلودگی کمتری را به خود جذب می کنند. روند تولید کاشی و سرامیک های کالیبره به این صورت است که از چهار طرف برش فابریک و لیزری می شوند. هنگام نصب، پوشش دهی آنها چهار طرفه است و زیبایی کار را هم برای سرامیک کف و سرامیک نما چندین برابر می کند. قیمت سرامیک دلایل متعددی دارد که یکی از آنها را می توان به کالیبره بودن کاشی اختصاص داد. لازم بذکر است که برخی از کارخانه ها بصورت سفارشی نیز لیزری کردن کاشی را نیز انجام میدهند. با این ایده و کار جدید برش لیزری کاشی در چیدمان کف، سطحی یکنواخت بدون درز و زیبا خواهیم داشت که به جرات می توان گفت یکی از مهمترین حسن سرامیک رکتی فایو می باشد.
در نهایت هدف از کالیبره کردن ابعاد محصولات کاشی، سرامیک، توسط ماشین آلات برای رسیدن به موارد زیر می باشد:

• کاهش اختلاف ابعاد (افزایش دقت در ابعاد محصول)
• خط کش کردن اضلاع (افزایش دقت در صافی و مستقیم بودن اضلاع)
• کاهش انحراف از قائم الزاویه (افزایش دقت در میزان گونیا بودن محصول)
• نمایش پیوسته طرح و امکان چیدمان بدون درز در کنار هم
• افزایش دقت در ابعاد محصولات (کاهش اختلاف ابعاد)
• امکان چیدمان بدون درز در کنار هم و نمایش پیوسته طرح
• اصطلاح دیگری که در مورد رکتی فاید وجود دارد کاشی چمفر شده است، که این را اگر بخواهیم بدانیم که در واقع چمفر کاشی چه می باشد، باید اینگونه بیان کرد.
• که به سایز کردن کاشی در ابعاد و اندازه مورد نیاز سفارش دهنده با دستگاه مخصوص گفته می شود.

 

کالیبره کاشی و سرامیک

 

اصطلاحاتی که در زیر به آن اشاره شده است همگی دارای یک معنی می باشند که همگی به برش رکتی اشاره شده است:• کاشی و سرامیک کالیبره
• کاشی و سرامیک رکتی فاید
• کاشی و سرامیک چمفر
• کاشی و سرامیک اسکوئر
• کاشی و سرامیک لیزری
• کاشی وسرامیک بدون درز
• کاشی و سرامیک بدون بند
• تمامی این موارد در مناطق و بین معماران و حتی تولید کننده کاشی وسرامیک متفاوت بوده ولی در اصل همگی یک معنا و یک مفهوم را در بر دارند.

 

برای اجرای کاشی و سرامیک کالیبره در ساختمان

 

مراحل زیر را دنبال کنید:


• اطمینان حاصل کنید که سطح که قرار است کاشی روی آن نصب شود، صاف، خشک و به لحاظ شیب بندی یکسان باشد، در صورت وجود ناهمواری شیب و سطح، آن را با ملات مرتبط پر کنید.
• از کاشی و سرامیک کالیبره یا برش لیزری مناسب و همچنین چسب مربوط به نوع سطوح استفاده کنید.
• قسمتهای که پرتی و نیاز به برش دارد را با فرز یا سرامیک بر دستی برش دهید.
• از گیره های پلاستیکی برای محکم و یکدست شدن استفاده کنید.
• یکی از عیوب کاشی ھای کالیبره تاب بیش از حد استاندارد، به خصوص تاب شکمی است. کاشی به ھیچ عنوان نباید تاب مقعری داشته باشد.


نکته مھم در مورد تاب، این است که کمی تاب محدبی برای کاشی به خصوص کاشی ھای دیوار مشکلی پیش نمی آورد. بنابراین اگر کاشی را از سمت سطح لعابدار بر روی زمین صاف قراردھید، یا نباید ھیچ درزی بین کاشی و سطح باشد و یا بایستی کمی دو طرف کاشی فاصله اندکی با زمین داشته باشد. و این برای کاشی هایی که کالیبره هستند و هیچ گونه بندکشی انجام نمی شود برای نصاب درد سر آور است.


در مجموع بعد از خواندن مقاله، به این نتیجه می رسیم، استفاده و نصب کاشی کالیبره با هر نوع کاربری که باشه ( کف – بدنه) زیبایی را دو برابر کرده و همچنین سطحی یکدست به شما تحویل می دهد. مشاورین و تیم فروش ما در کالاساخت پاسخگوی تمامی سوالات شما هستند. با توجه به اینکه کاشی و سرامیک کالیبره نیاز به بندکشی ندارند اما، در هر صورت به خاطر شرایط آب و هوایی فضایی را برای انبساط و انقباض در حد سه الی چهار میل قرار دهید. اگر اگلو و یا طرح خاصی را برای اجرا در کف یا بدنه دارید، حتما بندکشی ها را آبگریز کرده، چون برش فابریک کارخانه با برشی که نصاب حین اجرا به کاشی و سرامیک می زند، قطعا متفاوت خواهد بود.

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت