ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
مناسب ترین سنگ کف برای پارکینگ کدام است؟

مناسب ترین سنگ کف برای پارکینگ

تاریخ انتشار: 1401/05/23 10:57 | بازدید: 1280

از چه سنگی برای کف پارکینگ استفاده کنیم؟ با ما همراه باشید...

پارکینگ یکی از مهم ترین بخش های هر ساختمان است زیرا اغلب افراد هنگام ورود به ساختمان مسکونی یا تجاری ما می بایست از آن عبور کنند. بنابراین محیط پارکینگ یکی از مکان های تاثیر گذار در ایجاد دیدگاه فرد نسبت به ساختمان ما است. از منظر دیگر پارکینگ ها مکان های پر ترددی به شمار می روند به همین علت استفاده از مصالح و متریال مناسب برای ان مخصوصا مصالح به کار رفته در کفپوش ان از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

اگر ما با 2 گزینه سنگ و سرامیک برای استفاده در کفپوش روبه رو هستیم انتخاب ما کدام باشد و به چه علت؟

 

اولین و مهم ترین نکته برتری سنگ کف نسبت به سرامیک ذات طبیعی و مستحکم سنگ در برابر سرامیک کف است که به صورت مصنوعی و از خاک رس ساخته می شود. از دیگر دلایل برتری ان زیبایی و جذابیت ان و امکان ترکیب یا تطابق سنگ ها در طراحی با مصالح و عناصر دیگر است. نکته ای که اکثر کاربران را در انتخاب سنگ برای کفپوش پارکینگ دچار تردید می کند قیمت بیشتر ان به نسبت سرامیک است که باید این مسئله را از این دیدگاه مورد بررسی قرار داد که، ویژگی های برتر سنگ در مقایسه با دیگر مصالح تا حد زیادی می تواند این عیب را هم پوشانی نماید، علاوه بر ان که سنگ ها هنگام فروش ساختمان جزء ارزش افزوده و سرمایه ان ملک محسوب می شوند.

 

اجرای سنگ به ارزش ساختمان اضافه می کند

 

در انتخاب سنگ مورد استفاده در کفپوش پارکینگ چه ویژگی هایی را باید مد نظر بگیریم؟

 

1- استحکام و مقاومت سنگ به کار رفته از مهم ترین ویژگی هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد؛ مقاومت در برابر وزن زیاد و فشار حاصل از عبور و مرور وسایل نقلیه به طوری که پس از گذشت سالیان متمادی هیچ گونه ترک و رگه های سست در آنها دیده نشود.

2- مقاومت در برابر سایش که به وضعیت دانه بندی و سختی کانی های تشکیل دهنده سنگ بستگی دارد. این ویژگی در مکان هایی مورد توجه است که در برابر سایش مداوم می باشند مانند سنگ های مورد استفاده در کفپوش پارکینگ ها.

3- ویژگی قابل توجه دیگر جذب اب پایین سنگ است تا در برابر الودگی ها مقاومت خوبی داشته باشد و روی ان لکه ایجاد نشود. از موارد شایع اتفاق افتاده در پارکینگ ها نشت روغن وسایل نقلیه است که اگر سنگ جاذب الودگی باشد روغن به داخل ان نفوذ کرده و لکه می شود. البته پرداخت سنگ نیز نکته ای حائز اهمیت است.

4 - انتخاب سنگی مناسب از نظر سازگاری با شرایط اب و هوایی ویژگی قابل تامل دیگری است که در انتخاب سنگ باید مد نظر قرار گیرد.

5-  از مواردی که ناگزیر به در نظر گرفتن ان برای انتخاب سنگ مناسب کفپوش پارکینگ هستیم مقاومت ان در برابر مواد شیمیایی و شوینده مورد استفاده جهت شست و شوی پارکینگ است.

 

تنوع بالای سنگ برای کف پراکینگ

 

بهترین و بدترین سنگ های پارکینگ کدام اند؟


بیشتر افراد سنگ گرانیت یا کوارتزیت را برای کفپوش پارکینگ مناسب می دانند از این نظر که نفوذ پزیری کمتری نسبت به مواد اسیدی دارند و عملکرد مناسب تری را نسبت به سایر سنگ ها از خود نشان داده اند. البته این مطلب نباید ما را دچار اشتباه کند که سنگ مرمریت یا تراورتن یا... انتخاب مناسبی برای کفپوش پارکینگ نیستند بلکه باید با توجه به ویژگی های پروژه مورد نظر و مشخصات هر سنگ بهترین تصمیم گیری را انجام دهیم .
اگر بخواهیم نمونه هایی از معایب سنگ ها را ذکر کرده و انها را برای استفاده در کفپوش پارکینگ رد کنیم می توان به سنگ های اهکی و لایم استون ها به علت جذب زیاد اب و متلاشی شدن رگه های ان اشاره کنیم یا از دیگر موارد سنگ های ترامیت هستند که از مقاومت سایشی پایینی برخوردار هستند یا سنگ های مرمر که نرم و خش پذیر و البته بسیار گران قیمت هستند این سنگ ها اغلب برای کفپوش مکان های پرتردد مانند پارکینگ توصیه نمی شوند.

 


انواع سنگ های مورد استفاده درکفپوش پارکینگ ها و خصوصیات انها


سنگ گرانیت


سنگ گرانیت یکی از مقاوم ترین و بادوام ترین سنگ های ساختمانی است که به همین علت و دلایل دیگری همچون هزینه نگهداری کم و کارایی بالا از بهترین و اولین پیشنهادات برای استفاده در کفپوش پارکینگ های مسکونی و تجاری به شمار میرود. بیشترین کاربرد این سنگ استفاده در کفپوش پارکینگ های روباز است. نکته حائز اهمیت دیگر در مورد این سنگ که ممکن است کاربر را در انتخاب ان به تردید بیاندازد تنوع رنگی و طرحی پایین ان است. اگر یکی از معیار های مهم در انتخاب سنگ برای شما زیبایی است این سنگ انتخاب مناسبی نمی باشد. یکی از موارد قابل تامل در زمینه سنگ های گرانیت خطرات تشعشعات رادیو اکتیو از این سنگ ها به خصوص در فضاهای بسته است که به علت اثرات زیان بار ان برای سلامتی ساکنین استفاده از ان در اروپا و امریکا منسوخ شده است.
از انواع سنگ های گرانیت با ترکیب رنگ سفید، خاکستری و مشکی که کاربرد مناسب در زمینه استفاده در کفپوش پارکینگ را دارند می توان به سنگ های گرانیت نطنز، گرانیت نهبندان و گرانیت مروارید مشهد اشاره کرد. علاوه بر موارد ذکر شده گرانیت پیرانشهر با رنگ زمینه تیره و مقاوم در برابر خش پذیری و گرانیت خرمدره با رنگ و طرح یکدست از سنگ های گرانیت پرکاربرد به شمار می روند. دقت در استفاده از فراوری های مناسب نظیر فلیم، تیشه کاری، بوش همرد و سندبلاست سبب کاهش میزان لغزندگی می گردد همچنین پس از درزگیری مناسب مقاومت این سنگ در برابر الودگی و نفوذ مایعات و اسید ها افزایش می یابد.

 

سنگ بازالت در کف

 

سنگ کوارتزیت


سنگ کوارتزیت یکی از مقاوم ترین سنگ ها با خصوصیات منحصر به فردی است که از دیرباز مورد توجه انسان بوده است. تنوع بالا در طرح و رنگ و شباهت ظاهری ان به مرمریت، مقاومت بالا در برابر شرایط مختلف مانند شرایط جوی، اسیدی، بازی و هوازدگی، جذب اب مناسب و کم و... از ویژگی های بی شمار این سنگ است. استفاده از ان در ساختمان هایی با طراحی سنتی و نوستالژیک به علت ظاهر زبر و رنگ های تیره انتخاب صحیحی است. این سنگ قیمت بالایی دارد اما به علت مقاومت بالا استفاده از ان در پارکینگ های پرتردد مقرون به صرفه است.


سنگ تراورتن


تراورتن یک سنگ طبیعی متخلل و با بافتی غیر لغزنده است که چون دارای موج ها و رگه های ناخالصی بسیار و جنس اهکی است مقاومت زیادی در برابر سایش و فشار از خود نشان نمی دهد در نتیجه استفاده از ان در کفپوش پارکینگ های پر تردد توصیه نمیگردد. انتخاب تراورتن در کفپوش پارکینگ های کم تردد در صورت مراقبت و نگهداری صحیح می تواند انتخاب قابل قبولی باشد زیرا تراورتن در برابر رطوبت مقاوم است، ظاهر مطلوب دارد و نسبت به گرانیت و کوارتزیت از قیمت مناسب تری برخوردار است. از سنگ های تراورتن مورد استفاده در کفپوش پارکینگ ها میتوان به تراورتن سیلور اشاره نمود.


سنگ مرمریت


اگر به دنبال طراحی های کلاسیک و مدرن برای ساختمان خود هستید پیشنهاد ما سنگ مرمریت است. مقاومت فشاری و پایایی ان نسبت به سنگ تراورتن بالاتر و نسبت به سنگ گرانیت پایین تر است. به طور معمول از جذب اب پایین و تراکم بالایی برخورد دار است. همانند تراورتن برای پارکینگ های کم تردد توصیه می گردد زیرا از مقاومت چندان بالایی برخوردار نمی باشد و ممکن است به مرور زمان دچار فرسودگی شود.از مرمریت های معدودی می توان برای کفپوش پارکینگ استفاده کرد برای مثال مرمریت هرسین، مرمریت نمین و مرمریت خوی گزینه های مناسبی برای انتخاب هستند.
سنگ های چینی دسته ای از مرمریت ها هستند که انتخاب مناسبی برای کفپوش پارکینگ به شمار می روند زیرا بعد از گرانیت از بهترین و مقاوم ترین سنگ های ساختمانی به شمار می روند که دارای ویژگی برتری نسبت به گرانیت بوده و ان زیبایی و تم های رنگی روشن انها است. در صورت تماس با رطوبت و الودگی نیز زیبایی خود را از دست نمی دهند و این به علت دارا بودن بافت متراکم و عدم وجود تخلخل در انها می باشد. برای نمونه می توان به سنگ چینی نیریز با زمینه استخوانی و رگه های خاکستری و سنگ چینی لایبید اشاره کرد.

 

چگونه سنگ پارکینگ با کیفیت و قیمت مناسب را انتخاب کنیم؟


یکی از معیار های کاربران در انتخاب سنگ ها برای پروژه های خود قیمت مناسب و مقرون به صرفه سنگ ها است. البته باید به این نکته توجه کرد که هیچ گاه معیار هایی همچون استحکام یا مقاومت در برابر الودگی و فرسایش را نباید قربانی قیمت ارزان تر یک محصول کرد زیرا با گذشت زمان وادار به جبران اسیب ها و زیان های به وجود امده خواهیم شد که چندین برابر قبل ما را مجبور به پرداخت هزینه های گزاف خواهد کرد.
معمولاً سنگ های ایرانی علاوه بر تنوع بالا از کیفیت و قیمت مناسب تری نسبت به محصولات خارجی برخوردار هستند و امروزه در بیشتر پروژه های ساختمانی استفاده از انها به چشم می خورد. ولی به طور کلی قیمت یک سنگ پارکینگ به عوامل مختلفی همچون ابعاد، کیفیت فراوری ، سورت بندی، ضخامت سنگ و ... بستگی دارد.
در پایان اگر شما در زمینه انتخاب سنگ مناسب کفپوش پارکینگ خود و انتخاب و خرید ان نیاز به مشاوره بیشتر دارید می توانید روی مشاورین ما در کالاساخت حساب کنید.

 

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت