مناسب ترین سنگ نما برای مناطق سرد سیر


مناسب ترین سنگ نما برای مناطق سرد سیر

تاریخ انتشار: 1398/05/06 19:04 | بازدید: 2168

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 

مناسب ترین سنگ نما برای مناطق سردسیر

 

ابتدا در تعریف نما ساختمان باید گفت که به سوی بیرونی یک ساختمان نما  گفته می شود. نما خارجی ساختمان یکی از قسمت هایی است که از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که یک نمای مناسب علاوه بر بخشیدن زیبایی و شکوه به ساختمان، ماند پوششی برای ساختمان می باشد که آن را در برابر عوامل محیطی مختلف حفظ می نماید. این سازه همواره در معرض دید همگان قرار می گیرد و هر فردی که از مقابل ساختمان عبور کند می تواند از روی نمای خارجی آن درباره داخل ساختمان قضاوت کند، هرچه این سازه باشکوه تر وزیباتر باشد نشان از شکوه ساختمان است. مصالح بسیار زیادی در ساخت نما موجود می باشد که یکی از بهترین و کارآمدترین آن ها سنگ نما می باشد. انتخاب سنگ نما مناسب یکی از نکاتی است که دست اندرکاران و پیمانکاران صنعت سنگ باید به آن دقت فراوران نمایند. اولین چیزی که در انتخاب سنگ نما باید به آن دقت کرد این است که درچه منطقه ای و با چه اقلیمی استفاده می شود. یکی از اقلیم های ایران اقلیم سرد می باشد. این اقلیم بخش های زیادی از ایران را به خود اختصاص داده است و شامل رشته کوه های البرز و زاگرس می باشد. تبریز، ارومیه، سنندج و همدان از جمله شهرهایی هستند که در این اقلیم قرار گرفته اند. در اقلیم سرد و کوهستانی میانگین دمای هوا در گرم‌ترین ماه سال بیش از ۱۰ درجه سانتی‌گراد و متوسط دمای هوا در سردترین ماه سال کمتر از ۳- درجه سانتی گراد است و بارش برف و باران سنگین از ویژگی های این اقلیم محسوب می شود.

ویژگی های سنگ نما مناسب مناطق سردسیر

سنگ نما که در نما مناطق سردسیر استفاده می شود باید از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار باشد. از جمله مواردکه باید سنگ نما مناسب دارا باشد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • میزان تخلخل:

سنگ نما مورد استفاده در مناطق سردسیر باید از تخلخل بسیار کمی برخوردار باشد. تخلخل بیش از حد در سنگ ساختمانی موجب جذب آب بسیار زیاد شده و پس از مدتی سبب ترک خوردگی و متلاشی شدن سنگ می شود.

  • مقاومت در برابر یخبندان:

مناطق سردسیر دارای زمستان های طولانی، سرد و سخت می باشند و تا چند ماه از سال در این ناطق زمین پوشیده از یخ و برف می باشد. سنگ نما که در این مناطق استفاده می شود باید مقاومت بالایی در برابر یخبندان و سرما داشته باشد و شکسته نشود.

  • عایق سرما:

هریک از سنگ های ساختمانی ضریب انتقال حرارت و ظرفیت گرمای متفاوتی دارند و با توجه به این موضوع عملکرد حرارتی متفاوتی دارند. نکته ای که باید در اصول ساختمان سازی برای مناطق سرد و کوهستانی در نظر گرفت این است که باید ساختمان در مناطق سرد، گرم بماند. استفاده از سنگ نما با عملکرد حرارتی متناسب علاوه بر اینکه موجب گرم شدن ساختمان در مناطق سردسیر می شود موجب صرفه جویی در مصرف انرژی نیز می شود.

  • رنگ:

رنگ بندی یکی دیگر از ویژگی هایی است که در انتخاب سنگ نما مناسب برای مناطق سردسیر تاثیرگذار است. استفاده از طیف رنگی گرم در سنگ نما می تواند سردی محیط را خنثی کند. استفاده از رنگ های گرم محیط شهر را گرم می کند و حس خوبی به ساختمان ها می بخشد.

سنگ نما تراورتن

پیشنهاد گروه سنگ کالا ساخت به خریداران سنگ نما برای مناطق سردسیر و کوهستانی سنگ نما تراورتن می باشد. این سنگ بهترین گزینه برای ساخت نما درمناطق سرد سیر است. سنگ تراورتن از دسته سنگ های آهکی و متخلخل می باشد که از ته نشین شدن رسوبات در کف چشمه های آب گرم و غارهای آهکی می باشد. شاید این سوال پیش آید که تخلخل موجود در سنگ نما تراورتن برای ساخت نما در اقلیم سرد مناسب است؟  باید در جواب به این سوال گفت که تخلخل سنگ تراورتن در هنگام فراوری توسط مواد پوششی و رزین پر می شود و این ماده درصد جذب آب در سنگ نما تراورتن را به نزدیکی صفر می رساند و علاوه بر این ها موجب زیبایی و افزایش مقاومت سنگ نیز می شود. سنگ نما تراورتن دارای مقاومت بسیار زیادی در برابر سرما و یخبندان می باشد و به عنوان یک عایق حرارتی برای ساختمان عمل می کند. این سنگ نما از تنوع رنگی بسیار زیادی بهره مند است و می توان از رنگ های گرم آن همچون قرمز، قهوه ای، قرمز مایل به قهوه ای و ... در ساخت نما اقلیم سردسیر استفاده نمود. سنگ نما تراورتن به دلیل خللی که در بافت خود دارد به خوبی به ملات سیمان می چسبد و در مواجهه با کولاک و تگرگ نمی افتد و می توان از آن حتی در ارتفاع نیز استفاده نمود.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام1 نظر

علی اصغر خسروی | 1399/02/07 18:13

مشاوره وخرید

مدیر سایت | 1399/02/08 17:11

تماس گرفته شد.

جستجو در مطالب وبلاگ