ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
مناسب ترین سنگ ها برای پله

مناسب ترین سنگ ها برای پله

تاریخ انتشار: 1398/06/16 08:32 | بازدید: 372

مناسب ترین سنگ ها برای پله کدام هستند؟

یک ساختمان از قسمت های بسیار زیادی تشکیل می شود که برای ساخت هر یک از این قسمت ها مصالح بسیار مختلفی موجود می باشد. یکی از قسمت های پر رفت و آمد و مهم ساختمان پلکان می باشد. پلکان در واقع سازه ای است که دو سطح با ارتفاع های متفاوت را به یکدیگر متصل می کند. یکی از گزینه های بسیار مناسب برای ساخت پلکان سنگ پله می باشد. سنگ ها به دلیل مقاومت و استحکام بالایی که دارند بسیار مناسب برای ساخت این سازه می باشند. هر یک از سنگ های ساختمانی برا اساس ویژگی ها و کاربرد هایی که دارندبرای قسمت های مختلف ساختمان به کار می روند.حال آنکه در این مطلب به بررسی اینکه چه نوع سنگی مناسب برای این سازه است می پردازیم. انتخاب سنگ پله مناسب یکی از موضوعاتی است که معماران و طرحان باید در آن دقت و توجه بسیار زیادی را به خرج دهند.

 

ویژگی های یک سنگ پله مناسب

 

  • مقاومت در برابر سایش:

پلکان یکی از سازه هایی است که همواره در معرض رفت و آمد بالا قرار دارد و در طولانی مدت دچار سایش و رنگ رفتگی می شود. راه پله هایی که در ساختمان های تجاری، اداری، آموزشی و پزشکی قرار دارند در معرض خطر فرسایش بیشتری می باشند چرا که هر روزه هزاران فرد بر روی آن ها رفت و آمد می کنند  بنابراین در ساخت پلکان باید از سنگ هایی استفاده نمود که مقاومت بالایی دربرابر فرسایش و رنگ رفتگی دارند.

 

  • مقاومت در برابر ضربه:

ضربه خور بودن پله ها از دیگر مشکلاتی است که این سازه دارد. بر اثر افتادن اشیاء سخت و سنگین بر روی پله شکستن و ترک خوردن آن ممکن است. با توجه به این موضوع سنگی که در این قسمت به کار می رود باید در برابرضربه خوردن مقاوم باشد.

 

  • لکه پذیری پایین:

یکی دیگر از ویژگی هایی که یک سنگ پله مناسب باید دارا باشد این است که در برابر آلودگی و لکه به راحتی کثیف نشود و یا اگر کثیف شد و لکه ای بر روی آن افتاد بتوان به راحتی آن را تمیز کرد و اثر لکه بر روی آن باقی نماند همچنین در برابر مواد شیمیایی و اسیدی برای شست و شو واکنش های بد و شدید نشان ندهد.

 

مناسب ترین سنگ ها برای پله

  • جذب آب پایین:

جذب آب پایین یکی دیگر از ویژگی هایی است که سنگ مناسب برای پله باید دارا باشد، مخصوصا اگر این سازه در بیرون از ساختمان و در فضای باز ساخته شود. رطوبت و باران در مناطق مرطوب و بارانی موجب ترک خوردن و متلاشی شدن سنگ های پله ای می شود که آب را به میزان زیاد جذب می کنند. جذب آب و رطوبت موجب شوره زدگی و لک شدن پله نیز می شود که ظاهر سنگ را بسیار نازیبا می کند.

 

  • مقاومت در برابر عوامل جوی:

پلکانی که در فضای خارجی و بیرونی ساختمان ساخته می شود همواره  درمعرض اشعه خورشید، گرما و سرما و باران های اسیدی قرار می گیرد. یک سنگ پله مناسب باید از مقاومت در برابر این عوامل بهره مند باشد.

 

انواع سنگ پله:

در زیر با برخی از سنگ هایی اشنا می شویم که از برخی یا تمام ویژگی های بالا برخوردار هستند:

 

سنگ تراورتن:

سنگ تراورتن یکی از انواع سنگ ساختمانی است که به دلیل مقاومت بالایی که در برابر سایش دارد بسیار مناسب برای ساخت پله می باشد. از این سنگ می توان برای ساخت پله هایی که در بیرون از ساختمان قرار دارند نیز استفاده نمود چرا که این سنگ مقاومت بالایی در برابر عوامل جوی و تخریب کننده دارد. از سنگ تراورتن می توان به دو صورت یکی خام، همراه با تمام حفره های موجود که حالتی طبیعی و روستایی به پله می بخشد و دیگری صاف و صیقلی (فضاهای خالی با موادی چون سیمان، اپوکسی یا رزین‌های مشابه پر می‌شوند) که ظاهری مدرن به پله می بخشد استفاده نمود. این سنگ دارای تنوع زیادی در رنگ و طرح می باشد و می تواند تمام سلیقه ها را پوشش دهد.

 

سنگ گرانیت:

این سنگ یکی از بادوام ترین و سخت ترین سنگ های ساختمانی می باشد. سنگ گرانیت به دلیل مقاومت و استحکام بالایی که دارد گزینه بسیار مناسبی برای ساخت پله در مکان های پرتردد می باشد. علاوه بر این ها سنگ گرانیت قابلیت تحمل مواد اسیدی و شیمیایی را دارد و می توان آن را به راحتی شست و شو داد. مقاومت در برابر نفوذ آب از دیگر ویژگی هایی است که استفاده از این سنگ را برای پله ممکن ساخته است و می توان از آن در محیط خارجی استفاده نمود.

 

سنگ مرمر:

سنگ مرمر از زیبایی و شکوه بسیار زیادی برخوردار است که ظاهر بسیار زیبایی به پلکان می بخشد. این سنگ علاوه بر زیبایی از طول عمر بالایی برخوردار است و به علت انعطاف پذیری و مقاومت خوبی که در برابر آتش و سایش دارد بسیار مناسب سنگ پله می باشد. از این سنگ پله در محیط خارجی نمی توان استفاده نمود.

 

سنگ مرمریت:

سنگ مرمریت یکی دیگر از سنگ هایی است که به دلیل زمینه روشن و درخشانی که دارد جلوه بسیار زیبا و با شکوهی به ساختمان می بخشد و برای ساخت پله در ساختمان های لوکس و مجلل بسیار مناسب است. سنگ مرمریت از مقاومت سایشی بسیار بالایی برخوردار است و به دلیل سطح صیقلی و روشنی که دارد موجب افزایش نور محیط می شود. از سنگ مرمریت نیز نمی توان در بیرون از ساختمان استفاده نمود.

 

سنگ کوارتزیت:

سنگ کوارتزیت نسبت به سنگ مرمر سخت تر است و از ثبات بیشتری برخوردار است . دوام و سختی بالا این سنگ امکان استفاده از آن را درساخت پله ممکن ساخته است. سنگ کوارتزیت دربرابر فشار و گرمای شدید بسیار مقاوم است و از آن درساخت پلکان خارجی برای مناطق گرم سیر می توان استفاده نمود. دست اندرکاران صنعت سنگ و خریداران می توانند با مراجعه به سایت گروه تولیدی و فروشگاهی کالا ساخت انواع سنگ های پله را مشاهده نموده و بر اساس بودجه و ابعادی که درنظر دارند نسبت به تهیه آن اقدام نمایند.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت