نحوه تمیز کردن نمای آجری


نحوه ی تمیز کردن نمای آجری

تاریخ انتشار: 1397/07/21 05:07 | بازدید: 1323

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

نحوه تمیز کردن نمای آجری

 

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که نمای آجری ساختمانتان پس از مدتی جلوه و زیبایی خود را از دست بدهد و ظاهر نامناسبی پیدا کند. حال سوالی که ممکن است برایتان پیش آید این است که در این شرایط بهترین روش تمیز کردن آن چیست؟ چطور می­توان نمای ساختمان را پس از بنایی که پر از سیمان و ملات و ... است تمیز کرد؟ شوره های موجود بر روی آجر های نما را چگونه می­توان تمیز نمود؟ انواع روش های شست و شو آجرنما چیست؟

همانطور که می دانید، آجرنما ها از جمله مصالح ساختمانی هستند که دارای کاربری فراوانی در صنعت ساخت و ساز می­باشند و آثار آن ها را بر روی بناهای قدیمی و باستانی بسیار زیادی که از گذشته های دور باقی مانده اند، می­توان مشاهده نمود. در این بین اگر به سازه هایی که چند سال از نمای آجری آن ها می­گذرد و از محافظت کننده هایی مانند رزین بر روی سطحشان بهره گیری نشده است، نگاهی بیاندازید، ممکن است متوجه وجود تیرگی، لکه های سفید، خزه و یا بسیار عوامل نا زیبا بر روی آن ها بشوید.

 

عوامل تاثیرگذار بر ظاهر آجر نما

 

از جمله عوامل مخربی که می­توانند بر زیبایی و ظاهر آجرنما تاثیر گذار باشند، موارد ارائه شده در زیر هستند:

 • شوره و سفیدک : یکی از رایج ترین مشکلاتی که برای اکثر نماهای آجری، اتفاق می­افتد، تشکیل شوره و سفیدک بر روی سطحشان می­باشد. در تعریف این عامل باید گفت لکه هایی سفید و پودر مانند هستند که در اثر حرکت نمک های محلول در آب بر روی سطح آجر نما تشکیل می­شوند.
 • اندوده های سیمانی و شیمیایی : در اجرای نماسازی برای فضای داخلی و خارجی ساختمان از اندوده های سیمانی و شیمیایی به عنوان ملات زیر کار بهره گیری می­شود. حال ممکن است پس از پایان کار ذراتی از این اندوده ها در صورت بی احتیاطی به هنگام نصب، بر روی نمای آجری باقی بماند که اگر این ذرات به میزان زیادی باشند، موجب نازیبایی سطح کار می­شوند.
 • دوده ها و آلودگی های موجود در هوا : در شهرهای شلوغ و پرجمعیت مانند تهران و اصفهان که آلودگی هوا بسیار زیاد است، دوده ها و ذرات موجود در هوا بر روی آجرنما نشسته و موجب تیرگی و سیاهی آن ها می­گردد. همچنین بر روی نمای ساختمان هایی که در نزدیکی کارخانجات و یا شهرک های صنعتی قرار دارند نیز ممکن است دوده های چربی بنشیند.
 • رنگ های روغنی : از دیگر عواملی که موجب نازیبایی نما آجری ساختمان می­شود، میتوان به رنگ های روغنی که در اثر نقاشی ها و شعار نویسی دیواری باقی مانده اند، اشاره نمود.
 • زنگ فلزات : زنگ زدن فلزاتی مانند مس و آهن بر روی سطح نما، آثار نازیبا و مخربی باقی می­گذارد.

شست و شو و رفع هر یک از این عوامل، راه و روش مخصوص به خود را دارد، که در ادامه این مطلب از کالاساخت به بررسی آن ها می­پردازیم.

 

مراحل شست و شو آجر نما

 

در هنگام شست و شو نما، نسبت به اجرا مراحل زیر توجه داشته باشید :

 1. انتخاب روش شست و شو بر حسب نوع آجرنما و نوع لکه
 2. محافظت از ناحیه اطراف آجر ( گل ها و گیاهان اطرف آجر و سایر سطح و پنجره ها) با استفاده از پلاستیک
 3. میزان جذب آب آجر نما را با پاشیدن مقداری آب بر روی ناحیه کوچکی از آن تست کنید. اگر فوراً تیره تر شد، آجر ها را در ناحیه های کوچک و با فواصل زمانی مختلف، شست و شو دهید.
 4. از اشباع شدن ناحیه ای که می­خواهید شست و شو دهید، با استفاده از آب مطمئن شوید.
 5. مواد یا محلولی که برای شست و شو انتخاب نموده اید را در قسمت اشباع شده اعمال کنید.
 6. در آخر محل مورد نظر را به طور کامل با آب شست و شو دهید و اطمینان حاصل کنید که تمام مواد باقی مانده از محلول بر روی سطح آجر، پاک شده باشد.

 

انواع روش های شست و شو نمای آجری

 

روش های بسیار مختلفی در شست وشو انواع نماهای ساختمانی قابل بهره گیری هستند که در زیر به معرفی برخی از روش های مناسب برای تمیزکردن نمای آجری پرداخته ایم :

 • استفاده از آب یا بخار آب
 • بهره گیری از سنباده
 • سند بلاست یا همان ماسه پاشی خشک
 • استفاده از اسید رقیق فلوئوریدریک
 • بهره گیری از مواد خنثی کننده
 • استفاده از محلول های شست و شو
 • واترجت

برای زدودن دوده های غیر چرب تنها با اندکی فشار باد مشکل حل می­شود. شوره های موجود بر روی سطح نمای ساختمان را کافی است به وسیله ی آب کاملا شیرین پاک کنید و توجه داشته باشید، در صورتی که شوره های نمای شما به این وسیله از بین نرفت کافی ست آن ها را به وسیله ی اسید رقیق شده و یا مواد شوره زدا شستشو دهید.

فشار آب همراه با مواد شوینده می تواند تمیز کننده ی نما از دوده و آلودگی های چرب باشد. لازم است توجه داشته باشید دوده های چرب هر چقدر بر روی نمای سنگی و نمای آجر نسوز بمانند تمیز کردن آنها سخت تر می­شود.

برای از بین بردن زنگ آهن نیز می­توانید از اسید فسفریک استفاده نمایید. این اسید موجب می­شود سطح شیشه از بین برود، پس حتما مراقب باشید این مواد بر روی سطح شیشه و یا سنگ های صیقلی نپاشد.

در صورتی که جرم نما زیاد و یا به رنگ روغنی آغشته شده است، اسید را به مقدار مشخص رقیق کرده و برروی محل صدمه دیده اسپری کنید و سپس با شلنگ آب فشار قوی، جرم های موجود در سطح آجر را تمیز کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و درخواست مشاوره رایگان می­توانید با همکاران ما در واحد آجر نما ارتباط برقرار نموده و درخواست مشاوره رایگان نمایید.

 

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

تلگرام آجر

 

 1 نظر

امینی | 1400/07/24 12:43

کیفیت صادراتی موزائیک چه فرقی با بقیه ی کیفیت معمولی دارد ؟

مدیر سایت | 1400/07/25 15:27

سلام
وقت بخیر
تفاوت در ضخامت و نوع سیمان هست. ضخامت موزائیک صادراتی کالاسخت 3 سانتیمتر است.

جستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->