نحوه تمیز کردن نمای آجریتاریخ انتشار: 1397/07/21 05:07 | بازدید: 1264

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 

 

 

 

پس از اینکه ساختمان خود را با آجر زینت دادیم حال باید جهت حفاظت از آن اقداماتی انجام دهیم که آجرنمای خود را از تابش شدید نور خورشید ، باران های اسیدی ، نفوذ گرد و خاک و دوده و کلیه عواملی که ممکن است به آجر نسوز ما صدمه بزنند حفظ کنیم. یکی از راههایی که میتوان از صدمات احتمالی جلوگیری کرد استفاده از رزین است. رزین ها مانند روغن جلایی که برروی چوب میزنندعمل میکنند و لایه ای به روی آجر میکشند و آنرا از انواع صدمات احتمالی حفط می کنند . دو نوع رزین موجود دربازار هست که یکی از نوع رزین معمولی با بو و زردی کمی که به آجر میدهد و نوع دیگر رزین نانو که کاملا بدون بو و رنگ است که میتوان پس از اتمام نما از آن استفاده کرد و شست و شوی نما را در مراحل بعدی آسان نمود.

حال کسانی که برروی نمای خود از رزین استفاده نکرده اند باید چه بکنند؟

زمانی که از رزین استفاده نکرده اید و آجر شما مورد صدمه قرار گرفته است حال باید ابتدا سطح آجر خود را از طریق روش های مختلف تمیز نموده و سپس رزین استفاده کنید تا از صدمات احتمالی بعدی در امان بمانید.

صدمات احتمالی که ممکن است روی سطج آجر نما و آجرنسوز اتفاق بیفتد عبارتند از :

اندود های سیمانی و شیمیایی ، دوده های موجود در هوا ، اسید های مضر، شوره های سفید رنگی که در سطح آجر ها دیده میشود که در اثر نفوذ آب  و یا جذب شدن رطوبت نمک های موجد در گل پخته شده را در حالتی مانند کپک درسطح آجرنما ظاهر میکند. اگر مقدار آن کم و ناچیز بودچندین بار آنرا با آب و جارو تمیز میکنیم و چنانچه مقدار شوره زیاد بود و یا برطرف نشد میتوان آنرا با مقداری اسید رقیق شده و یک برش سیمی آنرا پاکسازی و آبکشی نمایید باید در نظر داشته باشید که مقدار اسید باید آنچنان باشد که سطح آجرنما دچار فرسودگی و خوردگی نشود. درصد رقیق کردن کردن یک واحد اسید در چهار واحد آب می باشد.

نکته قابل توجه این است که باید زمانی که در حال استفاده از اسید هستید در فضای باز قرار بگیرید وگرنه در مقابل خطر ابتدا به بیماری های تنفسی قرار میگیرید

 

برای خانه هایی که در نزدیکی آنها کارخانه وجود دارد و یا در شهرهای صنعتی که ممکن است از سمت کارخانه های دوده های نسبتا چرب بر سطح آجرنسوز بنشیند باید نسبت به چربی غلظت اسید را تنظیم کنیم و پس از مصرف و تمیز کردن آنرا فورا آبکشی نماییم.

درصورتی که جرم روی سطح آجرنما کم و ناچیز باشد مقداری آب روی آن پاشیده با حرکت از بالا به پایین با برس سیمی و یا مویی میساییم  و سپس با فشار آب جرمهارا میزداییم ، در صورتی که جرم نما زیاد باشد و یا به رنگ روغنی آغشته شده باشد اسید را به مقدار مشخص رقیق کرده و برروی محل صدمه دیده اسپری میکنیم و با شلنگ فشار قوی که آب را اسپری کند جرم های موجود در سطح آجر را تمیز میکنیم

راه دیگر استفاده از آب گرم و بخار و بخارشوی برای تمیز کردن نما است که به نظر میرسد به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نمیباشد.

وجود ناهنجاری هایی مانند زنگ فلزات مانند آهن و مس بر سطح آجرنما و رشد خزه ها  که باعث لقی و جابه جایی آجر ها میگردد یا وجود حشرات و باکتری ها میان خزه ها ، پاشیدن قیر و یا آسفالت غیر عمد به هنگام کار ،رنگهای روغنی که در دیوار نویسی ها استفاده میشود، دوده هایی که براثر دودکش ها استفاده میشود و نماهایی که رنگ روی آنها پتینه شده که در اثر مرور زمان  بی رنگ و یا لکه ای میشود.

 

تهیه شده در گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت

 

 

 

 جستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات