برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
نحوه ی تمیز کردن نمای آجری

نحوه تمیز کردن نمای آجری

تاریخ انتشار: 1397/07/21 05:07 | بازدید: 1767

نحوه تمیز کردن و رزین زدن آجرنما در نمای ساختمان

نحوه تمیز کردن نمای آجری

 

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که نمای آجری ساختمانتان پس از مدتی جلوه و زیبایی خود را از دست بدهد و ظاهر نامناسبی پیدا کند. حال سوالی که ممکن است برایتان پیش آید این است که در این شرایط بهترین روش تمیز کردن نما چیست؟ چطور می توان نمای ساختمان را پس از بنایی که پر از سیمان و ملات و... است تمیز کرد؟ شوره های موجود بر روی آجر های نما را چگونه می توان تمیز نمود؟ انواع روش های شست و شوی آجرنما چیست؟

همانطور که می دانید، آجر نما ها از جمله مصالح ساختمانی هستند که دارای کاربری فراوانی در صنعت ساخت و ساز می باشند و آثار آن ها را بر روی بناهای قدیمی و باستانی بسیار زیادی که از گذشته های دور باقی مانده اند، می توان مشاهده نمود. در این بین اگر به سازه هایی که چند سال از اجرای نمای آجری آن ها می گذرد و از محافظت کننده هایی مانند رزین بر روی سطحشان بهره گیری نشده است، نگاهی بیاندازید، ممکن است متوجه وجود تیرگی، لکه های سفید، خزه و یا بسیاری دیگر عوامل نا زیبا بر روی آن ها بشوید.

تمیز کردن نمای اجری

عوامل تاثیرگذار بر ظاهر آجر نمااز جمله عوامل مخربی که می توانند بر زیبایی و ظاهر آجرنما تاثیر گذار باشند، موارد ارائه شده در زیر هستند:

- شوره و سفیدک


یکی از رایج ترین مشکلاتی که برای اکثر نماهای آجری، اتفاق می افتد، تشکیل شوره و سفیدک بر روی سطحشان در دراز مدت است. در تعریف این عامل باید گفت شوره عبارتست از لکه هایی سفید و پودر مانن که در اثر حرکت نمک های محلول در آب بر روی سطح آجر نما تشکیل شده است.این مشکل می تواند ناشی از استفاده ی ملات نامرغوب، بودن در معرض شرایط جوی نامناسب، متریال نامناسب تولید خود آجر نما و...باشد. لیست قیمت انواع آجرنما را می توانید در کالاساخت مشاهده کنید.

 

- اندوده های سیمانی و شیمیایی


در اجرای نما برای فضای داخلی و خارجی ساختمان از اندوده های سیمانی و شیمیایی به عنوان ملات زیر کار بهره گیری می شود. حال ممکن است پس از پایان کار ذراتی از این اندوده ها در صورت بی احتیاطی به هنگام نصب، بر روی نمای آجری باقی بماند که اگر این ذرات به میزان زیادی باشند، موجب نازیبایی سطح کار می شوند.

 

- دوده ها و آلودگی های موجود در هوا


در شهرهای شلوغ و پرجمعیت مانند تهران و اصفهان که آلودگی هوا بسیار زیاد است، دوده ها و ذرات موجود در هوا بر روی آجرنما نشسته و موجب تیرگی و سیاهی آن ها می گردد. همچنین بر روی نمای ساختمان هایی که در نزدیکی کارخانجات و یا شهرک های صنعتی قرار دارند نیز ممکن است دوده های چربی بنشیند.

کثیف شدن نمای اجری

- رنگ های روغنی


از دیگر عواملی که موجب نازیبایی نما آجری ساختمان می­شود می توان به رنگ های روغنی که در اثر نقاشی ها و شعار نویسی دیواری باقی مانده اند، اشاره نمود. متاسفانه این مورد زیاد مشاهده می شود و باعث نازیبایی زیادی می شود.

 

- زنگ فلزات


زنگ زدن فلزاتی مانند مس و آهن بر روی سطح نما، آثاری نازیبا و مخرب باقی می­گذارد.

شست و شو و رفع هر یک از این عوامل، راه و روش مخصوص به خود را دارد، که در ادامه این مطلب، تیم تحقیق و توسعه کالاساخت به همراه شما به بررسی آن ها می پردازد.

 

مراحل شست و شو آجر نمادر هنگام شست و شوی نما، نسبت به اجرای مراحل زیر توجه داشته باشید:

انتخاب روش شست و شو بر طبق نوع آجرنما و نوع لکه
محافظت از ناحیه اطراف آجر ( گل ها و گیاهان اطرف آجر و سایر سطوح و پنجره ها) با استفاده از پلاستیک
میزان جذب آب آجر نما را با پاشیدن مقداری آب بر روی ناحیه کوچکی از آن تست کنید. اگر فوراً تیره تر شد، آجر ها را در ناحیه های کوچک و با فواصل زمانی مختلف، شست و شو دهید.
از اشباع شدن ناحیه ای که می­خواهید شست و شو دهید، با استفاده از آب مطمئن شوید.
مواد یا محلولی که برای شست و شو انتخاب نموده اید را در قسمت اشباع شده اعمال کنید.
در آخر محل مورد نظر را به طور کامل با آب شست و شو دهید و اطمینان حاصل کنید که تمام مواد باقی مانده از محلول بر روی سطح آجر، پاک شده باشد.

سفیدک زدن اجر

انواع روش های شست و شو نمای آجریروش های بسیار مختلفی در شست وشو انواع نماهای ساختمانی قابل بهره گیری هستند که در زیر به معرفی برخی از روش های مناسب برای تمیزکردن نمای آجری پرداخته ایم.

- استفاده از آب یا بخار آب
- بهره گیری از سنباده
- سند بلاست یا همان ماسه پاشی خشک
- استفاده از اسید فلوئوریدریک رقیق
- بهره گیری از مواد خنثی کننده
- استفاده از محلول های شست و شو


برای زدودن دوده های غیر چرب تنها با اندکی فشار باد مشکل حل می شود. شوره های موجود بر روی سطح نمای ساختمان را کافی است به وسیله ی آب کاملا شیرین پاک کنید و توجه داشته باشید، در صورتی که شوره های نمای شما به این وسیله از بین نرفت کافی ست آن ها را به وسیله ی اسید رقیق شده و یا مواد شوره زدا شستشو دهید.

فشار آب همراه با مواد شوینده می تواند تمیز کننده ی نما از دوده و آلودگی های چرب باشد. لازم است توجه داشته باشید دوده های چرب هر چقدر بر روی نمای سنگی و نمای آجری بمانند تمیز کردن آنها سخت تر می شود. زیرا خاصیت ذاتی آجرنما ها در غیاب مواد محافظ نانو جذب ذرات سطحی اعم از رطوبت و یا کثیفی می باشد.

برای از بین بردن زنگ آهن نیز می توانید از اسید فسفریک استفاده نمایید. این اسید موجب می­شود سطح شیشه از بین رفته و مات و کدر شود، پس حتما مراقب باشید این مواد بر روی سطح شیشه و یا سنگ های صیقلی اطراف نمای در حال پاک سازی نپاشد.

در صورتی که جرم نما زیاد است و یا به رنگ روغنی آغشته شده، اسید را به مقدار مشخص رقیق کرده و برروی محل صدمه دیده اسپری کنید و سپس با شلنگ آب فشار قوی، جرم های موجود در سطح آجر را تمیز کنید. مراقب باشید مواد حاصل از شست و شو با فشار آب به بدن و علی اخصوص چشم هایتان نپاشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و درخواست مشاوره رایگان می توانید با همکاران ما در واحد آجر نما ارتباط برقرار نموده و یا با پرکردن باکس درخواست تماس در صفحه اصلی سایت منتظر تماس کارشناسان ما در اسرع وقت باشید. همکاران ما با در اختیار گذاشتن تجربه پربارشان با شما به صورت رایگان آماده خدمت رسانی به شما سروران می باشند.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468تلگرام آجر

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت