ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
استفاده از آجر در نمای داخلی

نمای آجری

تاریخ انتشار: 1397/06/07 06:41 | بازدید: 833

شناخت بهتر نمای های آجری نمای آجری ساختمان

نمای خارجی یکی از بخش های بسیار پراهمیت هر سازه است که طراحی زیبا و چشمگیر آن می تواند نشان دهنده سلیقه و شخصیت صاحب ملک و طراح آن ساختمان باشد. در واقع در اکثر مقالات و مجلات ساختمان سازی، نمای خارجی را به عنوان لباسی برای سازه که نقش هویت بخشی به آن را دارد، معرفی می نمایند و می توان این بخش را به عنوان شناسنامه ساختمان نیز در نظر گرفت. با این تفاسیر و اهمیت نمای خارجی می توان دریافت که طراحی و اجرا این بخش از ساختمان نیازمند توجه و دقت بسیار زیادی می باشد و یکی از اولین اقدام ها در رابطه با این موضوع انتخاب متریال مناسب است. همانطور که می دانید امروزه تنوع در مصالح ساختمانی روز به روز در حال افزایش می باشد و می توان در نمای خارجی از متریال های مختلفی همچون سنگ ،آجر، کامپوزیت، سرامیک و ... بهره گیری نمود. در میان انواع این مصالح و متریال های جدید و امروزی، آجرها که از جمله مصالح قدیمی و سنتی می باشند، هنوز که هنوز است جایگاه خود را حفط نموده و در ساختمان سازی رونق بسیاری دارند. در مقالات پیشین کالاساخت به طور کامل آجرها را برای شما عزیزان معرفی نموده و در مورد سابقه و پیشینه آن ها برایتان مطالبی ارائه کردیم. همانطور که می دانید آجرها از جمله مصالحی هستند که از دوران قدیم تا به امروز در امر ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند و در حال حاضر با پیشرفت علم و تکنولوژی مدل ها و نمونه های جدید و متنوعی از آن ها در بازار ارائه شده است. با بهره گیری از این متریال می توان انواع طرح های مدرن و پست مدرن را در نمای خارجی ساختمان اجرا نمود و حتی در ترکیب با دیگر مصالح ساختمانی همچون سنگ ها، سرامیک ها و ... از آن ها نمای ترکیبی بسیار زیبا و چشمگیری در سازه طراحی و اجرا نمود:معرفی انواع انواع آجرنما

 


همانطور که گفتیم آجرها از انواع مختلف و متنوعی برخوردار می باشند که هر کدام از آن ها دارای ویژگی ها گوناگون و ظاهر متفاوتی هستند. از انواع آجرنماها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• آجرنما رس
• آجرنما شیل
• آجرنما نسوز
• آجرنما لفتون
• آجرنما قزاقی

ویژگی های آجر نما


حال سوالی که ممکن است برای برخی از شما پیش آید این می باشد که چرا آجرها با قدمت بسیار زیاد هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند و جایگزینی برای آن ها قرار داده نشده است؟ در پاسخ به این سوال گروه کالاساخت برخی از ویژگی های مثبت نماهای آجری را برای شما همراهان عزیز در زیر ارائه نموده است تا به این موضوع پی ببرید که چرا هنوز برخی پیگیر استفاده از این متریال فوق العاده می باشند:


• سازگاری با طبیعت و دسترسی آسان
یکی از ویژگی های آجرنما ها سازگاری آن ها با طبیعت می باشد. در واقع این مصالح از خشت پخته شده تولید می شوند و در ساخت آن ها از انواع خاک های رس، چینی، نسوز، شیل و ... به همراه آب و برخی مواد معدنی دیگر بهره گیری می شود. همین مواد اولیه در تولید آجرها که خود بخشی از طبیعت می باشند، نشان دهنده نزدیکی آجر به طبیعت و سازگاری با آن است. بنابراین می توان گفت آجر آسیبی برای محیط زیست ندارد و برخلاف بسیاری از مواد و مصالح ساختمانی سمی نیست و استفاده از آن برای افراد هم آسیبی به همراه نخواهد داشت. علاوه بر این ها مواد اولیه آجرها همیشه در دسترس و به صورت انبوه می باشند و کارخانجات فراوانی از این متریال در کشور یافت می شوند که هر کدام روزانه تولید بسیار زیادی از انواع آن ها دارند. با توجه به این مطالب می توان گفت آجرها از جمله مصالح در دسترس هستند که در پروژه های انبوه و وسیع نیز می توان از آن ها بدون نگرانی از کمبودشان بهره گیری نمود.


• قیمت مناسب
یکی دیگر از ویژگی های مثبت نماهای آجری که دلیل رونق آن ها در ساخت و ساز می باشد، قیمت مناسب آجرها است. این مصالح به نسبت برخی از متریال های دیگر همچون سنگ های ساختمانی از قیمت مناسب تری برخوردار هستند و به همین دلیل بسیاری از افراد که بودجه کافی در اجرا ساختمانشان ندارند و یا پروژه آن ها بسیار گسترده است، بهره گیری از آجرها را ترجیح می دهند. همچنین استفاده از آجر ها در نماهای داخلی نیز بسیار به صرفه تر است چرا که این نوع آجر ها لزومی به مقاوم‌سازی در برابر شرایط جوی و تغییرات دمایی شدید را ندارند و این موضوع روی قیمت نهاییشان تاثیر داشته و آنها ارزان‌تر کرده است.• مقاومت در برابر آتش سوزی و ضربه
از دیگر ویژگی های آجرنماها، مقاومت بالای آن ها در برابر آتش سوزی و ضربه می باشد. در حقیقت همانطور که می دانید آجر ها از خشت پخته شده به دست می آیند و در دورن کوره های بزرگ در برابر گرما و حرارت قرار می گیرند تا پخته شوند. همین موضوع نشان می دهد که این مصالح در برابر حرارت و آتش سوزی مقاومت بسیار زیادی دارند. برخی از انواع آجرنماها همچون آجرنمای نسوز به دلیل قرار گیری در دمای بالا و میزان پخت بسیار زیاد تحمل گرمایی تا دمای بالای 1500 درجه سانتی گراد را نیز دارا می باشند و در برابر ضربه از خود مقاومت بالایی نشان می دهند.• عایق گرما و سرما
جلوگیری از هدر رفتن انرژی یکی دیگر از مزایای آجرنما ها می باشد. این مصالح از نظر انتقال حرارت بسیار ایده آل هستند و می توانند گرما یا خنکی محیط را دخیره نموده و یا متناسب با شرایط محیطی آن را آزاد کنند و به عبارتی عایق مناسب گرما و سرما می باشند. در حقیقت آجرها در ماه‌های گرم سال مانند فصل تابستان گرمای محیط را جذب کرده و در گرم‌تریـــن ساعات روز، محیطی خنک در خانه ایجاد خواهند کرد و در فصل‌های سرد گرمای محیط را حفظ کرده و مانع از خروج انرژی گرمایی از داخل خانه می‌شوند. همین موضوع سبب حفظ انرژی و کاهش هزینه های مربوط به این معقوله می گردد.• ماندگاری بالا و هزینه نگهداری پایین
با توجه به ساختمان های قدیمی و آثار باستانی که از آجر ها ساخته شده اند و هنوز پا برجا می باشند، می توان به این نتیجه رسید که این مصالح از عمر بالا و ماندگاری طولانی مدت برخوردار هستند. آجرها نیازی به مراقبت، نقاشی، آب‌بندی، حفاظت در برابر موریانه و… ندارند و نگرانی بابت اختصاص هزینه برای مراقبت از این مصالح وجود ندارد. تنها بهتر است برای داشتن ظاهر زیبا در نماهای آجری گاهی آن ها را با برس نرم، آب و کمی شوینده تمیز کنید و یا از رزین آجرنما بر روی آن ها برای جلوگیری از شوره زدنشان بهره گیری نمایید.

 

استفاده از آجر در طراحی داخلی و خارجی

 

آجرها برای اکثر ما تداعی کننده ی خانه های آجری قدیمی هستند که سال های طولانی ست پا برجا مانده اند. وجود بناهای تاریخی آجری نشان دهنده ی قدمت طولانی آجر به عنوان یک متریال پرکاربرد در ساختمان سازی و معماری ایرانی می باشد. با پیشرفت صنعت تولید آجر انواع متنوعی از آجر شامل آجرنما، آجر نسوز، آجر های دکوراتیو و ... با طرح ها و رنگ های بسیار متنوعی به دنیای طراحی و معماری معرفی شدند و به این ترتیب آجر همچنان جایگاه خود را در ساختمان سازی حفظ کرده است. از طرفی راحتی اجرا و دوام بالا از دیگر مزایای این متریال در مقایسه با دیگر مصالح عنوان می شود.

آجرنما ها امروه در کنار سبک های سنتی، در معماری مدرن در زمینه ی تزئین و نماسازی ساختمان برای خلق نماهای مدرن و خیره کننده، چه نمای داخلی و چه نمای خارجی،بسیار مورد توجه معماران و طراحان قرار گرفته اند. اما چه ویژگی هایی در آجرنماها وجود دارد که ما در کنار مصالحی چون سنگ و سرامیک برای ساخت نمای ساختمان هایتان، چه اداری، چه مسکونی و چه تجاری آن را به شما توصیه می کنیم؟ در ادامه به این مطلب خواهیم پرداخت.

 

نمای آجری

 

مزیت آجرنماها در نما سازی ساختمان چیست؟

 

آجرنما ها نسبت به سنگ و سرامیک برای ساخت الگوها و طرح های خلاقانه و مدرن انعطاف بیشتری دارند که این به شکل و ابعاد منظم و نه چندان بزرگ آجرنماها مربوط می شود. علاوه بر این تنوع گسترده در رنگ ها و ابعاد آجرنما ها امکان اجرای طرح های متنوع بی شماری را فراهم می سازد. پیشرفت در صنعت آجرسازی باعث شد که طیف رنگی محدود آن از چند رنگ کرم، قهوه ای و قرمز به انواع زیادی از رنگ ها شامل آبی، گل بهی، مشکی، زرد، نارنجی، سفید (صدفی) و ... گسترده شود و همین به طراحان امکان خلق آثار خارق العاده در قسمت های مختلف ساختمان مانند دیوارها، پنجره ها، ورودی ها و حتی سر در ساختمان ها را داده است. از دیگر ویژگی های آجرنما ها می توان به سبک، بادوام و نسوز بودن، عایق دما و جلوگیری کننده از اتلاف انرژی و نیز اتصال محکم آن به بدنه ساختمان اشاره کرد که خطر جدا شدن آن از نما را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد. آجر یک مصالح ساختمانی ساخته شده از خاک رس با طول عمر بیش از 100 سال است که به ندرت نیاز به تعمیر و نگهداری دارد و از این رو آجرنما ها بسیار مقرون به صرفه نیز هستند. از نظر محیط زیستی هم معماری آجری سازگارترین معماری با طبیعت است.

 

نما آجری

 

استفاده از آجرنما ها باعث ایجاد فضایی گرم و دلنشین از نظر روانشناسی در محیط خانه و یا حتی سر کار می شود و این یکی دیگر از مزیت های آجرنما ها به حساب می آید که القا کننده ی حس آرامش و راحتی هستند. بنابراین می توان اینگونه گفت که آجرنما ها برای ساخت نمای بیرونی ساختمان ها در مناطق سردسیر و نیز نمای داخلی مکان هایی مانند کافی شاپ ها انتخاب بسیار مناسب تر و کاربردی تری هستند.

در صورتی که برای انتخاب نتوع و یا رنگ آجر نمای مناسب سازه خود دچار تردید هستید می توانید با تماس با کارشناسان زبده و با تجربه ما اقدام به دریافت مشاوره رایگان در این زمینه بپردازید ئ در نهایت به بهترین و مقرون به صرفه ترین انتخاب متناسب با سلیقه تان دست یابید.

 

راه های انتخاب آجرنما مناسب

 

آجرنما یکی از محصولات ساختمانی بسیار منحصر به فرد می باشد که اکثر شما تا حدودی با آن آشنایی دارید و نمونه های بسیاری زیادی از این متریال را در نمای خارجی سازه های قدیمی و جدید مشاهده نمودید. آجرنما از جمله مصالحی است که با وجود سپری شدن قرن ها از پیدایش آن همچنان دارای اهمیت بالایی در بین دست اندرکاران ساخت و ساز می باشد. این محصول دارای ویژگی ها و خواص بسیار زیادی است و از اهمیت بالایی در اکثر پروژه های ساختمانی برخوردار می باشد. انتخاب یک آجرنما مناسب از جمله مسائلی است که دارای اهمیت ویژه ای در پیاده سازی یک سازه آجری می باشد. در ادامه این مطلب گروه تحقیقاتی کالاساخت به ارائه راه های انتخاب آجرنما مناسب برای شما همراهان پرداخته است تا بتوانید با بهره گیری از آن به علم خود افزوده و گزینه بسیار مناسبی را انتخاب نمایید:


• سبک معماری ساختمان
در ابتدا باید گفت که پیش از انتخاب هر نوع آجرنما نسبت به سبک معماری ساختمان خود توجه بسیار زیادی نمایید. رنگ ، شکل، اندازه، بافت و نوع چیدمان از جمله مواردی هستند که بر روی سبک مورد نظر شما تاثیر فراوانی دارند و باید در انتخاب آن ها دقت فراوانی به خرج دهید.


• جنس آجرنما
یکی از گزینه های بسیار مهم در انتخاب آجرنما این است که یک آجرنما مناسب باید کاملا تو پر و سالم باشد. یکی از نشانه هایی که به شما کمک می کند تا از توپر بودن آن اطمینان حاصل نمایید این است که باید آجرنما در برخورد با یک آجرنما دیگر صدای پر بودن و بم بدهد. علاوه بر این ها بر روی این متریال نباید هیچ گونه شکستگی، لب پریدگی و یا خط و خشی باشد.


• جذب آب کافی
از دیگر نکاتی که باید در هنگام انتخاب آجرنما مناسب به آن دقت نمایید میزان تخلخل و جذب آب آن می باشد. میزان جذب آب در آجرنماها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که در صورت جذب آب بالا، آجرنما دچار شوره زدگی و سفیدک و بسیاری مسائل تخریب کننده دیگر می شود و در صورت جذب آب کم، چسبندگی آن به ملات بسیار پایین می آید. طبق استاندار آجر در ایران میزان جذب آب آجرنما باید حداقل 6 درصد باشد.

 

ویژگی های یک آجرنما ماندگار


نمای ساختمان از جمله بخش هایی است که همواره در معرض عوامل تخریب کننده بسیار زیادی قرار دارد و به همین دلیل انتخاب مصالح ماندگار و با دوام در اجرا آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در پیاده سازی نمای بیرونی از متریال های متنوعی همچون سنگ نما، آجرنما، کامپوزیت، بتن و ... می توان استفاده نمود که در این بین آجرنما از جمله مصالحی است که از دیرباز تا کنون جایگاه خود را در بین دست اندرکاران ساخت و ساز حفظ نموده است. این محصول از ویژگی های بسیار زیادی برخوردار می باشد و دارای تنوع بالایی در جنس و رنگ است. حال آنکه انتخاب مناسب از بین آجرنما های مختلف خود دارای اهمیت زیادی می باشد. در ادامه این مبحث تیم کالاساخت به معرفی ویژگی های یک آجرنما ماندگار برای شما همراهان عزیز پرداخته است:

• چسبندگی کافی
یکی از ویژگی های بسیار مهم در آجرنما ماندگار میزان چسبندگی آن می باشد. در واقع چسبندگی در نما باید به گونه ای باشد که در طی گذشت سالیان سال آجرنما همچنان بر روی سازه باقی بماند و افتادن آن موجب ایجاد خسارت های مالی و جانی نشود. میزان جذب آب و تخلخل کافی در آجرنما خبر از چسبندگی آن می دهد. این میزان جذب آب باید به گونه ای باشد که نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد. حداقل 6 درصد استاندارد آجر در ایران برای جذب آب است.

• مقاومت در برابر شوره زدگی
شوره زدگی و سفیدک از جمله عواملی می باشد که سبب نازیبا شدن و تخریب آجرنما می گردد. نمک های محلول در آجر عامل اصلی ایجاد شوره می باشد و کنترل میزان آن در هنگام تولید تاثیر بسیار زیادی بر عدم شوره زدگی دارد. بر اساس استاندارد آجر میزان نمک های محلول در این متریال باید حداکثر 6/0 درصد باشد.

• مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی مختلف
کشور ایران از آن دسته کشور هایی می باشد که دارای اقلیم های آب و هوایی متنوع است. نمای سازه های پیاده شده در هر یک از این اقلیم ها نیازمند متریال ماندگار و با دوامی می باشد. برای مثال در اردبیل که سردترین منطقه ایران است آجرنما استفاده شده باید مقاومت بالایی در برابر سرما و یخبندان داشته باشد و در اهواز با آب و هوای بسیار گرم آجرنما باید مقاومت حرارتی و گرمایی زیادی داشته باشد.

 

جمع بندی:


انتخاب آجر برای نمای ساختمان بسیار مهم است زیرا بر جلوه و ایمنی ساختمان تأثیر می‌گذارد. آجرهایی که برای نمای ساختمان انتخاب می‌شوند باید دارای مقاومت مناسب در برابر عوامل مختلف مانند باران، باد، گرما و سرما باشند. آجرهایی که برای نما انتخاب می‌شوند باید دارای جلوه زیبایی مناسبی باشند که با طراحی و سبک کلی ساختمان هماهنگ باشند. مطابقت با محل ساخت: آجرهای انتخابی باید با شرایط آب و هوایی و محل ساختمان هماهنگی داشته باشند. برای نمونه، در مناطقی با بارش بالا، آجرهایی با خواص ضد آب باید انتخاب شوند تا از ورود آب به داخل ساختمان جلوگیری کنند.

 

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

تلگرام آجر

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت