ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
نما رومی چیست؟

نمای رومی چیست؟

تاریخ انتشار: 1397/04/12 10:23 | بازدید: 1513

بیشتر در مورد نماهای رومی بدانیم...

نمای رومی ساختمان که به نام نمای کلاسیک هم شناخته می شود یکی از زیبا ترین نماهایی می باشد که از دیرباز مورد استفاده ملل مختلف در ادوار متفاوت بوده است. در واقع نمای رومی الگویی است که از ساختمان های ایران باستان و یونان قدیم (روم )سرچشمه گرفته و دارای المان ها و تزئینات زیبا و چشمگیری می باشد. بطور دقیق تر اینگونه میتوان گفت که اصل نمای رومی ساختمان به اروپا و پیش از قرون وسطی مرتبط می شود و در گذشته ایران از سنگ به گونه دیگری استفاده می شده است؛ پس این سبک نمای جذاب را می توان وارداتی نامید و پس از نمای ساختمان کلاسیک آن را در ایران پرطرفدارترین سبک نما معرفی کرد. در نمارومی ساختمان وجود المان های تزئینی سنگی خصوصا مجسمه امری ضروریست؛ در واقع مهم ترین تفاوت بین نمارومی و نما کلاسیک در همین مجسمه ها و سقف های گنبدی و صاف است. بنابراین در نمای ساختمان به سبک رومی شاهد اجرای انواع مجسمه ها، المان های سنگی و سقف های گرد و گنبدی خواهیم بود.

درواقع چیزی که باعث می شود تا یک ساختمان به نمای سبک رومی شناخته شود، استفاده از همین تزئینات و عناصر به طور جلوه گری است که توجه افراد را جلب کند. عناصر کلیدی ساختمان های سبک رومی شامل موارد زیر می باشند:

 

• ستون های کوتاه و مدور که اکثرا در ورودی ها به کار می روند.
• سر ستون ها و اشکال هندسی که در مناطق مختلف با توجه به سلیقه و نظر مردم هر منطقه می تواند متفاوت باشد. از گوی سنگی ها تا گل ها و سر حیوانات مختلف که برای جلب توجه بیشتر استفاده می­شوند.
• قوس های بزرگ و نقش برجسته های ریز که عنصر تضاد را در این سبک به نمایش می گذارند.
نرده های صراحی گرد و مربع که در جان پناه، تراس، بالکن و پلکان مورد بهره گیری قرار می گیرند.
• براکت ها و کتیبه هایی که دارای نقوش مختلف هستند و بر حسب سلیقه در قسمت های مختلف نما اجرا می شوند.

• انواع مجسمه های سنگی اعم از انسان و انواع جانواران از مهم ترین ویژگی های نمارومی خواهد بود.
• وجود سقف های گنبدی و نیم هلال در ساختمان نشان از نمای رومی خواهد داشت.

"به نوعی می توان گفت تمامی نما های شامل المان های بالا در دسته نما های رومی قرار می گیرند"

 

نما رومی چیست 

 

- مصالح مصرفی در پیاده سازی نمای رومیبا توجه به المان ها و تزئیناتی که در اجرای نمای رومی مورد بهره گیری قرار می گیرند، مصالح مصرفی در پیاده سازی آن بهتر است از قابلیت برش پذیری و فرم پذیری خوبی برخوردار باشند. دو نمونه از رایج ترین مصالحی که به منظور اجرای نمای رومی مورد بهره گیری قرار می گیرند، سنگ و سیمان سفید می باشد.

 

- در نمای رومی سنگ بهتر است یا سیمان؟به طور قطع در اجرای نمای رومی نمی توان گفت که سنگ بهتر است یا سیمان چرا که در انتخاب میان آن ها فاکتور های مهمی همچون کیفیت، قیمت، مصالح بومی و اقلیم منطقه، نقش تعیین کننده ای دارند. برای مثال در شهرهایی مانند اصفهان، لرستان و مرکزی که دارای معادن و تولیدی های متعدد سنگ هستند و دستیابی به این متریال بسیار آسان تر از دیگر نقاط کشور است، سنگ گزینه مناسب تری به نسبت سیمان می باشد. اما در شهرهایی مانند تهران که به علت زلزله های فراوان دارای قوانین سفت و سخت مراجع دولتی در استفاده از سنگ نما است، استفاده از مصالح سبک و جدید مانند سیمان سفید به صرفه تر است. در این بین اما باید بگوییم که سنگ های ساختمانی به مراتب از کیفیت و مقاومت بیشتری برخوردار هستند، اما قیمت بالاتری نیز دارند.

 

- کدام سنگ نما ها مناسب برای اجرای نمای رومی می باشند؟در پیاده سازی نمای رومی عموماً از سنگ آهک، سنگ گرانیت، سنگ مرمر و سنگ تراورتن می توان بهره گیری نمود. سنگ های گرانیت و مرمر اما از قیمت بالاتری به نسبت دیگر سنگ های ساختمانی برخوردار هستند و برش و ابزار خوری آن ها بسیار سخت تر و هزینه بر است. سنگ های تراورتن اما به دلیل تراکم، قیمت مناسب، مقاومت بالا و سازگاری با هر نوع آب هوایی و همینطور وجود منابع و معادن بزرگ سنگ های باکیفیت، در حال حاضر بهترین گزینه برای اجرا نما های رومی در کشور ایران می باشند. در این بین از میان سنگ های متنوع تراورتن، استفاده از سنگ های بی موج مرسوم تر است، چراکه سنگ های موج دار تا حدی توان ابزار خوری و جای کارکردن را دارند و ممکن است بشکنند.

 

اگر بهترین متریال اجرای نمارومی را سنگ تراورتن در نظر بگیریم، باید بیان کرد که تراورتن ها دارای سه رنگ اصلی شکلاتی، کرم و سفید هستند. هر سه نمونه سنگ می توانند بسته به شهر محل پروژه و سلیقه مشتری در اجرای نما به سبک رومی بهترین تلقی شود. به همین دلیل است که در بخش های مختلف سایت کالاساخت هر سه مدل سنگ به اشکال گوناگون معرفی شده است. در مورد قیمت سنگ نمارومی نیز می توان اینگونه گفت که سنگ سفید نسبت به سنگ کرم و سنگ کرم نسبت به سنگ شکلاتی قیمت بالاتری دارد. به همین دلیل است که سنگ سفید نمارومی به عنوان سنگ لاکچری و گران شناخته می شود.

 

نمای ساختمان رومی
این سبک نما می تواند در انواع شهرهای ایران اجرا شود. البته به دلیل هزینه های بالا در اجرای چنین سبک نمایی به صورت ندرت و ناچیز شاهد اجرای آن هستیم. از طرفی در شهرهای زلزله خیز نیز اجرای ساختمان نمارومی ممنوع است و دلیل نیز افتادن مجسمه ها و تزئینات سنگی به هنگام وقوع زلزله می باشد. اما اگر تصمیم باید که این سبک نما را بررسی کنیم، اینگونه می توان گفت که بعد از نمای کلاسیک و نمای آجر، سبک رومی نما پرطرفدارترین و زیباترین نوع نما تلقی می شود.

 

نمای ساختمان رومی یک طبقه
نمای ساختمان یک طبقه رومی یکی از سخت ترین نماهای اجرا شده تلقی می شود. از آن جایی که برای اجرای این سبک نما به حجمی کاری ها و سقف گنبدی و ستون احتیاج داریم به همین دلیل برای خانه های یک طبقه دچار ایراد و سختی کار می شویم. ساختمان های 1 طبقه ای که ارتفاع آن ها بیش از 3 متر نیست نمی توانند نمای رومی را آنچنان که باید به رخ بکشند.

 

نمای ساختمان رومی دو طبقه
نمای ساختمان دو طبقه رومی نسبت به یک طبقه راحت تر است. در خانه های دو طبقه ارتفاع ساختمان به شش الی هفت متر می رسد و بنابراین امکان اجرای ستون های سنگی، انواع مجسمه ها و سقف های گنبدی و هلالی شکل هستیم. در ساختمان های دو طبقه می توانیم نمای رومی کاملی را با جزئیات بسیاری به اجرا درآوریم. رنگ سنگ انتخابی برای رومی کلاسیک دو طبقه تماما به سلیقه صاحب ملک و همچنین بودجه در نظر گرفته شده برای نما بستگی خواهد داشت.

 

- موارد کاربردی در اجرای سنگ نماهای رومیدر اجرای سنگ بر روی نما دغدغه های جدی در رابطه با میزان چسبندگی آن وجود دارد. در واقع به علت تفاوت ضریب نفوذ سنگ در اجرای نمای ساختمان، همواره باید از لحاظ ایمنی و احتیاط در زمان های زلزله و آتش سوزی میزان چسبندگی این مصالح مورد بررسی قرار گیرد. انجام برخی ریزه کاری ها که شامل موارد زیر می شود، در هنگام اجرای نمای رومی می تواند کمک کند تا سنگ به شکل اصولی تری به نما متصل شود.

 

• شستن سنگ و زیر کار در محیط ساختمانی


در هنگام برش کاری سنگ همیشه مقداری غبار بر روی نما و سنگ می نشیند که این غبار مانند لایه ای بین سیمان با سنگ و نما عمل می کند. این نکته ظریف بدون شک بزرگترین عامل ضعف در چسبندگی بین سنگ و سیمان است. برای چسبندگی بهتر لازم است تا نما و سنگ قبل از اجرا شسته شوند. با شستن سنگ و نما، لایه غبار از بین رفته و اتصال مستقیم بین سیمان و سنگ برقرار می شود.


• استفاده از دوغاب شل

 

به نظر می رسد دوغاب شل به علت نفوذ بالاتر در حال حاضر بهترین راه اجرای نمای سنگ باشد.

 

نما رومی چیست؟


• استفاده از اسکوپ

 

اسکوپ می تواند بین سنگ نما و سیمان و نما یک اتصال کاملا میکانیکی ایجاد کند که از افتادن سنگ جلوگیری می کند. اسکوپ گذاری اصولی می تواند تا مقدار قابل توجهی به عمر نما نیز بیفزاید. هر چند این کار نمی تواند مانع عوامل فیزیکی و شیمیایی موجود در محیط برای جداشدن سنگ از نما باشد اما تا حدودی می تواند به باقی ماندن آن کمک کند.


• استفاده از سنگ های متخلخل و آهکی مانند تراورتن در ارتفاع


یکی از راه های ماندگاری نمای سنگ استفاده از سنگ هایی مانند تراورتن است. این مسئله به خوبی در زلزله ها ثابت شده است هر چه نفوذ و آمیختگی سیمان در سنگ بیشتر باشد به همان نسبت چسبندگی سنگ به نما افزایش یافته است.

 

• عایق کردن نما


از بین بردن راه های نفوذ آب به نما می تواند از فرسودگی آن جلوگیری کند. در نظر گرفتن شیب مناسب هنگام طراحی برای کف خواب پنجره ها، قرنیز ها و رعایت اصول مربوط به آبگیری های نما می تواند از ایستایی و نفوذ آب در نما جلوگیری کند.


• استفاده از سیمان مناسب

 

سیمان مهمترین چسب به کار رفته در ساختمان سازی در کشور ایران می باشد. متأسفانه به علت سختی کار نظارت، کیفیت این محصول کارخانه به کارخانه و دوره به دوره متفاوت است و باید به هنگام نماسازی به کیفیت آن توجه بسیاری نمود.


• کنترل اتصالات اشکال هندسی


در نماهای پر ابزار امروزی همچون نمای رومی، استفاده از سازه های فلزی و اعمال رابیتس بندی بسیار پر حجم می باشد. دقت در کیفیت اتصال این اشکال به بدنه نما از هر گونه شکستگی و تغییرات تأثیرگذار بر نما جلوگیری شود. مقاله فوق به همت تیم تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالا ساخت پیشکش حضور شما سروران شد. در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بالا برای شما به وجود آمده است می توانید به راحتی با کارشناسان با تجربه ما به صورت رایگان به مشورت بپردازید.

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت