برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
انواع نمای سبز

نمای سبز چیست؟

تاریخ انتشار: 1398/07/03 08:00 | بازدید: 696

نمای سبز چیست؟

نمای سبز چیست؟

هر ساختمان از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که در ساخت هر کدام از این قسمت ها از مصالح مختلفی می توان استفاده نمود. یکی از این قسمت ها که از اهمیت ویژه ای برخوردار است نمای ساختمان می باشد. در ساخت نمای ساختمان از مصالحی مانند سنگ نما ، چوب، سیمان، آجر، سرامیک و انواع پنل ها می توان استفاده نمود که هرکدام بسته به سلیقه و طراحی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. اما در این بین باید اشاره کرد که از گیاه نیز می توان برای طراحی یک نمای زیبا استفاده نمود. یکی از نما هایی که شما هم می توانید در سطح شهر آن را بر دیوار برخی از خانه ها مشاهده نمایید نمای سبز می باشد. در تعریف نمای سبز باید گفت با نمایی که تمام یا بخشی از آن دارای پوشش گیاهی باشد نمای سبز می گویند. در این نوع نما گیاهی مانند پیچ رونده، مو و غیره که ریشه آن در زمین می باشد، بر روی سطح نما حرکت می کند و شروع به بالا رفتن می کند.

 

انواع نمای سبز:

 به طور کلی نمای سبز می تواند به دو صورت زیر باشد:

 

 • نمای سبز سنتی:

در برخی از نماهای قدیمی شهر می توان نمای سبز را مشاهده نمود که به صورت طبیعی گیاه بر روی آن ها رشد و گسترش پیدا کرده است. در این نوع نما گیاهان بی واسطه به دیوار متصل می شوند و مستقیما و بدون حائل میان دیوار در طول نما بالا می روند.

 

معایب نمای سبز سنتی:

نمای سبز سنتی که به نمای سبز مستقیم نیز شهرت دارد، دارای معایبی همچون موارد زیر می باشد:

 1. آسیب به مصالح: همانطور که می دانید برخی گیاهان قدرت اینکه در بین مصالح نفوذ کنند و موجب سوراخ شدن و از بین رفتن مصالح شوند را دارند.
 2. جلب نظر حیوانات : یکی دیگر از معایب این نوع نما جلب نظر حیوانات می باشد که سبب می شود تا نما را از بین برده و خراب کنند.
 3. هزینه های نگهداری بالا: از دیگر معایب نمای سبز سنتی هزینه های بالا ان که شامل هزینه آبیاری و کود دهی آن می باشد است.

 

 • نمای پوسته سبز:

امروزه می توان از اصول مهندسی برای ساخت نمای سبز استفاده کرد که در آن تکیه گاهی تحت عنوان استراکچر به صورت داربست برای نگهداری گیاهان به دیوار نما متصل می شود و گیاهان خزنده می توانند با تکیه بر آن رشد نمایند. این داربست می تواند از جنس چوب، فلز، شبکه توری، سیم‌های کابلی و غیره باشد. هدف این نما که به نمای سبز دو پوسته نیز شهرت دارد ایجاد یک پوشش گیاهی و سبز مستقل از نما نمی باشد. این نما خود می تواند در حالت های زیر اجرا شود:

 1. داربست های مدولار
 2. سازه شبکه ای
 3. سیستم های کابلی
 4. سیستم دیوار سبز با استفاده از نمد پلیمری
 5. سیستم دیوار سبز هیدروپونیک

 

مزایای نمای سبز:

 • کاهش آلودگی:

همانطور که میدانید گیاهان در تهیه اکسیژن هوا و فیلتر هوای آلوده نقش بسیار زیادی دارند. در نتیجه نمای سبز که با استفاده از گیاهان طراحی می شود آلودگی ها و ذرات معلق را گیر می اندازد و سبب کاهش آلودگی محیط می شود. نمای سبز موجب کاهش گازهای گلخانه‌ای، کاهش آلاینده‌ها و گازهای سمی و کاهش دود حاصل از ضایعات صنعتی و ماشین ها می شود.

 

 • صرفه جویی در انرژی:

یکی دیگر از مزایای نمای سبز صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد. این پوشش می تواند در فصل تابستان مانند فیلتری در مقابل اشعه خورشید عمل کند و ایجاد سایه نماید. علاوه بر این نمای سبز می تواند لایه ای از هوا را در خود حفظ نماید و عایق حرارتی خوبی برای ساختمان به شمار می آید. همچنین این نما می تواند از بادهای سرد زمستانی جلوگیری کند. همه این فواید می تواند انرژی مصرفی در فصول مختلف سال را تا حدود زیادی کاهش دهد.

 

 • زیباسازی:

زیباسازی فضای شهر به وسیله پوشاندن جلوه های نازیبا آن یکی دیگر از مزایای نمای سبز می باشد. این نوع نما همچنین می تواند جلوه بصری چشم نوازی را برای نمای ساختمان به ارمغان بیاورد و سبب افزایش ارزش ملک گردد. علاوه بر این ها، نمای سبز سبب ایجاد نشاط و افزایش سلامت جسمی و روانی شهروندان شهر و بهبود مناظر اطراف ساختمان می شود.

 

 • عایق صدا:

از دیگر مزایای نمای سبز، جلوگیری از ورود و خروج صداهای مختلف به داخل و خارج ساختمان است. این پوشش مانند عایقی برای صدا محسوب می شود و بسیار مناسب برای ساختمان هایی است که در مرکز شهر و در معرض سر و صدای زیاد هستند.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت