نورپردازی در سنگ نما


نور پردازی در سنگ نما

تاریخ انتشار: 1398/09/01 19:33 | بازدید: 235

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 

نورپردازی در سنگ نما

 

یکی از عناصر بسیار مهم در زیباسازی سطح شهر و فضای آن، نمای ساختمان ها می باشد. سنگ نما از جمله مصالحی است که می توان با استفاده از آن علاوه بر دوام و مقاومت بخشیدن به سازه، زیبایی و شکوه ان را نیز تضمین نمود. استفاده از رنگ ها و طرح های مختلف از این مصالح تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی نمای ساختمان دارد. یکی از عواملی که تاثیر بسیار زیادی بر زیباسازی سنگ نما دارد، نورپردازی آن می باشد. سنگ نماها به تنهایی در طول روز جلوه و نمای بسیار باشکوهی را به ساختمان می بخشند اما هنگامی که شب فرا می رسد این زیبایی در دل تاریکی آن محو می شود و دیگر شکوهی که در روز دارد را با خود حمل نمی کند. استفاده از یک نور پردازی صحیح و مناسب می تواند دل مردگی که شب به ساختمان می بخشد را تبدیل به شور و هیجان کند و همین امر سبب بخشیدن روح و نشاط به سطح کلی شهر می گردد.

امروزه بسیاری از دست اندرکاران ساخت و ساز از نور پردازی در پروژه های خود بهره می گیرند تا بتوانند زیبایی آن را علاوه بر طول روز در طی شب نیز به نمایش بگذارند. موضوعی که این بار تیم کالاساخت سعی در بررسی آن دارد روش های مختلف نور پردازی بر سطح سنگ نما می باشد.

 

روش های نورپردازی در سنگ نما

 

  • نور پردازی از پایین به بالا:

یکی از روش های نور پردازی در سنگ نما، نور پردازی از پایین به بالا می باشد. در این گونه نور پردازی معمولا چراغ یا لامپ مورد نظر در سطوح افقی نصب می شود. در نور پردازی از پایین به بالا چراغ های چشم گربه ای در کف و در پایین سنگ نما نصب می گردند و این کار سب جهت دهی به مسیر نور و تقسیم سطح می شود. این نوع نورپردازی بسیار مناسب برای رویت نما از جهت های مختلف می باشد. بهتر است برای کاهش آلودگی نوری ناشی از این نوع نور پردازی تا حد ممکن چراغ ها ر به صورت مخفی کار گذاشته شوند.

 

  • نور پردازی از بالا به پایین:

یکی دیگر از روش های نور پردازی در سنگ نما، نورپردازی از بالا به پایین می باشد. در این نوع نور پردازی همانگونه که از نامش پیداست چراغ ها و لامپ ها در بالای نما نصب می گردند به طوریکه تمام نور بر سطح نما بازتاب شود. این نوع نور پردازی سبب روشن شدن سنگ نما می شود و کمک می کند تا تزئیینات موجود در سطح آن به خوبی به چشم بیاید.

 

  • نور پردازی از درون:

نورپردازی از درون یکی از روش های بسیار زیبا و خیره کننده در نورپردازی سنگ نما می باشد. در این نوع نور پردازی متخصصان یک منبع نور در داخل و یا بر روی سنگ نما مورد نظر قرار می دهند و یک نمای خیره کننده به ساختمان می بخشند. این نوع نور پردازی در نما ساختمان های تاریخی، تجاری و اداری بسیار زیبا می باشد و توجه افراد را به خود جلب می نماید. البته استفاده از این نوع نور پردازی نیازمند دقت بسیار زیاد می باشد و در هنگام اجرا ان باید به شخصیت کلی محیط توجه بسیار زیادی نمود و از تضاد بیش از حد اجتناب کرد.

 

  • نور پردازی محو کننده:

در نور پردازی محو کننده افراد چراغ ها را به گونه ای نصب می نمایند که نور از لبه کناری سقف به نما تابیده شود. این روش سبب می شود تا عیوب و نواقص سنگ نما پنهان شود و نما وسیع تر جلوه کند.

 

  • نور پردازی مستقیم:

این نوع نور پردازی بسیار مناسب برای جلب توجه بیننده به قسمتی از سنگ نما می باشد و سبب ایجاد کشش بصری در آن می گردد. نورهای موضعی از جمله مواردی می باشد که در نورپردازی مستقیم استفاده می شود. در این نوع نور پردازی افراد قسمتی از سنگ ساختمانی را که سعی در نمایش فرم و رنگ آن دارند را انتخاب می نمایند و با استفاده از چراغ های مجزا بر روی آن جلوه ی خاصی در شب به نما می بخشند. در نور پردازی مستقیم از نور نقطه ای و یا نور سطحی با اشعه های متمرکز استفاده می شود و مهم ترین اصل در آن ایجاد تضاد بین جسم و فضای اطرافش می باشد.

 

  • نور پردازی نقطه ای یا تاکیدی:

نور پردازی نقطه ای یکی دیگر از روش های نور پردازی می باشد که بسیار مورد پسند افراد است. این نوع نور پردازی برعکس نور پردازی های بالا به پایین یا پایین به بالا که تنها به یک جهت می باشند، می توانند به هر جایی اشاره کنند و در جهات مختلف قرار گیرند. در نور پردازی نقطه ای همانطور که از نامش پیداست نورها با شدت بالا در یک نقطه متمرکز می تابند و بر نمایش یک نقطه تاکید دارند. این نوع نور پردازی بسیار مناسب برای نماهای رومی می باشد و می توان از آن در نمایش مجسمه ها، تابلوها و نقش و نگار های موجود در آن استفاده نمود و جلوه بسیار زیبایی به این نوع نما در شب بخشید. توان لامپ‌های به‌کار رفته در این نوع نور پردازی معمولا کم الی متوسط است و محل نصب آن بر روی خود سنگ نما می‌باشد.

 

  • نور پردازی محیطی:

در نور پردازی محیطی از یک نور غیر مستقیم منعکس شده از سطح دیگر استفاده می گردد. در این نوع نور پردازی که با فاصله مناسب از سنگ نما صورت می گیرد می توان از انواع نور ها و رنگ ها در ایجاد طرح بر روی سطح سنگ نما استفاده نمود. این نوع نور پردازی در ساختمان های تاریخی و دیدنی مختلفی استفاده می شود.

 

در آخر باید اضافه نمود که نوع نور استفاده شده و رنگ آن باید با توجه به سنگ نما به کار رفته انتخاب گردد و همچنین باید کاربری و فرم ساختمان نیز مد نظر طراحان قرار گیرد، علاوه بر این ها نور پردازی باید به گونه ای انجام  گیرد که موجب ایجاد آلودگی نوری نشود و به گونه ای نباشد که چشم بینندگان را بیازارد.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->