برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
نور پردازی در سنگ نما

نورپردازی در سنگ نما

تاریخ انتشار: 1398/09/01 19:33 | بازدید: 712

نور پردازی در سنگ نما...

نورپردازی در سنگ نما

یکی از عناصر بسیار مهم در زیباسازی سطح شهر و فضای آن، نمای ساختمان ها می باشد. سنگ نما از جمله مصالحی است که می توان با استفاده از آن علاوه بر دوام و مقاومت بخشیدن به سازه، زیبایی و شکوه ان را نیز تضمین نمود. استفاده از رنگ ها و طرح های مختلف از این مصالح تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی نمای ساختمان دارد. یکی از عواملی که تاثیر بسیار زیادی بر زیباسازی سنگ نما دارد، نور پردازی آن می باشد. سنگ های نما به تنهایی در طول روز جلوه و نمای بسیار باشکوهی را به ساختمان می بخشند اما هنگامی که شب فرا می رسد این زیبایی در دل تاریکی محو می شود و دیگر شکوهی که در روز دارد را به نمایش نمی گذارد. استفاده از یک نور پردازی صحیح و مناسب می تواند دل مردگی که شب به ساختمان می بخشد را تبدیل به شور و هیجان کند و همین امر سبب بخشیدن روح و نشاط به سطح کلی شهر می گردد. امروزه بسیاری از دست اندرکاران ساخت و ساز از نور پردازی در پروژه های خود بهره می گیرند تا بتوانند زیبایی آن را علاوه بر طول روز در طی شب نیز به نمایش بگذارند. موضوعی که این بار تیم تحقیق و توسعه کالاساخت سعی در بررسی آن دارد روش های مختلف نور پردازی بر سطح سنگ نما می باشد.

 

نور در سنگ نما

روش های نور پردازی در سنگ نما

 

• نور پردازی از پایین به بالا

یکی از روش های نور پردازی در سنگ نما، نور پردازی از پایین به بالا می باشد. در این گونه نور پردازی معمولا چراغ یا لامپ مورد نظر در سطوح افقی نصب می شود. در نور پردازی از پایین به بالا چراغ های چشم گربه ای در کف و در پایین سنگ نما نصب می گردند و این کار سبب جهت دهی به مسیر نور و تقسیم سطح می شود. این نوع نور پردازی بسیار مناسب برای رویت نما از جهت های مختلف می باشد. بهتر است برای کاهش آلودگی نوری ناشی از این نوع نور پردازی تا حد ممکن چراغ ها به صورت مخفی کار گذاشته شوند. باید توجه داشته باشید که رنگ انتخابی چراغ ها با توجه به رنگ سنگ انتخاب شود تا نه خیلی رنگ سنگ را در طول شب گرم و تیره جلوه کند و نه رنگی انتخاب شود که رنگ سنگ را سرد نمایش دهد.

 

• نور پردازی از بالا به پایین

یکی دیگر از روش های نور پردازی در سنگ نما، نور پردازی از بالا به پایین می باشد. در این نوع نور پردازی همانگونه که از نامش پیداست چراغ ها و لامپ ها در بالای نما نصب می گردند به طوریکه تمام نور بر سطح نما بازتاب شود. این نوع نور پردازی سبب روشن شدن سنگ نما می شود و کمک می کند تا تزئینات موجود در سطح آن به خوبی به چشم بیاید. اما به این توجه داشته باشید که به دلیل اینکه اکثرا بیننده از سطح خیابان و از پایین در حال تماشای نمای شما می باشد ممکن است در صورتی که چراغ ها به درستی مخفی نشده باشند، باعث زدن چشم بیننده و ضد نور شدن نما شود. از این رو در این حالت نور پردازی باید حتما به کیفیت چراغ و ها و نصب آن ها توجه کرد.

 

• نور پردازی از درون

نورپردازی از درون یکی از روش های بسیار زیبا و خیره کننده در نور پردازی سنگ نما می باشد. در این نوع نور پردازی متخصصان یک منبع نور در داخل و یا بر روی سنگ نما مورد نظر قرار می دهند و یک نمای خیره کننده به ساختمان می بخشند. این نوع نور پردازی در نما ساختمان های تاریخی، تجاری و اداری بسیار زیبا می باشد و توجه افراد را به خود جلب می نماید. البته استفاده از این نوع نور پردازی نیازمند دقت بسیار زیاد می باشد و در هنگام اجرا ان باید به شخصیت کلی محیط توجه بسیار زیادی نمود و از تضاد بیش از حد اجتناب کرد. از دیگر حالات این نوع نور پردازی که حتما به چشمتان خورده است می توان نور پردازی پشت سنگ مرمر را نام برد. در صورتی که در طراحی شما بگنجد می توانید یک تکه اسلب مرمر در نما کار کنید و در پشت آن از نور مخفی استفاده نمایید. با توجه به خاصیت مرمر در رد کردن نور می تواند نمایی خیره کننده در شب به ساختمان شما ببخشد.

 

• نور پردازی محو کننده

در نور پردازی محو کننده نصاب چراغ ها را به گونه ای نصب می نمایند که نور از لبه کناری سقف به نما تابیده شود. این روش سبب می شود تا عیوب و نواقص سنگ نما پنهان شود و نما وسیع تر جلوه کند. البته باید در نظر داشت که در این مدل از نور پردازی کیفیت نصب سنگ از نظر تراز بودن بسیار مهم است و اگر به اصطلاح سطح نما ناهموار باشد کاملا در نور پردازی عیان است و اصلاً صحنه زیبایی را رقم نمی زند و تمام هزینه ها بی اثر خواهد شد.

 

• نور پردازی مستقیم

این نوع نور پردازی بسیار مناسب برای جلب توجه بیننده به قسمتی از سنگ نما می باشد و سبب ایجاد کشش بصری در آن می گردد. نورهای موضعی از جمله مواردی می باشند که در نور پردازی مستقیم استفاده می شوند. در این نوع نور پردازی افراد قسمتی از سنگ ساختمانی را که سعی در نمایش فرم و رنگ آن دارند را انتخاب می نمایند و با استفاده از چراغ های مجزا بر روی آن جلوه ی خاصی در شب به نما می بخشند. در نور پردازی مستقیم از نور نقطه ای و یا نور سطحی با اشعه های متمرکز استفاده می شود و مهم ترین اصل در آن ایجاد تضاد بین جسم و فضای اطرافش می باشد.

 

• نور پردازی نقطه ای یا تاکیدی نور پردازی نقطه ای

یکی دیگر از روش های نور پردازی می باشد که بسیار مورد پسند افراد است. این نوع نور پردازی برعکس نور پردازی های بالا به پایین یا پایین به بالا که تنها به یک جهت می باشند، می توانند به هر جایی اشاره کنند و در جهات مختلف قرار گیرند. در نور پردازی نقطه ای همانطور که از نامش پیداست نورها با شدت بالا در یک نقطه متمرکز می تابند و بر نمایش یک نقطه تاکید دارند. این نوع نور پردازی بسیار مناسب برای نماهای رومی می باشد و می توان از آن در نمایش مجسمه ها، تابلوها و نقش و نگار های موجود در آن استفاده نمود و جلوه بسیار زیبایی به این نوع نما در شب بخشید. توان لامپ های به کار رفته در این نوع نور پردازی معمولاً کم الی متوسط است و محل نصب آن بر روی خود سنگ نما می باشد.

 

نورپردازی در سنگ نما


قیمت سنگ نما


• نور پردازی محیطی

در نور پردازی محیطی از یک نور غیر مستقیم منعکس شده از سطح دیگر استفاده می گردد. در این نوع نور پردازی که با فاصله مناسب از سنگ نما صورت می گیرد می توان از انواع نور ها و رنگ ها در ایجاد طرح بر روی سطح سنگ نما استفاده نمود. این نوع نور پردازی در ساختمان های تاریخی و دیدنی مختلفی استفاده می شود. در آخر باید اضافه نمود که نوع نور استفاده شده و رنگ آن باید با توجه به سنگ نما به کار رفته انتخاب گردد و همچنین باید کاربری و فرم ساختمان نیز مد نظر طراحان قرار گیرد، علاوه بر این نور پردازی باید به گونه ای انجام گیرد که موجب ایجاد آلودگی نوری نشود و به گونه ای نباشد که چشم بینندگان را بیازارد.

همراهان گرامی در صورتی که مقاله فوق مطلوب سلیقه توان بوده است خوشحال می شویم ما را از نظر خود آگاه کنید. درصورتی که نیاز به مشاوره در هر زمینه مربوط به انتخاب مصالح ساختمانی دارید به راحتی با کارشناسان ما تماس حاصل نموده و سوال خود را مطرح نمایید و یا در صورت تمایل با پر کردن باکس تماس در صفحه اول سایت منتظر تماس کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن باشید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت