برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
نکاتی در رابطه با نصب سنگ های تراورتن

نکاتی در رابطه با نصب سنگ های تراورتن ها

تاریخ انتشار: 1399/03/26 09:52 | بازدید: 244

در میان انواع متنوع ومختلف از سنگ های ساختمانی

نکاتی در رابطه با نصب سنگ های تراورتن ها

در میان انواع متنوع و مختلف از سنگ های ساختمانی که در امر ساخت و ساز مورد استفاده و بهره گیری قرار می گیرند، امروزه سنگ های تراورتن از طرفداران بسیار زیاد و کاربری فراوانی برخوردار هستند. سنگ های تراورتن از جمله سنگ های رسوبی می باشند که در دسته سنگ های آهکی نیز قرار دارند و از دل رسوبات چشمه‌های آب گرم، دریا ها، رودخانه ها و البته غارهای آهکی به دست می آیند. این سنگ ها به دلیل اختلافاتی که در ترکیباتشان وجود دارد، از تنوع بسیار بالایی در رنگ و طرح برخوردارند و در رنگ های مختلف زرد، قرمز، سفید، کرم، سیلور، شکلاتی و ... قابل یافت می باشند. دلیل شهرت و محبوبیت تراورتن ها علاوه بر تنوع بالای آن ها، وجود ویژگی های مثبت فراوانشان همچون

 • چسبندگی بالا
 • مقاومت در برابر شرایط جوی
 • عایق حرارتی و صوتی
 • ثبات رنگ
 • مقرون به صرفه بودن اکثر مدل ها
 • و ...

نیز است. این سنگ امروزه در نماسازی داخلی و خارجی ساختمان بسیار پر کاربرد می باشند و از اکثر مدل های آن در انواع نماهای کلاسیک، رومی، ترکیبی، مدرن و ... بهره گیری می نمایند.

همانطور که پیش تر اشاره نمودیم سنگ های تراورتن از چسندگی بالایی به ملات برخودار هستند و این به دلیل تخلخل فراوان در بافت آن ها می باشد. در واقع این تخلخل در سال های گذشته موجب شده بود تا این سنگ در بازار جهانی از طرفداران کمی برخوردار باشد، چرا که خلل  و فرج فراوان در سنگ سبب کاهش مقاومت آن در برابر جذب آب، رطوبت و آلودگی نیز می گردد، اما در حال حاضر با ورود مواد پوششی همچون رزین به بازار این مشکل در تراورتن ها رفع شده است و خلل و فرج سطح آن ها که به سمت خارج و قابل دیدشان می باشد، با این مواد پر شده اند. پشت سنگ اما همچنان دارای تخلخل است و این موضوع موجب می شود تا ملات در آن ها نفوذ کرده و سنگ به خوبی به دیوار بچسبد. به همین دلیل می باشد که از سنگ های تراورتن در امر نماسازی داخلی و خارجی ساختمان بسیار بهره گیری می نمایند. یکی از مواردی که در کیفیت سنگ تراورتن و طول عمرش بسیار تاثیرگذار است، اجرا و نصب صحیح و با قاعده و قانون آن می باشد. آنچه که در این مقاله از کالاساخت سعی در بررسی آن داریم، نحوه نصب سنگ های تراورتن و نکاتی است که در رابطه با نصب این سنگ ها باید رعایت نمایید. شما همراهان عزیز می توانید با توجه به این نکات و رعایت آن ها عمر سنگ خود را تا چندین سال حفظ نمایید و از خسارات مالی و جانی بر اثر افتادن سنگ نما ساختمانتان پیش گیری کنید.

 

اقدامات اولیه در نصب تراورتن ها

در نصب سنگ های تراورتن اقدامات اولیه نیاز به انجام است که در زیر به آن ها پرداخته ایم:

 

تهیه ابزار مورد نیاز:

در اجرا هر یک از سنگ های ساختمانی برخی از ابزار آلات کاربردی نیاز است که افراد باید پیش از اقدام به نصب، آن ها را تهیه و آماده نمایند. برخی از شایع ترین ابزارالاتی که در نصب سنگ های تراورتن باید آن ها را تهیه نمود شامل موارد زیر می باشند:

 • نوار اندازه گیری: نوار اندازه گیری در واقع همان متر است که در جهت اندازه گیری سنگ استفاده می گردد.
 • ماژیک یا مداد : ماژیک یا مداد از جمله ابزار هایی هستند که در هر خانه ای یافت می شوند. از این وسیله به منظور علامت گذاری پس از اندازه گیری استفاده می کنند.
 • دریل قدرتمند: دریل ابزاری دستی یا الکتریکی است، که بر اساس قدرتش برای سوراخ کردن سطوح مختلف از آن استفاده می نمایند. دریل های قدرتمند مخصوص سوراخ نمودن سنگ ها هستند.
 • صفحه ضربه گیر: صفحه ضربه گیر همانطور که از نامش پیداست وسیله ای برای جلوگیری از ضربه و آسیب می باشد.
 • تراز: ابزاری کنترلی است که صاف بودن یک سطح را نشان می دهد.
 • پتک یا چکش لاستیکی: از پتک لاستیکی به منظور وارد نمودن ضربه به سنگ و محکم کردن آن در جای خود استفاده می نمایند.
 • ماله: ابزاری است که در بنایی به فور مورد استفاده قرار می گیرد و آن در مسطح کردن، مخلوط کردن، برداشتن و یا شکل دهی به ملات استفاده می نمایند. اندازه ماله مورد استفاده بستگی به اندازه سنگ دارد و برای هر سنگ از ماله مناسب آن استفاده می نمایند.
 • اره مرطوب

 

آماده سازی سطح سنگ

پیش از نصب سنگ بر روی بنای خود باید از صاف و تمیز بودن سطح آن اطمینان حاصل نمایید. در واقع اگر در کف می خواهید از سنگ تراورتن استفاده نمایید باید هرگونه قطعه ای شامل کفپوش، لمینت و یا ورقه هایی که قبلا بر روی کف نصب شده بود و مانده است تعمیر و یا به طور کامل جایگزین نمایید. یا اینکه در اجرا به صورت سنگ نما هرگونه ترک بر روی سطح بتنی اجرا شده در زیر کار را باید تعمیر و یا به وسیله ی مصالح از بین برنده ترک بپوشانید. همچنین چوب هایی که خراب شده و از بین رفته اند را باید جایگزین نمایید.

 

آماده سازی نوع چینش و طرح سنگ

همانطور که می دانید سنگ های تراورتن از طرح ها و موج های فراوانی در زمینه خود برخوردار هستند و آماده سازی نوع چینش آن ها از قبل به شما کمک می کند تا در هنگام نصب همه تکه ها در یک قسمت تیره و یا روشن کار نشوند و ترکیب زیبایشان از قبل آماده باشد. همچنین اگر سنگ شما اندازه های مختلفی دارد می توانید آن ها را کنار هم بگذارید و مرتب ترکیب چیدنشان را تغییر دهید تا به شکل مورد علاقه خود دست یابید.

حصول اطمینان از خشکی سنگ و بستر آن بهتر است در هنگام نصب سنگ و بستر آن کاملا خشک باشد. البته در برخی از روش های نصب سطح سنگ را کمی مرطوب می نمایند.

 

روش های اجرا سنگ تراورتن در نما

در حالت کلی سنگ های تراورتن را به دو روش تر و یا خشک در نمای ساختمان اجرا می نمایند.

 

 • روش اجرای تر:

در روش اجرای تر که به ان دوغاب نیز گفته می شود، سنگ در سطح نما چیده می شود و دوغاب را پشت سنگ می ریزند. به این صورت پس از خشک شدن ملات یا همان دوغاب، سنگ به نما می چسبد. این روش از جمله روش های سنتی و متدوال است که برای نصب سنگ های تراورتن در ایران از آن استفاده می نمایند.

 • روش اجرای خشک:

در اجرای خشک که برای اولین بار به منظور نصب سنگ در برج های بلند آمریکا از آن استفاده شد، ابتدا سطح نما شاسی کشی می شود و با نصب گیره پین دار در پشت سنگ، آن را به‌ صورت کشویی وارد شاسی می کنند. این روش از دهه هفتاد وارد ایران شده است.

 

اسکوپ در سنگ های تراورتن

همانطور که پیش تر نیز اشاره نمودیم سنگ های تراورتن به دلیل تخلخل بالا از چسبندگی بالایی برخوردار هستند و برخلاف سنگ گرانیت که دارای وزن بالا و بافتی کاملا متراکم هستند، نیازمند اسکوپ در نصب نمی باشند. اما باید به این موضوع نیز اشاره نماییم که در شهرهایی مانند اردبیل یا اهواز که دارای شرایط آب و هوایی خاص یعنی سرمای بسیار شدید و یا گرمای بسیار زیاد هستند، این سنگ ها نیز نیازمند اسکوپ می باشند.

 

نکات قابل توجه در نصب تراورتن ها

 توجه به شرایط آب و هوایی منطقه پیش از نصب

 • عدم نصب سنگ در دمای زیر صفر درجه
 • استفاده از ضد زنگ در قطعات فلزی پشت کار به جهت جلوگیری از زرد و سبز شدن سنگ
 • عدم استفاده از ملات خشک
 • عدم استفاده از نخاله برای پر کردن فضای دوغاب پشت سنگ
 • شست و شوی خاک پشت سنگ حاصل از برش آن در هنگام فرزکاری

 

در این مقاله از کالاساخت ما تلاش نمودیم تا اکثر نکات مورد نیاز در هنگام نصب سنگ های تراورتن را برای شما همراهان عزیز ارائه نماییم. در صورت مشاوره بیشتر و نیاز به اطلاعات در این زمینه همواره می توانید با گروه مشاورین کالاساخت تماس حاصل نمایید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت