هنر ایرانی ، کاشی ایرانی ، سلیقه ی ایرانیتاریخ انتشار: 1398/10/04 18:54 | بازدید: 126

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

هنر ایرانی، کاشی ایرانی ، سلیقه ایرانی

 

هنر کاشی کاری یکی از هنر های قدیمی و بسیار زیبا در کشور ایران می باشد که نمونه های متنوع آن را می توان در آثار باستانی به جا مانده از دوران مختلف مشاهده نمود. صنعت کاشی کاری در ایران به دوران پیش از اسلام و قبل از میلاد مسیح باز می گردد. در واقع می توان شروع کاشی کاری در ایران را به دوران هخامنشیان که قدمت آن مربوط به 400 سال قبل از میلاد می باشد، اختصاص داد و این خود به دلیل وجود نمونه هایی از صنعت کاشی کاری در کاخ آپادانا واقع در شوش می باشد.

با ظهور اسلام و  در دوره بعد از اسلام هنر کاشی کاری رواج بسیار زیادی یافت و استفاده از کاشی هایی با نقوش متنوع بسیار زیبا و رنگارنگ همچون گل و بوته، نوشته، نخل‌هاي كوچك، حیوانات و ... قسمتی از کار معماران در ساخت مساجد و برخی منازل گردید. این هنر همراه با سلیقه ایرانی منجر به ساخت بناهای بسیار زیبا و چشمگیر گشت که امروزه نیز مورد توجه جهانگردان و باستان شناسان از نقاط مختلف جهان قرار گرفته است. برخی از آثار باستانی در استان اصفهان همچون مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام و... خبر از هنر زیبایی کاشی کاری در آن زمان را می دهد. کاشی هشت پر ستاره ای، کاشی زرین فام، کاشی معقلی و کاشی هفت رنگ از جمله نمونه های کاشی به کار رفته در آثار باستانی می باشند که همواره نیز در برخی از ساختمان ها و مساجد از آن ها بهره گرفته می شود.

اکنون نیز با گذشت قرن ها از اولین باری که کاشی مورد استفاده ایرانیان واقع شد این هنر دارای جایگاه ویژه ای در میان معماران و طراحان می باشد. کاشی ایرانی هم اکنون در جهان دارای رتبه چهارم تولید است و سلیقه ایرانی همواره مورد پسند افراد بسیاری قرار می گیرد. این روز ها طرح های بسیار متنوع و مختلفی از این متریال در بازار مصالح موجود می باشد که می توان با استفاده از به کارگیری سلیقه و ذوق هنری طرح های بسیار زیبا و با شکوهی از آن هم در نمای داخلی و هم در نمای خارجی ساختمان ایجاد نمود. با وجود طرح ها و رنگ های متنوع از کاشی ها همواره برخی از افراد به دنبال بهره گیری از نمونه های قدیمی و پر نقش و نگار آن در تزئینات داخلی برخی ساختمان ها همچون ویلا ها، باغ ها، رستوران ها و ... می باشند.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468 

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات