برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
هنر معماری ، هنر کاشی ایرانی

هنر ایرانی ، کاشی ایرانی ، سلیقه ی ایرانی

تاریخ انتشار: 1398/10/04 18:54 | بازدید: 356

هنر ایرانی ، کاشی ایرانی ، سلیقه ی ایرانی

هنر کاشی کاری یکی از هنر های قدیمی و بسیار زیبا در کشور ایران می باشد که نمونه های متنوع آن را می توان در آثار باستانی به جا مانده از دوران مختلف تاریخی مشاهده نمود. صنعت کاشی کاری در ایران به دوران پیش از میلاد مسیح باز می گردد. در واقع می توان شروع کاشی کاری در ایران را به دوران هخامنشیان که قدمت آن مربوط به حدود 2 هزار و 500 سال قبل می باشد، اختصاص داد و این خود به دلیل وجود نمونه هایی از صنعت کاشی کاری در کاخ آپادانا واقع در شوش می باشد. با ظهور اسلام و در دوره بعد از اسلام هنر کاشی کاری رواج بسیار زیادی یافت و استفاده از کاشی هایی با نقوش متنوع بسیار زیبا و رنگارنگ همچون گل و بوته، نوشته، نخل‌هاي كوچك، حیوانات و ... قسمتی از کار معماران در ساخت مساجد و برخی منازل گردید. سرعت پیشرفت در این دوره به قدری زیاد بود که تقریبا خانه تمام افراد قدرتمند و پر نفوذ حکومتی شاهد دستکاری های این چنینی گشت. این هنر همراه با سلیقه ایرانی منجر به ساخت بناهای بسیار زیبا و چشمگیر گشت که امروزه نیز مورد توجه جهانگردان و باستان شناسان از نقاط مختلف جهان قرار گرفته است. برخی از آثار باستانی در استان اصفهان همچون مسجد شیخ لطف الله، مسجد شاه (مسجد جامع عباسی) و... خبر از هنر زیبایی کاشی کاری در آن زمان را می دهد. کاشی هشت پر ستاره ای، کاشی زرین فام، کاشی معقلی و کاشی هفت رنگ از جمله نمونه های کاشی به کار رفته در آثار باستانی می باشند که همواره نیز در برخی از ساختمان ها و مساجد از آن ها بهره گرفته می شود.

 

هنر کاشی کاری

 


اکنون نیز با گذشت قرن ها از اولین باری که کاشی مورد استفاده ایرانیان واقع شد این هنر دارای جایگاه ویژه ای در میان معماران و طراحان می باشد. کاشی ایرانی هم اکنون در جهان دارای رتبه قابل توجهی از تولید است و سلیقه ایرانی همواره مورد پسند افراد بسیاری قرار می گیرد. این روز ها طرح های بسیار متنوع و مختلفی از این متریال در بازار مصالح موجود می باشد که می توان با استفاده از به کارگیری سلیقه و ذوق هنری طرح های بسیار زیبا و با شکوهی از آن هم در نمای داخلی و هم در نمای خارجی ساختمان ایجاد نمود. با وجود طرح ها و رنگ های متنوع از کاشی ها همواره برخی از افراد به دنبال بهره گیری از نمونه های قدیمی و پر نقش و نگار آن در تزئینات داخلی برخی ساختمان ها همچون ویلا ها، باغ ها، رستوران ها و... می باشند.

 

کاشی هنراین حقیقت را نمی توان کتمان کرد که در این چند دهه گذشته اهمیت دادن به کاشی کاری و هنر های دست نادیده گرفته شده و بنابراین شاهد نزول روز به روز آن گشته ایم. از طرفی این کم اهمیتی ها با ظهور طرح های نوین و فوق العاده زیبای خارجی و داخلی در هم شده و به پیشرفت آن ها در صنعت ساختمان سازی سرعت بخشیده است. به بیان ساده تر کم شدن کاشی کاری مکمل استفاده های بسیار زیاد و البته منطقی از سرامیک ها و کاشی های جدید بوده است.
بنابراین امید است این هنر کاشی کاری خارق العاده در بین دانشجویان هنر و دوست داران این اثر هنری جایگاه ارزشمندی پیدا کند تا به دوران طلایی خود یعنی شاه عباس دوم و اول برسد.
البته بیان این موضوع بدون لطف نبوده که در برخی از موارد ساخت و تولید حوض ها و آبنماهای سرامیکی و تزئینی می توانیم شاهد اجرای سنتی گونه کاشی های سرمه ای و فیروزه ای باشیم. این رنگ ها دقیقا همان رنگ های آرامش بخش و سنتی قبل تر بوده اند که امروزه به یکی از پر طرف دار ترین رنگ ها در بین تمامی نمونه های سرامیک های بافت ریز تبدیل شده اند.

 

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت