برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
محاسبه وزن و چگالی آجرنما

وزن و چگالی در آجرنما

تاریخ انتشار: 1399/02/27 09:28 | بازدید: 2004

در یک نگاه کلی به بناهای قدیمی و بسیاری از آثار باستانی .....

وزن و چگالی در آجرنما

در یک نگاه کلی به بناهای قدیمی و بسیاری از آثار باستانی مانند طاق کسری، کف دالان مسجد جامع اصفهان و... می توان به این مسئله پی برد که آجرها از جمله مصالح بسیار رایج و پرکاربرد در گذشته بوده اند و از قدیمی ترین متریال ها در ساختمان سازی پس از سنگ و چوب محسوب می شوند. این مصالح در اوایل تنها به صورت خشت های پخته شده به منظور حک فرامین و احکام دولتی مورد استفاده قرار می گرفتند، اما با پیشرفت تکنولوژی و روش های مختلف تولید، آجرها در مدل ها و طرح های متنوعی تولید گردیدند و امروزه حتی در امر نماسازی و دکوراسیون داخلی ساختمان نیز از آن ها بهره گیری می شود. آجر هایی که در نمای داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند را آجر نما نام گذاری می کنند.

دو نمونه از پرکاربرد ترین آجرنماهایی که دربازار موجود می باشند، در زیر معرفی شده اند:

  • آجرنما رس

آجرنما رس در واقع اولین نمونه آجر در ایران می باشد که اختصاصا برای اجرا نما تولیده شده است. این نمونه آجرنما که به آجر سه سانتی نیز شهرت دارد ابتدا در رنگ های کرم و زرد تولید می شد، اما امروزه در رنگ های متنوعی همچون گلبهی، سفید، قرمز، پوست پیازی و... نیز قابل تولید می باشد. همانگونه که از نام این محصول پیداست آجر نمای رسی از خاک رس حرارت دیده تولید می شود و دارای ماندگاری بالایی می باشد. وزن این نوع آجر بالاتر از آجر های نسوز می باشد.

  • آجر نما نسوز

یکی دیگر از انواع آجر هایی که در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل ظاهر زیبا و ویژگی های مثبت فراوان خود از طرفداران بسیار زیادی برخوردار می باشد، آجر نسوز نما است. آجرنما نسوز از خاک های چینی و خاک نسوز تولید می شود و دارای ساختار مولکولی متراکم و ظریفی است. این نوع آجرنما به دلیل پخت در دمای بالا و زمان طولانی، از مقاومت بسیار زیادی در برابر آتش و حرارت برخوردار می باشد و به همین دلیل با این عنوان نام گذاری شده است. آجرنما نسوز از طرح ها و رنگ های بسیار متنوعی همچون قرمز، زرد، قهوه ای، مشکی، زرشکی، نارنجی و ... برخوردار می باشد و از دسته آجرهای دکوراتیو نیز محسوب می شود. این آجر ها به خاطر مواد مورد استفاده و اصلاح تولید در آن وزن کم تر و مقاومت بالایی دارند.

وزن آجر

وزن و چگالی در آجرنما

 

  • محاسبه وزن کلی ساختمان

وزن و چگالی آجر ها در نما به خاطر نوع زیر کار ساختمان مهم می باشد و قبل از دیوار چینی جلو ساختمان باید محاسبه شود. این وزن در مجموع در فونداسیون کلی ساختمان نیز مهم می باشد.

  • چسبندگی آجر

اگر وزن آجر بالا باشد در نتیجه کاهش چسبندگی این متریال به نما و پوشش دیوار ها می شود. در واقع هر چه یک متریال از وزن بالاتری برخوردار باشد، چسبندگی آن به ملات پایین تر می آید و ممکن است که با یک تکان کوچک یا یک زلزله از بنا جدا گردد. افتادن آجرنما از بنا می تواند سبب ایجاد خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری گردد.

  • حمل و نقل

وزن آجر در حمل و نقل آن بسیار مورد مهمی می باشد. آجر ها نسبت به وزن خود ماشین برای حمل آن متفاوت است و این بر روی کرایه حمل تا مقصد تاثیر بسازیی دارد.

 

مورد مهم: معایب وزن بیش از حد کم در آجرنما

 

  • کاهش کیفیت

یکی از معایبی که وزن بیش از حد کم برای آجرنما در پی دارد، کاهش کیفیت آن می باشد. در واقع هنگامی که آجر نما سبک در نظر گرفته شود، در هنگام پخت داخل آن پوک می گردد. این موضوع خود می تواند سبب ایجاد بسیاری معایب در آجرنما گردد.

 

  • ایجاد شوره زدگی و سفیدک

همانطور که در بالا اشاره نمودیم، اکثر آجر نما های بیش از حد سبک ممکن است پوک باشند و این موضوع می تواند سبب ایجاد شوره و سفیدک در این مصالح گردد. در واقع هنگامی که یک آجرنما پوک و دارای سوراخ ها و خلل های باز باشد، آب باران یا رطوبت به راحتی در بافت آن نفوذ کرده و با رسوب نمک های محلول در آب، شوره و سفیدک در سطح این متریال ایجاد می گردد.

 

  • کاهش مقاومت در برابر فشار و ضربه

از دیگر معایبی که وزن بیش از حد پایین آجرنما برای آن در پی دارد، کاهش مقاومت در برابر فشار و ضربه می باشد. آجر هایی که سبک هستند از مقاومت پایینی در برابر یک فشار کوچک برخوردار هستند و به دلیل بافت پوک خود با یک ضربه کوچک شکسته و با یک ضربه کمی قوی تر کاملا پودر می شوند.

 

چگالی آجر نما

وزن و چگالی استاندراد آجرنما

 

آجرنماهای مختلف بر حسب نوع مواد خام استفاده شده در آن ها و روش تولید، وزن و چگالی های مخصوص متفاوتی دارند اما به طور متوسط و بر حسب استاندارد آجر، وزن مخصوص هر دونوع آجر ماشینی و دستی نباید از ۷/۱ و وزن مخصوص فضایی آنها از ۳/۱ گرم بر سانتی متر مکعب کمتر شود و در نگاهی کلی به طور متوسط وزن مخصوص آجر مرغوب حدود ۳۱/۸ است. در آجرهای سوراخ دار، هر چه تعداد سوراخ های آجر کمتر باشد وزن مخصوص آن بیشتر است.

 

نتیجه گیری

در آخر باید گفت وزن آجر باید طبق استاندارد باشد. برای همین همیشه پیشنهاد می کنیم از کارخانه جات برند آجر نمای خود را تهیه کنید تا طبق استاندارد آجر را تولید و به بازار عرضه کرده باشند. در بعضی اوقات دیده شده فروشندگانی وزن آجر نما را دلیل تفاوت قیمت کرده و آن را دلیل برتری آجر برند خود نسبت به دیگر آجرهای موجود در بازار کرده اند، در صورتی که وزن یک استاندارد مشخص دارد. پس این را بدانید وزن کم و زیاد هیچ کدام دلیل برتری یا عیب یک آجر نمی تواند باشد. شما همراهان عزیز می توانید با مراجعه به مقالات مختلف سایت کالاساخت نسبت به آجر نما اطلاعات بیشتری کسب نمایید و در صورت علاقه مندی به استفاده از این متریال می توانید به بخش آجرنما سایت مراجعه نموده و انواع مختلف از آجرنماهای رسی و نسوز را مشاهده کرده و در صورت علاقمندی آن ها را سفارش داده و خریداری نمایید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468تلگرام آجر

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت