وزن و چگالی در آجرنما


محاسبه وزن و چگالی آجرنما

تاریخ انتشار: 1399/02/27 09:28 | بازدید: 507

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

وزن و چگالی در آجرنما

 

در یک نگاه کلی به بناهای قدیمی و بسیاری از آثار باستانی مانند طاق کسری،  کف دالان مسجد جامع اصفهان و ... می توان به این مسئله پی برد که آجرها از جمله مصالح بسیار رایج و پرکاربرد در گذشته بوده اند و از قدیمی ترین متریال ها در ساختمان سازی پس از سنگ و چوب محسوب می شوند. این مصالح در اوایل تنها به صورت خشت های پخته شده به منظور حک فرامین و احکام دولتی مورد استفاده قرار می گرفتند، اما با پیشرفت تکنولوژی و روش های مختلف تولید، آجرها در مدل ها و طرح های متنوعی تولید گردیدند و امروزه حتی در امر نماسازی و دکوراسیون داخلی ساختمان نیز از آن ها بهره گیری می شود. آجر هایی که در نمای داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند را آجرنما نام گذاری می کنند. آجرنماها در انواع متنوعی تولید می گردند و دارای طرح های و رنگ های مختلف و زیبایی هستند.

 

انواع آجرنما :

دو نمونه از پرکاربرد ترین آجرنماهایی که در سایت گروه کالاساخت موجود می باشند، در زیر معرفی شده اند:

 • آجرنما رس:

آجرنما رس در واقع اولین نمونه آجر در ایران می باشد که اختصاصا برای اجرا نما تولیده شده است. این نمونه آجرنما که به آجر سه سانتی نیز شهرت دارد ابتدا در رنگ های کرم و زرد تولید می شد، اما امروزه در رنگ های متنوعی همچون گلبهی، سفید، قرمز، پوست پیازی و ... نیز قابل تولید می باشد. همانگونه که از نام این محصول پیداست آجر نمای رسی از خاک رس حرارت دیده تولید می شود و دارای ماندگاری بالایی می باشد.

یکی دیگر از انواع آجر هایی که در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل ظاهر زیبا و ویژگی های مثبت فراوان خود از طرفداران بسیار زیادی برخوردار می باشد، آجرنما نسوز است. آجرنما نسوز از خاک های چینی و خاک نسوز تولید می شود و دارای ساختار مولکولی متراکم و ظریفی است. این نوع آجرنما به دلیل پخت در دمای بالا و زمان طولانی، از مقاومت بسیار زیادی در برابر آتش و حرارت برخوردار می باشد و به همین دلیل با این عنوان نام گذاری شده است. آجرنما نسوز از طرح ها و رنگ های بسیار متنوعی همچون قرمز، زرد، قهوه ای، مشکی، زرشکی، نارنجی و ... برخوردار می باشد و از دسته آجرهای دکوراتیو نیز محسوب می شود.

 

ویژگی های مورد نیاز در آجرنما

آنچه که در مورد آجرنماها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، این است که به دلیل کاربری که در نمای ساختمان دارند، از ویژگی های مثبت فراوانی برخوردار هستند. از جمله ویژگی های مورد نیاز یک آجرنما شامل موارد زیر می باشد:

 • مقاومت بالا در برابر شرایط جوی
 • مقاوم در برابر شوره زدگی و سفیدک
 • مقاوم در برابر اشعه خورشید و آتش سوزی
 • وزن و چگالی مناسب و استاندارد
 • ظاهر مناسب
 • استحکام در برابر سایش و فشار

در میان ویژگی های نام برده شده در بالا آنچه که گروه کالاساخت در این مقاله سعی در بررسی ان دارد، وزن و چگالی استاندارد آجرنما می باشد. شاید در یک نگاه گذرا و غیر تخصصی کمی وزن آجرنما مسئله مهم و حیاتی به نظر نیاید، اما باید بگوییم که توجه به این پارامتر ها در تولید هر نوع آجر نمایی یک اصل می باشد و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. وزن و چگالی آجرنما ها باید به این گونه در نظر گرفته شوند که نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشند. در ادامه با توضیح معایب آجر سنگین یا آجر بیش از حد سبک را برای شما همراهان عزیز ارائه نموده ایم تا به طور کامل متوجه شوید که چرا آجرنما نباید زیادی سنگین یا زیادی سبک باشد.

 

معایب وزن بیش از حد زیاد در آجرنما

 

 • افزایش وزن کلی ساختمان:

یکی از معایبی که آجرنمای بیش از حد سنگین در پی دارد، افزایش وزن کلی ساختمان می باشد. در نماهایی که وسیع و بزرگ هستند و به صورت یکدست توسط آجرنما کار شده اند، وزن سنگین آجر می تواند بیشتر سبب افزایش بار وارده بر ساختمان گردد.

 

 • چسبندگی پایین:

از دیگر معایبی که وزن بیش از حد در آجرها در پی دارد، کاهش چسبندگی این متریال ها به نما و پوشش دیوار ها می باشد. در واقع هر چه یک متریال از وزن بالاتری برخوردار باشد، چسبندگی آن به ملات پایین تر می آید و ممکن است که با یک تکان کوچک یا یک زلزله از بنا جدا گردد. افتادن آجرنما از بنا می تواند سبب ایجاد خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری گردد.

 

 • حمل و نقل و نصب دشوار:

از دیگر مشکلاتی که وزن بالا آجرنما برای افراد به وجود می آورد، دشواری در حمل و نقل و نصب آن ها می باشد. در واقع هنگامی که استاد کار سعی در اجرا تعداد زیادی از این مدل آجرنماها را دارد، پس از مدتی انرژی خود را از دست داده و نیازمند تجدید قوا می باشد. همین موضوع سبب کاهش سرعت و سهولت در اجرا نمای خارجی می گردد.

 

معایب وزن بیش از حد کم در آجرنما

 

 • کاهش کیفیت:

یکی از معایبی که  وزن بیش از حد کم برای آجرنما در پی دارد، کاهش کیفیت آن می باشد. در واقع هنگامی که آجر نما سبک در نظر گرفته شود، در هنگام پخت داخل آن پوک می گردد. این موضوع خود می تواند سبب ایجاد بسیاری معایب در آجرنما گردد.

 • ایجاد شوره زدگی و سفیدک:

همانطور که در بالا اشاره نمودیم، اکثر آجرنماهای بیش از حد سبک ممکن است پوک باشند و این موضوع می تواند سبب ایجاد شوره و سفیدک در این مصالح گردد. در واقع هنگامی که یک آجرنما پوک و دارای سوراخ ها و خلل های باز باشد، آب باران یا رطوبت به راحتی در بافت آن نفوذ کرده و با رسوب نمک های محلول در آب، شوره و سفیدک در سطح این متریال ایجاد می گردد.

 • کاهش مقاومت در برابر فشار و ضربه:

از دیگر معایبی که وزن بیش از حد پایین آجرنما برای آن در پی دارد، کاهش مقاومت در برابر فشار و ضربه می باشد. آجر هایی که سبک هستند از مقاومت پایینی در برابر یک فشار کوچک برخوردار هستند و به دلیل بافت پوک خود با یک ضربه کوچک شکسته و با یک ضربه کمی قوی تر کاملا پودر می شوند.

 

وزن و چگالی استاندراد آجرنما

آجرنماهای مختلف بر حسب نوع مواد خام استفاده شده در آن ها و روش تولید شان، وزن و چگالی های مخصوص متفاوتی دارند اما به طور متوسط و بر حسب استاندارد آجر،  وزن مخصوص هر دونوع آجر ماشینی و دستی نباید از ۷/۱ و وزن مخصوص فضایی آنها از ۳/۱ گرم بر سانتی متر مکعب کمتر شود و در نگاهی کلی به طور متوسط وزن مخصوص آجر مرغوب حدود ۳۱/۸ است. در آجرهای سوراخدار، هر چه تعداد سوراخهای آجر کمتر باشد وزن مخصوص آن بیشتر است.

 

شما همراهان عزیز می توانید با مراجعه به مقالات مختلف سایت کالاساخت نسبت به آجرنما اطلاعات بیشتری کسب نمایید و در صورت علاقه مندی به استفاده از این متریال می توانید به بخش آجرنما سایت مراجعه نموده و انواع مختلف از آجرنماهای رسی و نسوز را مشاهده کرده و در صورت علاقمندی آن ها را سفارش داده و خریداری نمایید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

تلگرام آجرجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->