ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
پاک کردن شوره از روی سنگ  نما

پاک کردن شوره از روی سنگ نما

تاریخ انتشار: 1398/02/09 15:57 | بازدید: 6980

شوره سنگ نما رفع شوره سنگ نما

با توجه به مطالبی که در بخش های مختلف سایت کالاساخت به آن اشاره شده است؛ به این نتیجه رسیدیم که سنگ تراورتن بهترین سنگ نما برای تمام مناطق و شرایط جوی موجود در ایران است. اما این نکته که شاید سنگ نما شوره بزند یکی از معضلاتی است که باید در نظر بگیریم. سنگ تراورتن دارای تخلخل و نمک بوده و همچنین باید نمک موجود در شن و سیمان را نیز در نظر داشته باشیم. بنابراین برای مقابله با این معضل و پاسخ به این سوال که کدام نما کمتر شوره میزند و همچنین راه های جلوگیری و پاک شدن شوره، پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه فرمایید.

می توان اینگونه بیان داشت که سنگ های مرمریت و گرانیت که خلل و فرج نداشته کمتر در معرض شوره زدن قرار خواهند گرفت اما از طرفی برای نمای ساختمان مناسب نخواهند بود. بنابراین باید از سنگ تراورتنی استفاده نماییم که امتحان خود را به درستی پس داده اند. دلیل ایجاد شوره سنگ، وجود نمک در شن و سیمان کار شده در پشت سنگ است و پلاک سنگ منبع تولید کننده شوره نیست. البته هر چه سنگ تخلخل بیشتری داشته باشد شوره روی سنگ بیشتر خواهد بود. بنابراین این نکته که سنگ تراورتن تخلخل استاندارد دارد بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
سنگ های تراورتن عباس آباد، اصفهان، تکاب، دره بخاری و امثالهم از نمونه سنگ های تراورتن هستند که خلل و فرج مناسب داشته و می توانند در هر شهری بدون ایجاد مشکل روی نمای ساختمان نصب گردند. پیشنهاد تیم مشاوره کالاساخت به شما عزیزان اجرای سنگ های تراورتن معتبر و شناخته شده خواهد بود.

 

شوره بر سنگ


جلوگیری از شوره زدن سنگ نما


بهترین سنگ نما را بررسی کردیم. حتما شنیده ایم که پیشگیری بهتر از درمان است. پس می پرازیم به چند کاری که می توانیم انجام دهیم تا شوره زدن سنگ را به حداقل برسانیم. این گونه می توان از شوره زدن پیشگیری کرد:

 

- استفاده از ملات مرغوب


همان طور که می دانید در نصب انواع سنگ ساختمانی از ملات شن و سیمان استفاده می شود. برای جلوگیری از شوره زدن سنگ، بهتر است با توجه به شرایط آب و هوایی هر منطقه از شن و سیمانی که برای آن منطقه مناسب است، استفاده کنیم. در واقع بیشتر شن و سیمان های موجود در کشور نمک و املاح زیادی در خود دارند؛ در نتیجه با توجه به این اینکه اکثر نماهای ساختمانی کشور از جنس سنگ تراورتن با تخلخل نسبتاً بالایی بوده، باعث می شود تا این سنگ از طریق سوراخ های رویی و زیرین خود به اصطلاح نفس بکشد و نمک موجود در سیمان را پس بدهد و این نمک به صورت شوره روی سطح سنگ ظاهر شود.
پس بهترین و اولین قدم استفاده از شن و سیمان های بدون نمک است. بهره گیری از شن های شسته شده که نمک کمتری دارند و ملات با کم ترین میزان سولفات می تواند از بروز شوره و سفیدک در سنگ جلوگیری نماید. همچنین بعضی از شهرهای ایران دارای خاک شیرین بوده و هرچه زمین آن ها را گود کنیم بازهم به خاک شیرین دست خواهیم یافت. این نوع از خاک ها بهترین شن و سیمان را برای نماسازی در بر دارند.

 

شن و ماسه شسته


- استفاده از آب مناسب


یکی دیگر از عواملی که موجب ایجاد سفیدک در سنگ نما می شود، آب شور و دارای املاح است که در مخلوط ملات مورد بهره گیری قرار می گیرد. در بسیاری از ساختمان سازی ها تصور این است که اگر از آب چاه استفاده کنند به صرفه تر و بهتر است، اما باید گفت که این آب دارای املاح زیادی است که حتی اگر شما از ملات شسته و مرغوب هم استفاده کنید، باعث می شود تا ملات شما مقداری از املاح آن را به خود جذب کند و موجب شوره زدگی در سنگ گردد. توجه کنید، تجربه ثابت کرده که آب چاه حداقل برای اجرا نمای خارجی نه تنها به صرفه نیست، بلکه در آینده هزینه بر نیز می باشد. با دقت به این موضوع بهتر است از آب شیرین و تصفیه شده که دارای مواد قلیایی سولفاته نباشد در مخلوط ملات خود بهره گیری نمایید.


- نصب سایبان و درپوش


از دیگر راه کارهایی که می تواند تا حدودی در عدم ایجاد شوره بر روی سنگ نما تاثیرگذار باشد، استفاده از سایبان و درپوش بر روی دیوار ها می باشد. سایبان ها و در پوش ها از سرازیر شدن آب برف و باران بر روی دیوار ها و سنگ نما جلوگیری می نمایند که در این صورت جذب آب کمتری اتفاق می افتد. جذب آب کمتر مساوی با احتمال شوره زدگی کم تر است.


- اجرای سنگ به صورت خشک


اگر معمار و فرد متخصص در زمینه نصب سنگ به روش مکانیکی و اجرای خشک سراغ دارید، سعی کنید سنگ ساختمانی خود را به روش خشک و مکانیکی با استفاده از پیچ، پلاک و پین در نما اجرا نمایید. این روش تضمین شده و دارای بسیاری از مزایا است که در مقالات پیشین سایت کالا ساخت به طور مفصل به آن پرداخته شده است.


- بهره گیری از رزین و اپوکسی


یکی دیگر از راه کارهایی که می تواند به شما کمک کند تا سالیان سال سنگی بدون شوره زدگی و سفیدک داشته باشید، بهره گیری از رزین و اپوکسی می باشد. رزین سنگ یا محلول نانو مایعی شفاف و چسبنده است که در سوراخ های سنگ نفوذ کرده و از جذب آب و در پی آن شوره زدگی، جلوگیری می¬ کند. این محصول می تواند یکی از مطمئن ترین راه کار ها برای پیشگیری از شوره زدن سنگ باشد.

 


در این قسمت موضوع اصلی وبلاگ را بررسی خواهیم کرد. سنگ نما اجرا شده و به هر یک از دلایل بالا سطح سنگ شوره یا سفیدک زده است. باید به فکر مقرون به صرفه ترین و مطمئن ترین راه کار ممکن باشیم.

 

شوره در سنگ نما

 

انواع شوره بر روی سنگ نما


شوره ها بر اساس عوامل موثر در به وجود آمدنشان به چهار دسته زیر تقسیم می شوند:


• شوره های سولفاتی
• شوره های نیتراتی
• شوره های کلروری
• شوره های کربناتی
در این میان هیچ تفاوتی ندارد که سنگ و اجر شما از کدام نوع شوره را دارا باشد، راه برطرف کردن تمام آنها یکی است.

 

راه کارهایی برای رفع شوره از روی سنگ نما


با توجه به مطالب بالا، اکثر افراد به دنبال رفع اثر شوره و سفیدک از روی نما خود هستند و بسیار از وجود این مشکل بر روی بدنه ساختمان خود شکایت می کنند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به دنبال راه حلی برای پاک کردن شوره از روی سنگ نما خود می باشند، بهتر است این مقاله از سایت کالاساخت را دنبال نمایید. در زیر چند راه کار ساده برای رفع شوره سنگ را ارائه نموده ایم:


- ساییدن شوره
یکی از راه کارهایی بسیار ساده برای پاک کردن شوره، سایش آن با استفاده از دستمال زبر و یا گونس (غلتک نقاشی) زبر می باشد. این روش در مراحل ابتدایی شوره زنی که هنوز سختی آن ها بسیار پایین است قابل بهره گیری بوده و انجام آن بسیار آسان است. پس از برطرف کردن شوره با استفاده از اب شهری تا دوبار سنگ را کامل بشویید. در این روش گاهی اوقات از آب با فشار بالا یا همان واتر جت نیز می توان بهره گیری نمود. البته روش سایش چندان پیشنهاد نمی شود، چرا که سبب ایجاد خط و خش بر روی سنگ می¬گردد و بهتر است به گونه ای انجام شود تا کم ترین آسیب به سنگ وارد شود.


- جوهر نمک
یکی دیگر از روش هایی که شما می توانید در رفع شوره از روی سنگ نمای ساختمان خود، از آن بهره گیری نمایید، محلول آب و جوهر نمک می باشد. در این روش جوهر نمک را با آب رقیق کرده و بر روی سنگ بریزید تا شوره ها پاک شوند. نکته ای که در این روش باید به آن توجه کنید این است که برخی از سنگ ها در برابر جوهر نمک ممکن است کیفیت ظاهری خود را از دست بدهند. در نتیجه پیش از انجام آن از مقاومت سنگ خود اطمینان حاصل نمایید.


- آب و برس
از برس به همراه آب نیز می توانید در پاک کردن شوره از روی سنگ نما بهره گیری نمایید. در این روش نیز بهتر است به بافت سنگ توجه کافی نمایید تا دچار آسیب نگردد. همچنین در این روش به دلیل اینکه از آب بهره گیری می شود و آب و رطوبت خود عامل ایجاد سفیدک هستند، احتمال بازگشت شوره وجود دارد.


پاک کننده های نانو
بهترین گزینه برای رفع شوره از روی سنگ، بهره گیری از پاک کننده های نانو که در منوی محصولات جانبی کالا ساخت موجود است، می باشد. پاک کننده های نانو به شما این امکان را می دهد تا با خیالی آسوده به رفع شوره ها بپردازید و بافت یا ظاهر سنگتان دچار مشکل نشود. این محصولات که میتوان آن ها را با عنوان محلول ضد شوره نیز به کار برد، خاصیت آبگریزی دارند و موجب کاهش جذب آب می شوند. توجه داشته باشید بعد از استفاده از شوره بر حتما سطح کار با آب شسته شود. بعد می توانید برای پیشگیری از شوره مجدد سطح کار را رزین یا نانو بزنید.

 

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468 مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

صلواتی

1402/11/20 20:17


نکات مهم در مورد پاک کردن شوره از روی سنگ نما

مدیر سایت | 1402/11/24 22:56

سلام
وقت بخیر دوست عزیز
برای پاک کردن شوره از روی سنگ نا شما باید از محصول شوره بر در کالاساخت یا سرکه های صنعتی استفاده کنید و بعد از ان با واتر چت سنگ خود را شسته و بعد از این مرحله و خشک شدن آن را با رزین پوشش دهید.

سعیده رضایی

1402/11/20 20:02


آموزش رفع شوره سنگ رو چطور میتونم بگیرم؟ میتونید راهنماییم کنید؟

مدیر سایت | 1402/11/20 20:07

سلام
دوست عزیز وقت بخیر
شما می توانید با تماس با همکاران ما راهنمایی های لازم در مورد پاک کردن شوره از روی سنگ ر دریافت کنید. تصویر کار خود را ارسال کنید تا محصول به توجه به نیاز شما همراه با مشاوره رایگان در اختیارتون قرار داده شود.

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت