برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
پاک کردن شوره از روی سنگ نما

پاک کردن شوره از روی سنگ نما

تاریخ انتشار: 1398/02/09 15:57 | بازدید: 3179

شوره سنگ نما رفع شوره سنگ نما

پاک کردن شوره از روی سنگ نما

پاک کردن شوره از روی سنگ نما

 

سنگ نما از جمله مصالحی می­باشد که در پیاده سازی و اجرای نمای ساختمان کاربری بسیار زیادی دارد و دلیل آن نیز ویژگی های مثبت فراوان و ظاهر زیبای انواع مختلف از این متریال میباشد. در واقع همانطور که می­دانید، نمای خارجی با توجه به اینکه در بخش بیرونی و قابل دید سازه قرار دارد، می­تواند گویای کل ساختمان باشد و در خیلی از موارد حتی می­تواند گویای اصالت و فرهنگ شهری که در آن قرار دارد نیز باشد. در پی این موضوع علاوه بر انتخاب مصالح مناسب برای ساخت نما، بهتر است تا عواملی را که جلوه این بخش از سازه را خراب می­ کنند، کنترل و از بین ببرید.

یکی از گزینه هایی که در برخی نماها پس از گذشت مدتی سبب خراب شدن ظاهر آن ها می­گردد، شوره سنگ نما و آجر است. در واقع شوره یا همان سفیدک، لکه هایی پودری و سفید رنگ بوده که بر اثر رسوب نمک و املاح معدنی محلول در آب بر روی سطح سنگ نما باقی می­ماند و ظاهر نازیبایی به نما می­ بخشد. آهک و سولفات از جمله عوامل اصلی در ایجاد شوره برای نما هستند که در اکثر نماهای سنگی، اجری و سیمانی، می توانند موجب بروز این مشکل شوند.

 

انواع شوره بر روی سنگ نما

شوره ها بر اساس عوامل موثر در به وجود آمدنشان به چهار دسته زیر تقسیم می­شوند:

 • شوره های سولفاتی
 • شوره های نیتراتی
 • شوره های کلروری
 • شوره های کربناتی

در این میان هیچ تفاوتی ندارد که سنگ و اجر شما از کدام نوع شوره را دارا باشد، راه برطرف کردن تمام آنها یکی است.

 

راه کارهایی برای رفع شوره از روی سنگ نما

با توجه به مطالب بالا، اکثر افراد به دنبال رفع اثر شوره و سفیدک از روی نما خود هستند و بسیار از وجود این مشکل بر روی بدنه ساختمان خود شکایت می ­کنند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به دنبال راه حلی برای پاک کردن شوره از روی سنگ نما خود می­باشند، بهتر است این مقاله از سایت کالاساخت را دنبال نمایید. در زیر چند راه کار ساده برای رفع شوره سنگ را ارائه نموده ایم:

 • ساییدن شوره :

یکی از راه کارهایی بسیار ساده برای پاک کردن شوره، سایش آن با استفاده از دستمال زبر و یا گونس (غلتک نقاشی ) زبر می­باشد. این روش در مراحل ابتدایی شوره زنی که هنوز سختی آن ها بسیار پایین است قابل بهره گیری بوده و انجام آن بسیار آسان است. پس از برطرف کردن شوره با استفاده از اب شهری تا دوبار سنگ را کامل بشویید. در این روش گاهی اوقات از آب با فشار بالا یا همان واتر جت نیز می­توان بهره گیری نمود. البته روش سایش چندان پیشنهاد نمی­شود، چرا که سبب ایجاد خط و خش بر روی سنگ می­گردد و بهتر است به گونه ای انجام شود تا کم ترین آسیب به سنگ وارد شود.

 • جوهر نمک :

یکی دیگر از روش هایی که شما می­توانید در رفع شوره از روی سنگ نما خود، از آن بهره گیری نمایید، محلول آب و جوهر نمک می­باشد. در این روش جوهر نمک را با آب رقیق کرده و بر روی سنگ بریزید تا شوره ها پاک شوند. نکته ای که در این روش باید به آن توجه کنید این است که برخی از سنگ ها در برابر جوهر نمک ممکن است کیفیت ظاهری خود را از دست بدهند. در نتیجه پیش از انجام آن از مقاومت سنگ خود اطمینان حاصل نمایید.

 • آب و برس :

از برس به همراه آب نیز می­توانید در پاک کردن شوره از روی سنگ نما بهره گیری نمایید. در این روش نیز بهتر است به بافت سنگ توجه کافی نمایید تا دچار آسیب نگردد. همچنین در این روش به دلیل اینکه از آب بهره گیری می­ شود و آب و رطوبت خود عامل ایجاد سفیدک هستند، احتمال بازگشت شوره وجود دارد.

 • پاک کننده های نانو :

بهترین گزینه برای رفع شوره از روی سنگ، بهره گیری از پاک کننده های نانو که در منوی محصولات جانبی کالا ساخت موجود است، می­باشد. پاک کننده های نانو به شما این امکان را میدهند تا با خیالی آسوده به رفع شوره ها بپردازید و بافت یا ظاهر سنگتان دچار مشکل نشود. این محصولات که میتوان آن ها را با عنوان محلول ضد شوره نیز به کار برد، خاصیت آبگریزی دارند و موجب کاهش جذب آب می­ شوند.

 

جلوگیری از ایجاد شوره قبل از اجرای سنگ نما

همیشه این جمله را شنیده اید که پیشگیری بهتر از درمان است. با توجه به این مسئله، بهتر است پیش از نصب سنگ نما بر روی بنای خود، ابتدا عواملی که موجب ایجاد شوره و سفیدک می­گردند را بر طرف نمایید. در مقالات پیشین سایت کالاساخت، به طور کامل و جامع به روش های جلوگیری از شوره زدن سنگ نما برای شما همراهان عزیز پرداخته ایم، اما به طور مختصر در این بخش به برخی از این روش ها اشاره می­ کنیم.

 • از ملات مرغوب استفاده کنید .
 • سنگی را انتخاب کنید که با توجه به آب و هوای شهر شما به شما توصیه میگردد. ( برای اینکار کافیست با همکاران ما در کالاساخت تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند و یا به بخش وبلاگ این مجموعه سر بزنید و از مواردی که ذکر شده استفاده کنید.)
 • نصب سایه بان ها بر روی دیوارها
 • از آب چاه استفاده نکنید.
 • سنگ ساختمانی خود را به روش خشک و مکانیکی اجرا کنید.

 

رزین نانو سنگ نما

استفاده از رزین سنگ نانو یکی از روش هایی است که شما می­توانید با بهره گیری از آن، سنگ نما خود را نسبت به شوره زدگی ایمن دارید. رزین نانو مایعی شفاف و بدون رنگ است که در بافت سنگ نفوذ کرده و از جذب آب و در پی آن از ایجاد شوره سنگ نما جلوگیری می­ کند. اجرای رزین نانو بسیار آسان بوده و تیم کالا ساخت به شما این نوید را می­دهد که اگر ارتفاع ساختمانتان زیاد نیست یا تنها برای دیوارهای حیاط میخواهید رفع شوره کنید، نیازی به متخصص یا نما شور نخواهید داشت.

تنها با یک قلمو ساده یا پیستوله میتوانید رزین را بدون اضافه یا کم کردن هر گونه محلول یا ماده دیگری بر روی نمای خود بپاشید. ابتدا شوره ها را با استفاده از اب یا سرکه برطرف کنید و سعی گنید تا زمانی که سنگ ساختمانی یا آجر مجددا شوره نزده است رزین را بعد از خشک شدن نمای شسته شده بر روی سطح سنگ یا آجر اسپری کنید یا با استفاده از قلمو تمیز کامل پوشش دهید.

این نکته که با توجه به رنگ سنگ ساختمانی و آجر خود بهتر است از چه رزینی استفاده کنید را می­توانید با مشورت و تماس با کارشناسان ما پی ببرید . تمام تلاش ما در کالا ساخت جلب رضایت و خشنودی خاطر شماست.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468 مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت