پخت کاشی و سرامیک


انواع پخت کاشی و سرامیک

تاریخ انتشار: 1397/07/08 07:22 | بازدید: 552

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 

 

یکی از مراحل اساسی تهیه ی کاشی و سرامیک مرحله ی پخت شامل پخت بدنه و پخت لعاب می باشد. مصری های باستان بودند که برای نخستین بار کشف کردند کاشی‌های پخته شده در کوره محکمتر و در برابر آب مقاومتر هستند.

پخت کاشی بسته به نوع محصول تولیدی و نوع تکنولوژی بکارگرفته شده در انواع تک پخت، دو پخت و سه پخت تقسیم بندی می شود. در این مقاله ما سعس داریم شما را با این سه نوع پخت کاشی آشنا کنیم : 

 

پخت اول

در فرآیند تک پخت تنها پخت بدنه آن هم پس از مرحله ی خشک کردن و داخل کوره های عموما تونلی انجام می گیرد. گاهی در فرآیند تک پخت بدنه ی کاشی و لعاب با هم و در یک مرحله پخت می شوند. در این روش کاشی های پرس شده پس از خشک شدن وارد مرحله ی پخت نمی شوند بلکه وارد مرحله ی لعاب کاری و سپس کوره ی پخت رولری می شوند. تولید کاشی های کف به صورت تک پخت انجام می گیرد.

 

پخت دوم

پخت دوم پس از پخت اول و لعاب زنی کاشی آن هم به دو روش انجام می گیرد. در هر دو روش پخت بدنه و پخت لعاب در کوره های جداگانه با درجه حرارت های مختلف صورت می گیرد. یک روش به این صورت است که بعد از اینکه قطعات کاشی پرس و خشک شدند دسته ای روی هم جمع شده و توسط واگن به داخل کوره های تونلی انتقال داده می‌شوند تا در آنجا بدنه پخت شود. سپس قطعه را از کوره خارج کرده و روی آن لعاب می پاشند و دوباره روی واگن های مخصوص چیده و داخل کوره می فرستند تا مرحله ی دوم پخت صورت گیرد.

در روش دوم  کاشی ها به صورت مجزا و انفرادی وارد کوره های رولری می شوند. در آنجا پس از پخت بدنه وارد مرحله ی لعاب زنی شده و دوباره به صورت مجزا برای پخت لعاب به داخل کوره های رولری فرستاده می شوند. برای تهیه ی کاشی دیوار عموما از فرآیند دو پخت استفاده می گردد.

 

پخت سوم

پخت سوم که چند سالی است در ایران رواج پیدا کرده است امکان اضافه کردن طرح های خاص را به کاشی فراهم می کند و سبب می شود کاشی از کیفیت به نسبت بالاتری برخوردار باشد.جذابیت کاشی پخت سوم امروزه آن را جز کالاهای لوکس و گران قیمت قرار داده است به طوری که امروزه کمتر ساختمانی را می توان یافت که برای تزیین دیوار حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه ی خود از کاشی پخت سوم استفاده نکند.پخت سوم حال و هوای جدیدی به کاشی ها و دنیای طراحی داد، تنوع رنگ، طرح و برجستگی همراه با چاپ هایی از جنس طلا و پلاتین زیبایی خیره کننده ای را به فضای کاشی کاری شده می بخشد. تهیه ی این تعداد زیاد چاپ در فرآیند تولید صنعتی کاشی در کارخانه ی کاشی به دلیل محدودیت هایی که وجود دارد قابل اجرا نیست. بنابراین کاشی ها پس از لعابکاری و پخته روانه ی کارخانه های پخت سوم می شوند. در کارخانه ی پخت سوم کاشی پس ازایجاد نقوش روی آن به صورت چاپ با استفاده از دستگاه ها و رنگ های مخصوص، برای سومين بار پخته مي‌شود .

 

تهیه و تولید گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساختجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->