پرسلان چیست؟


آنچه در مورد پرسلان بادی بدانیم

تاریخ انتشار: 1397/03/20 12:16 | بازدید: 593

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

پرسلان
 

پرسلان یکی از مواد ساخته شده بدست انسان است که برای تولید و ساخت مواد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کالاهایی که امروزه پرسلانی ساخته می‌شود هر کدام برای هدف خاصی در نظر گرفته شده اند . همچنین ازاین ماده برای ساخت کالاهای بهداشتی و ساختمانی ، صنعتی استفاده می‌شود . اگر بخواهیم مورد استفاده از ماده‌ی پرسلان را نام ببریم می‌توانیم به چینی‌های معمولی در منزل - سرامیکها - کاشی‌های سرویس بهداشتی - و عایقهای الکتریکی در سیستم برق شهری اشاره کرد که هر کدام با یکی از خصوصیات پرسلان تولید شده است . 

 

تفاوت پرسلان و چینـــــی  

 

چینی را می‌توان اینگونه تعریف کرد که به طیف وسیعی از مواد سرامیکی گفته می‌شود که برای رسیدن بهخواص شیشه‌ایی و با کمترین تخلخل در دمای بسیار بالا پخته می‌شود . به طورمعمول پرسلان به رنگ سفید وجود دارد وبه صورت لعابدار و بدون لعاب تولید می‌شود . کاربرد پرسلانرا گاهی بعنوان تزئین و در برخی موارد جنبه‌ی کاربردی دارد . به اصل مطلب که فکر کنیم چینی و پرسلان یکسان نیستند ودو ماده‌ی متفاوتمی‌باشند. گرچه دربسیاری منابع از نظروازه شباهت بسیاری دارند . 

شاید شباهت آنها چشمگیر باشد ، مثل : ( هردو جلوه‌ی شیشه ایی و سطحی با تخلخل کم دارند . و یا هر دو می‌توانند جلا دار یا بدون جلا باشند . 

از طرفی اگر بخواهیم تفاوت پرسلان را نسبت به چینی بیان کنیم اینست که نرم تر پخته می‌شود و سطح نرمتری دارد. به همین دلیل است که می‌توان پرسلان را برش داد . باز موردی که می‌توان اشاره کرد اختلاف دمای پخت آنها است . 

 

تاریخچه‌ی پرسلان 

 

اولین نمونه پرسلان در سلسله‌ی تانگ بین سالهای 907 تا 611 بوده است . چینی‌ها در ابتدای تولید ، ماده چینی را از کائولن یا همان ( خاک رس چینی ) و پگماتیت که نوعی گرانیت درشت است می‌ساختند . و سپس آنرا به کشورهای اروپایی صادر می‌کردند . اروپایی ها سفالگران ماهری بودند بارها تلاش کردند که چینی وارداتی را بازسازی کرده و خود بسازند و از انحصار کشور چین خارج کنند . که در آخر نیز نتوانستند به این هنر زیبا دست یابند . سالیان بعد انگلیسی ها توانستند با استفاده از از استخوانهای گاو ،خاک رس ، فلدسپات  و کوارتز یک ترکیب جدید درست کنند که در دمای کمتر نسبت به پرسلان واقعی پخت که به چینی استخوانی معروف شد. اگرچه از خاکستر استخوان گاو ساخته می‌شود . اما بدلیل شفافیت طرفداران خاص دارد . 

 

تهیه و تولید در گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت

   جستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->