برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
آنچه در مورد پرسلان بادی بدانیم

پرسلان چیست؟

تاریخ انتشار: 1397/03/20 12:16 | بازدید: 850

پرسلان و تاریخچه ی آن را در این مطلب توضیح داده ایم

پرسلان چیست؟

می توان گفت اولین نمونه پرسلان توسط سلسله ای به نام یوان و به باور مورخان در حدود سال های 1300 میلادی تولید شده است. هنرمندان چینی خیلی پیش از تولید پرسلان ها مشغول ساخت چینی ها بوده اند. چینی ها در ابتدای تولید ، ماده چینی را از کائولن یا همان خاک رس و پگماتیت که نوعی گرانیت درشت است می ساختند و سپس آنرا به کشورهای اروپایی صادر می کردند. از آن جایی که اروپایی ها سفالگران ماهری بودند بارها تلاش کردند که چینی وارداتی را مهندسی معکوس کنند و از انحصار کشور چین خارج کنند. این مهم پس از سالیان سال تلاش و شکست توسط اروپاییان محقق شد و توانستند به ترکیباتی همانند چینی دست پیدا کنند که وزنی کمتر از آن هم داشت. سالیان بعد انگلیسی ها توانستند با استفاده از از استخوانهای گاو، خاک رس، فلدسپات و کوارتز یک ترکیب جدید درست کنند که در دمای کمتر نسبت به پرسلان واقعی پخت که به چینی استخوانی معروف شد. اگرچه از خاکستر استخوان گاو ساخته می شود. اما بدلیل شفافیت طرفداران بیشتری داشت. در نهایت این ترکیبات و پیشرفت های سالیان سال هنرمندان و مهندسان سراسر دنیا، امروزه به کمک ما آمده اند تا محصولاتی همچون سرامیک پرسلان را داشته باشیم که در کنار زیبایی خیره کننده جذب آبی نزدیک به صفر و به تبع آن دوام و ماندگاری بسیار طولانی داشته باشند.

پرسلان چیست؟


• نسل جدید تولید کاشی و سرامیک پرسلانی ها هستـند. با توجه به تکنولوژی روز و پیشرفت این صنعت در تولید محصولات سرامیکی باید اینگونه گفته شود که در مقاومت و استحکام حرف اول را می زنند. قاطعانه می توان گفت که از نظر مقاومت با سنگ برابری می کند. در فرآیند تشکیل سنگ و مقایسه ی آن با پرسلان می توان به این شکل بیان کرد که سنگ طبیعی طی یک و یا چند مرحله ی دگردیسی در طبقات داخلی زمین و تحت دمای درونی زمین کاملاً ذوب شده و اگر سریع سرد شود تبدیل به صخره های آتشفشانی می شود و اگر به آرامی سرد شود به صخره های آذرینی تبدیل می شوند. استخراج سنگ طبیعی و خارج نمودن آن از طبقات زیر زمینی باعث شده که شرایط جوی زمین پایداری خود را از دست داده، به همین دلیل است که سنگ های طبیعی می تواند دارای ضعف هایی باشد. اول اینکه سنگ واکنش شدید در برابر اسید نشان می‌دهد، همچنین در برابر مواد شیمیایی می تواند ضعیف گردد. علت مقاومت و استحکام خمشی و مکانیکی پایین، نتیجه از دست دادن پایداری در اثراستخراج، تراکم و دانسیته آن می باشد. پرسلان ها چند مرحله تولید و چند ویژگی دارند.آماده سازی پیشرفته؛ یعنی مخلوط شدن مواد اولیه متناسب با همدیگر برای ایجاد فازهای عالی تر جهت ارتقا ویژگی های پرسلانی، تولید یک ترکیب کاملا مخلوط شده در آسیاب های بالمیل که باعث یکنواختی کلی خواهد شد، تولید گرانول ( دانه های به شکل سیب ) به عنوان ذرات ابتدایی تولید پرسلان که شکل گرانول ها و درصد رطوبت موجود در آنها باعث می شود درهنگام پرس کاملاً درهم قفل شده و همین مسئله دلیل بالا رفتن دانسیته می باشد. پرس گرانول تولیدی با درصد رطوبت خاص از مهمترین مسئله های بالا رفتن استحکام و دیگر از ویژگی های برتر محصولات پرسلانی می باشد. دمای پخت کاشی پرسلانی در حدود ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد است که این مسئله باعث شده در برابرعوامل واکنش پذیر مقاوم گردد و حالت پایداری داشته باشد. براق بودن و کیفیت سطحی بالای این محصولات در قسمت پولیش زنی اتفاق می افتد. سختی سطحی بالا و تراکم زیاد محصولات و براقیت بالا پرسلان در حد ۶۰۰ لوکس می باشد. تمامی این موارد باعث شده که كالا در برابرعوامل، واکنش پذير و مقاومت بيشتری به نسبت دیگر محصولات داشته باشد‌. مهمترین نکته و بارزترین مزیت کاشی و سرامیک پرسلانی به نسبت دیگر محصولات جذب آب آن است. جذب آب کاشی حدود 13 درصد ‌و سراميک حدود 6 درصد است. برخی از تولیدکنندگان این محصول معتقد هستند که جذب آب محصولات پرسلانی کمتر از 0.5 درصد خواهد بود. معمولاً این مقاومت و استحکام باعث شده که نه تغییر رنگ و نه عیبی در ابعاد آن داشته باشد. ‌کاربرد این نوع مدل سرامیک پرسلانی برای كف سالن، تراس‌، كف و ديوار راه پله بهتر از محصولات دیگر است. سراميک پرسلانی دقيقا مانند سنگ‌های تزئينی زيبا، اما محکمتر از آنها هستند‌. اگر از دسته افرادی هستید که زیبایی برایتان مهم است بدانید که زیبایی پرسلان‌ها به همان زيبايی سنگ‌های تزئينی است. اما تنوع زیاد این محصول پرسلانی و امکان توليد در ابعاد دلخواه و نيز وزن نسبتاً کم و قيمتی مناسب آن را به یک نقطه قوت تبدیل کرده است. روند توليد پرسلان در ايران بخاطر پیشرفت صنعت و تکنولوژی روز افزايش یافته و کارخانه هایی مانند مجتمع کاشی میبد، نيلو‌، مهسرام، الوند‌، تكسرام و ... اين محصول را با تنوع زیاد در ابعاد و رنگ توليد می كنند‌.
از بارزترین ویژگی محصولات سرامیک پرسلانی کف می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- جذب آب بسیار کم
- انبساط رطوبتی در حد صفر
- مقاومت در برابر یخ زدگی
- ابعاد دقیق، کیفیت و مقاومت بالا
- مقاومت خمشی بالا
- مقاومت سایشی و فشاری بالا
- عمر بالاتر و مناسب برای مكان‌های پر رفت و آمد
- ضد حریق بودن (نسبت به آتش مقاوم است و در برابر حرارت تغییر ساختار نمی دهد.)

 

اگر ساکن مناطق سردسیر و یا در آزمایشگاه و بیمارستان مشغول به کار هستید بهترین محصولی که می توانید برای سرامیک کف و بدنه انتخاب کنید پرسلان ها خواهد بود. پرسلان ها جذب آب پایینی داشته و در برابر مواد شوینده مقاومت خوبی دارند. استحکام خمشی پرسلان بالا دو تا سه برابر سنگ گرانیتی می باشد. جذب آب کمتر از نیم درصد، مقاومت در برابر یخ زدگی، عمر طولانی، درخشش سطح لعاب و همچنین ثبات رنگ در برابر نور خورشید از ویژگی بارز و برجسته محصولات پرسلانی می باشد.
پرسلان یکی از مواد ساخته شده بدست انسان است که برای تولید و ساخت مواد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. کالاهایی که امروزه پرسلانی ساخته می شود هر کدام برای هدف خاصی در نظر گرفته شده اند. همچنین از این ماده برای ساخت کالاهای بهداشتی و ساختمانی، صنعتی استفاده می شود. اگر بخواهیم مورد استفاده از ماده نام ببریم می توانیم به:

- چینی های معمولی در منزل
- سرامیکها
- کاشی های سرویس بهداشتی
- عایقهای الکتریکی در سیستم برق شهری

اشاره کرد که هر کدام با یکی از خصوصیات پرسلان تولید شده است.

 

چینی پرسلان

 

 

بعد از بیان مزایا و کاربرد پرسلان نوبت به تعریف سرامیک پرسلان می رسد. پرسلان محصول یکنواختیست که بعد از پخت سفید و متراکم می شود. که از مواد موجود در طبیعت و شرایط خاص تحت فشار بالا شکل می گیرد و در درجه حرارت بالا تولید شده می‌شود.
از بارزترین ویژگی پرسلان می توان به موارد زیر اشاره کرد :
و بسیاری از مکانهای که استقامت و محکم بودن پرسلانی ها برایشان حائز اهمیت بوده و استفاده از این محصول ساختمانی مقرون بصرفه بوده و به قول معروف یکبار برای همیشه از این محصول ساختمانی استفاده می کنند.

 

پرسلان، پرسلانی

 

محصولات سرامیک و سرامیک پرسلانی هر کدام تولید جداگانه دارند. گاهی اوقات به خاطر نا آگاهی و ندانستن این که کدام محصول چگونه تولید شده است یا مشخصات فنی و ظاهری آن چیست، متحمل ضرر می شویم. تفاوت هایی بسیار زیادی بین سرامیک معمولی و سرامیک پرسلان وجود دارد که به بیان چندی از آن ها می پردازیم:
سرامیک معمولی از خاک رس و سرامیک پرسلان از خاک سفید تولید خواهد شد. دمای پخت این دو نوع سرامیک با یکدیگر متفاوت بوده و پرسلان ها در دمای بالاتری پخته خواهند شد. همچنین از نظر شکل ظاهری پشت و بدنه سرامیک های پرسلان به رنگ سفید و شیری رنگ خواهد بود؛ در صورتی که در پشت یا کنار سرامیک های معمولی به رنگ خام و قرمز دیده می شود. پرسلان را محصولی سفید، شفاف، مقاوم و دارای بدنه ایی فشرده و پشت سفید می شناسند.
کارخانه های متعددی در کشور هستند که تولید سرامیک های پرسلان را در دست دارند. هر یک از آن ها دارای درجه بندی و کیفیت های تولیدی متفاوتی هستند که به تبع آن قیمت های تولید و مصرف نیز متفاوت خواهد شد. ما در کالاساخت برآنیم تا با هر هزینه و بودجه ای بهترین نوع سرامیک پرسلان را به شما عزیزان در ابعاد مد نظر معرفی نماییم.

 

تفاوت پرسلان و چینی

 


چینی ها و پرسلان ها مواد کامپوزیتی تشکیل شده از ترکیبات بی خصوصی هستند که هر دو در سالیان خیلی دور توسط سلسله های چینی بر پایه ترکیبات شیشه (سیلیسیوم) به منظورجلوگیری از نفوذ آب ساخته و طراحی شده اند و در طول زمان پیشرفت هایی در طراحی آن ها صورت گرفته است. چینی را می توان اینگونه تعریف کرد: به طیف وسیعی از مواد سرامیکی گفته می شود که برای رسیدن به خواص شیشه ایی و با کمترین تخلخل در دمای بسیار بالا پخته می شود. به طورمعمول پرسلان به رنگ سفید وجود دارد وبه صورت لعابدار و بدون لعاب تولید می شود. کاربرد پرسلان ها گاهی تنها به عنوان تزئین و در برخی موارد جنبه ی کاربردی دارد، به اصل مطلب که فکر کنیم چینی و پرسلان یکسان نیستند ودو ماده ی متفاوت می باشند. گرچه دربسیاری منابع از نظر واژه شباهت بسیاری دارند. اما فاصله تاریخی اختراع این دو ماده با هم بیش از 1000 سال است. شاید شباهت آنها چشمگیر باشد، از این وجه تشابه های فراوان می توان این موارد را بر شمرد: هردو جلوه ی شیشه ایی و سطحی با تخلخل کم دارند، و یا هر دو می توانند جلا دار یا بدون جلا باشند. از طرفی هر دو جذب آب بسیار کمی دارند. اما اگر بخواهیم تفاوت پرسلان را نسبت به چینی بیان کنیم باید این مسئله را عنوان کنیم که پرسلان ها به دلیل نوع متفاوت پخت، سطح نرمتری دارند. به همین دلیل است که می توان پرسلان را برش داد.

 

پرسلان چیست؟

 

تست مقاومت محصولات پرسلانی

هنگام تولید پرسلان آزمایشاتی روی آن انجام می شود که ابتدا کاشی حرارت دیده را وزن کرده، و سپس به مدت پنج ساعت جوش داده و بعد به مدت 24 ساعت در آب می گذارند. بعد از اینکه درون آب قرار دادند مدتی پس از آن وزن کاشی را اندازه گیری می کنند. که اگر وزن آن همراه با جذب آب کمتر از نیم درصد باشد صد در صد محصول تولید شده پرسلانی می باشد. در سرامیک معمولی ناخالصی هایی وجود دارد که در تولید و ساخت پرسلان این ناخالصی ها کمتر شده است. از بارزترین و مهمترین مشخصه ی پرسلان استحکام خمشی بالا که دو تا سه برابر سنگ گرانیتی مقاومت دارند و بخاطر جذب آب پائینی که دارند مقاوم در برابر یخزدگی و یخبندان، مقاومت شیمیایی بالا در برابر لکه پذیری و مواد شوینده و پاک کننده اسید و بازها، ثبات رنگ در برابر نور خورشید، سختی سطحی بالا و ضد حریق بودن و دیگر اینکه در برابر حرارت تغییر شکل ندارند، از ویژگی‌های خاص پرسلانی ها می باشند.
شما همراهان گرامی می توانید به راحتی با تماس با کارشناسان فروش یا تیم مشاوره کالاساخت سوالات خود را در مورد قیمت یا مشخصات سرامیک های پرسلان مطرح کنید. 

 

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت