ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
چرایی نوسان قیمت در سنگ

چرایی نوسان قیمت در سنگ ها

تاریخ انتشار: 1398/08/18 14:53 | بازدید: 367

چرایی نوسان قیمت در سنگ ها و دلیل آنها

سنگ ساختمانی یکی از رایج ترین و قدیمی ترین مصالح ساختمانی در صنعت ساخت و ساز هستند. سنگ ها به دلیل قابلیت های بسیار زیادی همچون مقاومت بالا، مقاومت سایشی، فشاری و ضربه ای بالا، قابلیت برش و صیقل خوردن ،تنوع در رنگ، مقاومت در برابر حرارت و رطوبت، مقاومت کششی و خمشی مناسب، مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی، پایداری در برابر مواد اسیدی و قلیایی و … بسیار مناسب برای ساخت قسمت های مختلف ساختمان هستند. از این محصولات می توان در ساخت دیوار داخلی ساختمان، نماسازی، کفپوش واحد ها، پلکان و تزئینات داخلی استفاده نمود. سنگ های ساختمانی تنوع بسیار زیادی دارند و می توان از انواع آن ها به سنگ تراورتن، سنگ گرانیت، سنگ مرمریت، سنگ مرمر، سنگ چینی و بسیاری دیگر اشاره نمود. با وجود ویژگی های بسیار زیادی که سنگ های ساختمانی دارا می باشند، مشکلات مختلفی در استفاده از آن ها موجود می باشد. یکی از مشکلاتی که در بحث سنگ های ساختمانی وجود دارد نوسان قیمت در بین انواع آن ها می باشد. این نوسان قیمت در سنگ ها استفاده از برخی از آن ها را برای پروژه هایی با بودجه کم ناممکن ساخته است. توجه به انتخاب سنگ بر حسب بودجه و نیاز یکی از مسائلی است که در صنعت ساخت و سازی بسیار پر اهمیت می باشد.

 

در این مطلب کالاساخت به شما کمک می کند تا دلایل بالا و پایین بودن قیمت سنگ ها را بررسی نموده و برحسب این دلایل و بودجه ای که برای پروژه خود در نظر گرفته اید نسبت به خرید سنگ اقدام نمایید.

 

  1. رنگ سنگ:

یکی از دلایل نوسان در قیمت سنگ رنگ آن ها می باشد. برخی از رنگ های سنگ مانند سفید و یا سیاه یکدست و بدون رگه و یا برخی از رنگ های کم یاب از قیمت بالاتری نسبت به دیگر سنگ ها بر خوردار هستند. برای مثال سنگ سفید تراورتن عباس آباد درجه ممتاز از قیمت بالاتری نسبت به دیگر انواع تراورتن برخوردار می باشد و این به دلیل رنگ سفید و یکدست آن می باشد و یا گرانیت مشکی نطنز به دلیل رنگ کاملا مشکی و یک نواختی که دارد از قیمت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

 

  1. برند:

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر نوسان قیمت سنگ ها برند آن ها می باشد. برخی از برند ها مانند برند سنگ مرمریت جوشقان، تراورتن حاجی آباد و یا مرمریت دهبید از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند و این نه تنها به دلیل ظاهر منحصر به فرد و ویژگی های خوب آن ها بلکه به دلیل نام مطرحی که در بازار سنگ دارا می باشند نیز است.

 

  1. کیفیت ساب و برش:

ساب و برش یکی دیگر از دلایل نوسان قیمت در سنگ های ساختمانی می باشد. این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و دلیل آن این است که عدم توجه کافی در هنگام ساب و برش می تواند سبب ناهموار شدن سطح سگ و یا کج و موج شدن لبه سنگ ها گردد که این ظاهر سنگ را دچار خرابی می کند. اما باید بدانید که سنگ هایی که با دقت و توجه برش داده نشده اند و انرژی کم تری برای فراوری آن ها صرف شده است از قیمت پایین تری نسبت به سنگ های برش خورده منظم و گونیا برخوردار هستند. در واقع هرچه دقت و انرژی بیشتری صرف برش و ساب سنگ گردد و سنگ تمیز تر و یکدست تر ارائه شود قیمت آن نیز بالاتر می رود. علاوه بر دقت و توجه یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر قیمت سنگ به دلیل برش و ساب استفاده از دستگاه های برش مختلف است. در ایران سنگ های ساختمانی به وسیله دو دستگاه اره بر و قله بر برش پیدا می کنند و به دلیل اینکه دستگاه قله بر از قیمت بالاتری نسبت به اره بر برخوردار است در نتیجه قیمت سنگ برش خورده به وسیله اره بر نیز بیش تر از سنگ برش خورده به وسیله قله بر می باشد.

 

  1. میزان عرضه و تقاضا:

یکی از دلایل بسیار مهم در نوسان قیمت سنگ های ساختمانی میزان عرضه و تقاضا در بازار سنگ می باشد. در حقیقت هنگامی که میزان تقاضا از یک نمونه سنگ در بازار زیاد می شود و به طبع تعداد سورت های موجود از آن سنگ کاهش می یابد در نتیجه سنگ نایاب گشته و قیمت آن افزایش می یابد و بالعکس اگر میزان تقاضا از نمونه ای سنگ کاهش یافته و در نتیجه آن تعداد سورت های موجود از آن سنگ افزایش یابد قیمت سنگ نیز کاهش می یابد. میزان عرضه و تقاضا یکی از عواملی است که نه تنها بر قیمت سنگ بلکه بر قیمت بسیاری از مصالح ساختمانی دیگر و حتی کالاهای مختلف تاثیر گذار می باشد.

 

  1. میزان ضخامت و سایز سنگ:

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ ضخامت و سایز آن می باشد. برای مثال قیمت یک ورق اسلب بسیار بیشتر از یک ورق گیوتین می باشد و یا یک سنگ با ضخامت 20 سانت از یک سنگ با ضخامت 10 سانت گران تر است.

 

  1. درجه بندی سنگ:

درجه های مختلف یک سنگ می تواند برقیمت انواع مختلف از یک سنگ تاثیر گذار باشد. برخی از سنگ های ساختمانی دارای درجه های سوپر، ممتاز، درجه یک و درجه دو هستند و بر همین حسب قیمت های مختلفی را دارا می باشند. برای مثال قیمت یک سنگ درجه ممتاز از تراورتن ها به دلیل عدم وجود نا خالصی و کم تر بودن رگه ها و موج ها در سطح سنگ بالاتر از یک سورت سنگ تراورتن با درجه دو می باشد.

 

  1. سورت بندی سنگ:

در نهایت سورت بندی سنگ از دیگر عوامل موثر بر نوسان قیمت سنگ ها می باشد. بر این اساس هر چه دقت در سورت بندی یک نوع سنگ افزایش یابد، سنگ به دست آمده یکدست تر ارائه می شود و به دلیل نیروی زیادی که برای این دقت صرف شده است قیمت سنگ سورت بندی شده دقیق بیش تر از سنگ سورت بندی شده به صورت نا منظم می باشد. شما می توانید با مراجعه به سایت گروه تولید و فروشگاهی کالاساخت قیمت انواع سنگ های ساختمانی را مشاهده نموده و بر حسب بودجه ای که برای پروژه خود در نظر گرفته اید نسبت به انتخاب سایز و ضخامت، رنگ، درجه و سورت آن سنگ اقدام نمایید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت