ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
چرا سنگ گرانیت زنگ میزند؟

چرا سنگ گرانیت زنگ می زند؟

تاریخ انتشار: 1402/12/06 19:36 | بازدید: 145

یکی از پرتکرار ترین سوال هایی که از تیم مشاوره کالاساخت پرسیده می شود این است که زنگ زدگی گرانیت از چیست؟ جواب ساده است؛ آهن موجود در گرانیت زنگ می زند و رنگ سنگ زرد شده و پوسته پوسته می شود. اما در وبلاگ های کالاساخت یک موضوع به همین جا ختم نمی شود. تصمیم داریم علت این پدیده را دقیق تر و جامع تر توضیح داده و همچنین سنگ های متنوع گرانیت را بر اساس میزان آهنی که دارند بررسی کنیم.

در طبیعت گرانیت بعد از بازالت بیشترین سنگ موجود در پوسته زمین است و به صورت سنگ آذرین شناخته می شود. پس ماهیت سنگ گرانیت اینگونه است که دما و فشار بسیار بالا در مدت زمان طولانی باعث تشکیل شدن آن می شود و بنابراین در تمام مدل های آن آلیاژ های مختلفی از جمله آهن وجود دارد. پس در هر نوع سنگ گرانیت به هنگام آنالیز شدن می توانیم وجود آهن را به وضوح ببینیم اما مسلما این درصد وجود آهن در هر معدن گرانیت با دیگری متفاوت است. پس نکته ای که وجود دارد این است که تمام سنگ های گرانیت به صورت کم و بیش در دل خود آهن دارند. اما این آهن موجود در سنگ چه مشکلی می تواند ایجاد کند؟ این جواب اصلی به سوال این وبلاگ است که می توانیم وجود آلیاژ اهن در این جنس سنگ را دلیل اصلی زرد شدن آن بدانیم. بنابراین سنگ گرانیت زمانی که محل رطوبت گیر نصب شود به سرعت زنگ می زند و زرد رنگ می شود. حتی اگر در شهر پرباران و شرجی هم نصب نشود به دلیل رطوبتی که در هوا موجود است می تواند در طولانی مدت به این تغییر رنگ دچار شود.

 

آیا زنگ زدن سنگ گرانیت بد است؟


اولین مشکلی که با زنگ زدگی روی گرانیت ایجاد می شود از بین رفتن ظاهر سنگ است. در واقع سنگ به هنگام زرد شدن زشت شده و ظاهر اولیه خود را از دست می دهد. اما شاید برخی بگویند که ما اصلا روی سنگ دید نداریم و ظاهر آن برایمان اهمیت ندارد اما نکته اینجاست که سنگ از روی قسمت هایی که زنگ زده پوسته می کند و به مرور زمان از بین می رود. این پوسته شدن سنگ می تواند به مرور زمان جذب آب روی سنگ را زیاد کرده و بنابراین سنگ مقاومت فشاری و سایشی خود را از دست بدهد. نفوذ آب هم به دلیل پوسته شدن روی سنگ به دل سنگ زیاد تر شده و حتی می تواند موجب ترک برداشتن و شکسته شدن سنگ شود. بنابراین زنگ زدن سنگ گرانیت در هر حالت و شکلی بد بوده و می تواند از عمر مفید آن کم کند.

 

زنگ زدگی سنگ گرانیت

 

تفاوت میزان آهن در سنگ های گرانیت به چه صورت است؟


کیفیت یک معدن سنگ گرانیت را درصد آهن درون آن مشخص می کند. به بیان ساده تر سنگ هر چقدر آهن کمتری داشته باشد بهتر و گران تر است و بنابراین ماندگاری آن هم بیشتر است. به همین دلیل است که گرانیت های معادن زاهدان و سنگ نهبندان بهترین ها محسوب می شوند. این دو معدن گرانیت دارای کمترین میزان آهن هستند و همین موضوع موجب کیفیت بالای آن ها شده است. پس از آن می توانیم معدن سنگ نطنز را نام ببریم. سنگ نطنز درصد آهن کمی داشته و به همین دلیل رتبه سوم را بین گرانیت ها از آن خود کرده است. در رتبه های بعدی می توانیم معادن گرانیت معروفی همچون تکاب، همدان، بروجرد، خرمدره و ... را نام ببریم که از نظر درصد آهن استانداردی دارند و معمولا برای انبوه سازی و متراژ های بزرگ می توان از آن ها بهره مند شد. گرانیت مروارید مشهد اما در بین تمامی گرانیت ها بیشترین میزان آهن را دارد و به همین دلیل قیمت آن از همه گرانیت ها ارزان تر است. گرانیت مروارید مشهد به دلیل جنس معمولی که دارد دارای قیمت بسیار پایینی بوده و برای تمام پروژه های سنگین و متراژ های بالا منطقی به نظر می رسد. پس می توانیم عامل اصلی قیمت گذاری روی سنگ گرانیت را معدن آن نام ببریم که درصد وجود آهن در آن ها تعیین کننده نهایی خواهند بود.

 

جمع بندی


همان گونه که در بالا به آن اشاره داشتیم هر سنگ گرانیتی پتانسیل وجود آهن را دارد. ولی مسلما میزان این آهن در هر معدن سنگ متفاوت بوده و بنابراین کیفیت هر یک هم با دیگری متفاوت است. همچنین معادن گرانیت معروف کشور را بر اساس مقدار آهن و آلیاژ هایی که دارد به ترتیب نام بردیم و قیمت گذاری نیز بر اساس همین کیفیت و ماندگاری مشخص خواهد شد. پس در نتیجه اگر به دنبال سنگ گرانیت خوب و ماندگار هستیم باید به سراغ سنگ های زاهدان، نهبندان و نطنز برویم و اگر به دنبال گرانیت ارزان قیمت هستیم، سنگ مروارید بهترین گزینه تلقی می شود. نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است محل اجرای سنگ و نوع کاربری آن می باشد. یعنی اگر قرار است سنگ گرانیت در محوطه بیرون و کف حیاط شهر های شرجی و پربارش اجرا شود باید تا جایی که امکان دارد از سنگ خوب و با کیفیت استفاده کرد. اما اگر بخواهیم از گرانیت برای نمای داخلی استفاده کنیم و متراژ بالاست و کیفیت هم چندان اهمیتی برایمان ندارد، می توانیم سنگ مروارید ارزان را انتخاب کنیم. در سایت مرجع کالاساخت انواع متنوعی از سنگ گرانیت موجود است که می توانید بسته به نوع کاربری، محل اجرا و بودجه ای که در نظر دارید با توجه به صحبت های گفته شده بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت