ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
چهار استاندارد سنگ نما

چهار استاندارد سنگ نما

تاریخ انتشار: 1398/01/20 15:39 | بازدید: 778

استانداردهای لازم برای سنگ نما انواع رزین سنگ انواع برش و ساب

در ایران با توجه به اقلیم آب و هوایی متفاوت باید گفت که استفاده از هر سنگی برای نما پیشنهاد نمی شود. در مطالبی که قبلا برای شما توضیح دادیم در مورد سنگ های مناطق گرمسیری و سرد سیری و خشک و کوهستانی پیشنهاد های لازم داده شد و می توانید با مراجعه به این مقاله ها به صورت تخصصی به تمام موارد و مصالحی که مناسب این نوع از اقلیم هاست دست یابید. سنگ نما از جمله سنگ هایی است که برای اکثر این اقلیم ها مناسب است و تمام گزینه های نظام مهندسی را داراست. . در این مقاله سعی شده تا چهار استاندارد سنگ نما را به صورت مفصل توضیح دهیم. البته باید به این نکته که این چهار استاندارد شامل تمام استاندارد ها نمی شود بلکه فقط موارد عمده و اساسی مطرح شده است را در نظر بگیرید.


استانداردها

 

جنس سنگ نما


جنس سنگ اولین مورد برای تعیین کیفیت سنگ است . و سنگ ها در ابتدا با توجه به جنس و معدن قیمت گذاری می شوند و بعد الباقی گزینه های دیگر مانند ساب و برش و رزین و ...متاسفانه این موضوع که شما به عنوان یک فرد عادی نمی توانید در بسیاری از موارد به جنس سنگ پی ببرید پر واضح است و برخی افراد سود جو از این مسئله سو استفاده می کنند. پس در اینجا سعی می شود تا برخی از نکات مورد نیاز و لازم را ذکر کنیم . در بسیاری از موارد سنگ های برند و به نام مانند سنگ عباس آباد و حاجی آباد و .... باعث شده است تا برخی از افراد سود جو بسیاری از سنگ ها را به این نام بفروش برسانند . اما نکته ای که باید در نظر بگیرید این موضوع است که تمام تراورتن ها برای نما مناسب هستند و سنگ های حاجی آباد و عباس آباد اصطلاحا فقط اسم در کرده اند. پس اگر به دنبال خرید مناسبی هستید نیاز به برند ندارید بلکه نیاز به کیفیت دارید. جنس سنگ را از تخلل پشت سنگ و ساب و پولیش سنگ از اندازه برش ها و میزان گل و خاک موجود در سنگ می توانید متوجه شوید هر چه سنگ ساب بهتری خورده باشد از جنس بهتری برخوردار است و هر چه به یک اندازه برش داده شده باشد و تخلخل متوسطی داشته باشد بهتر است. مابقی مسائل را به سلیقه تان بسپارید و خیلی درگیر اسم معادن بزرگ و رنگ سنگ آن ها نشوید. شاید طراحی شما به یک سنگ کرم یا شکلاتی با حتی تا یک چهارم قیمت خیلی زیباتر از سنگ گران قیمت عباس آباد یا حاجی آباد شود.
رنگ سنگ تراورتن در کیفیت آن تاثیری ندارد. هنگامی که سنگ برش داده می شود، توسط کارگر سورت بندی شده و به دسته های گوناگون و متفاوتی تقسیم بندی می شود. این دسته ها می تواند از نظر شکل ظاهری و رنگ زمینه ی سنگ های یک معدن متفاوت باشند و قیمت گذاری های انجام شده نیز بر همین اساس تعیین می باشد. پس از آن می توان این گونه گفت که در بین دسته های چیده شده که از یک معدن و یک سینه کار استخراج شده اند. سورت بندی بر اساس رنگ سنگ ها انجام شده و کیفیت آن ها تفاوتی با یکدیگر نخواهد داشت. البته این موضوع شامل استثناهایی نیز می شود. مثلا اینکه مسلما هر چقدر جنس یک پلاک سنگ خوب و محکم باشد، در حین عملیات برش کاری و ساب زدن و همچنین جابجایی سنگ نمی شکند. پس می توان این نتیجه گیری را داشت که کیفیت دسته ی سنگ می تواند با طول پلاک های دسته و قد و پای سنگ ها رابطه ی مستقیم داشته باشد. همچنین این مطلب را اضافه می کنیم که سنگ های تراورتن از جاهایی می شکنند که سنگ ضعیف باشد، یا به اصطلاح سنگ گِل زیادی داشته باشد. برای همین سنگ تراورتنی که بتواند ساب خوبی بردارد را سنگ نسبتا خالص و بدون گل معرفی می کنیم که طبیعتا کیفیت بالاتری را به دنبال خواهد داشت.

برش سنگ های نما ساختمان

 
ساب سنگ نما


ساب یا پولیش سنگ نما یکی از ویژگی های قابل توجه سنگ است. هر چه سنگ کیفیت بیشتری داشته باشد قابلیت اینکه ساب بیشتری بخورد را دارا است. البته بعضی از سنگ ها هرچقدر هم که ساب بخوردند آینه ای و براق نخواهند شد و نمی توان گفت سنگی که براق تر است پس جنس بهتری دارد چون بیشتر ساب خورده است. بلکه باید اول جنس سنگ را همانطور که در ابتدا توضیح دادیم در نظر بگیرید. به طور مثال سنگ ترامیت یکی از سنگ های سفید و براق است. اما اصلاً قابل مقایسه با تراورتن سفید نیست و جنس متوسط و ضعیفی دارد. مجدد این مساله نیز بسته به سلیقه شما می باشد و ممکن است حتی شما در مواردی از سنگ های چرمی و ساب نخورده استفاده کنید. این مسله تننها یکی از شروط لازم برای پی بردن به کیفیت سنگ می باشد و نمیتوان گفت شرط کافی است.

 

برش سنگ نما

برش سنگ یکی از مواردی است که باید دقت خاصی به آن داشت . ما در کارخانه سنگ و سنگبری ها از سه نوع اره و گاهاً چهار نوع استفاده می کنیم . اره های طولی بر که طول سنگ را برش می زنند و عرضی بر که عرض سنگ را برش می زنند. و اره ای که کوپ را برش میزند یا اصطلاحاً قله بر که برش اولیه سنگ را از روی کوپ انجام می دهد . برش سنگ ها در ایران اکثرا با عرض 40 سانتی متر و طول آزاد انجام می گیرد و این نکته که برش سنگ هرچه از ظرافت بیشتری برخوردار باشد در نتیجه نمای شکیل تری به نتیجه خواهد رسید قابل ذکر است. اکثرا قطر سنگ نما تراورتن و دیگر سنگ ها 1.7 سانتی متر یا 1.8 سانتی متر است. که باعث تناسب وزن ساختمان خواهد بود. البته امکان سفارشی سازی در ضخامت ها و ابعاد مختلف نیز موجود می باشد که می بایست میزان قابل توجهی درخواست داشته باید.

چهار استاندارد سنگ نما

رزین سنگ نما


در پروسه تولید سنگ تراورتن یا هر نوع از سنگی که برای نما استفاده می شود، رزین یکی از گزینه های اساسی است. زمانی که مرحله برش سنگ به اتمام رسید در حین مراحل ساب، رزین بر روی سطح سنگ زده می شود تا تمام خلل و فرج سنگ نما گرفته شود. به این شکل در صورتیکه سنگ در معرض آب و رطوبت قرار بگیرید امکان اینکه آب به سطح سنگ نفوذ کند و احتمال ترک برداشتن سنگ و شکسته شدن آن وجود داشته باشد منتفی می شود. به همین دلیل تمام سطح سنگ رزین می خورد البته به علاوه این موضوع باعث زیبایی سنگ نیز می شود . در سنگ نمای تراورتن به دلیل اینکه این سنگ از تخلخل مناسبی برخوردار است صد درصد باید رزین شود. این تخلل باعث می شود اگر شما نما را به صورت تر کار می کنید .ملات بیشتر به بافت سنگ برود و محکم تر کار شود و البته اگر به صورت خشک کار می کنید برای پین و اسکوپ گذاری بسیار مناسب باشد. رزین سنگ ها به چندین نوع تقسیم می شود. رزین های معمولی و رزین های نانو  و مقدار رزین مورد نیاز و رنگ رزین مورد نیاز توسط کارگر کنترل می شود. در واقع این کارگر است که برحسب تجربه تصمیم می گیرد که چه مقدار از کدام رزین ها را با هم مخلوط کند تا رنگ سنگ به دست بیاید.
در چند سال گذشته حفره های موجود در انواع سنگ های تراورتن را با تنوع مختلفی از بتونه ها پر می کردند. این بتونه ها کارایی رزین را داشتند و می توانستند تخلخل های سطح سنگ را به طور کامل پر کنند اما با گذشت زمان دچار مشکل و فرسودگی می شدند و از بین می رفتند. بنابراین با ایجاد مشکلات مختلف و کسب تجارب گوناگون در صنعت ساختمان سازی تولیدکنندگان باید به فکر جایگزین کردن مواد دیگری به جای بتونه ها می افتادند که نتیجه ی حاصل شده استفاده از رزین های اپوکسی برای این کار شده است. این رزین ها را می توان حتی از خود سنگ نیز مقاوم تر دانست و می توانند در تمامی مناطق آب و هوایی دوام بالایی داشته باشند و هیچ گاه از روی سطح سنگ جدا نخواهند شد. پس می توان المان آخر در تشخیص کیفیت سنگ نما را استفاده از رزین با کیفیت با کمترین میزان اختلاف رنگ با سنگ مورد نظر دانست.

 

شما همراهان گرامی می توانید در صورتی که پاسخ سوال خود را در متن فوق پیدا نکردید به راحتی با تماس با کارشناسان ما از مشاوره های رایگان استفاده نموده و یا در صورت تمایل با مراجعه به صفحه اصلی سایت و پر کردن فرم درخواست تماس منتظر تماس کارشناسان ما در اسرع وقت باشید.

 

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت