ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
سرامیک مناسب مناطق سردسیری

کدام سرامیک برای مناطق سردسیر مناسب است؟

تاریخ انتشار: 1398/01/27 17:14 | بازدید: 7835

همانطور که می دانید، در تقسیم بندی آب و هوایی، کشور ایران شامل چهار شاخه آب و هوایی می باشد که اقلیم سرد و کوهستانی بخش های زیادی از آن را به خود اختصاص داده است و شهرهای مختلفی از جمله تبریز، ارومیه، سنندج و همدان در این اقلیم آب و هوایی قرار دارند. در پی این موضوع ساخت و ساز در این مناطق از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که مصالح و معماری انتخابی باید به گونه ای باشند تا در برابر سرما و یخبندان و شرایط جوی این اقلیم مقاومت کافی داشته و تا سالیان سال دچار تغییر و تخریب نشوند. امروزه مصالح و متریال های بسیار متنوعی در بازار ساختمان سازی یافت می¬شوند، که هر یک دارای ویژگی های منحصر به فردی بوده و از کاربری متفاوتی برخوردار هستند. در این میان کاشی و سرامیک از جمله مصالحی هستند که از دیر باز در صنعت ساخت و ساز ایران حضور پر رنگی داشته و به دلیل تنوع بالایی که امروزه دارند، همچنان دارای طرفداران بسیار زیادی می باشند. با توجه به علاقه ی بسیاری از افراد به استفاده از این مصالح در ساختمان خود، کارشناسان ما در این مطلب از گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت بر آن شده اند تا برای شما همراهان عزیز بهترین نوع کاشی و سرامیک در مناطق سردسیر را مورد بررسی قرار دهند و امید است با این راهنمایی بتوانیم خریدی آسان و آگاهانه برای شما رقم بزنیم.ویژگی های سرامیک مناسب برای مناطق سردسیربا توجه به اینکه اقلیم سرد و کوهستانی دارای شرایط خاصی مانند سرمای شدید و یخبندان، بارش برف و باران فراوان، اختلاف دما بین شب و روز و ... بوده، کاشی و سرامیک مصرفی در این مناطق نیز باید دارای ویژگی های منحصر به فردی باشد تا بتوانند تا سالیان سال دوام بیاورند، مخصوصاً اگر در فضای خارجی ساختمان مورد بهره گیری قرار گیرند. برخی از ویژگی های مورد نیاز برای این مصالح در آب و هوای سرد، شامل موارد زیر است.


• جذب آب پایین
یکی از ویژگی های مورد نیاز و بسیار مهم در سرامیک هایی که برای مناطق سردسیر مورد استفاده قرار می¬گیرند، جذب آب پایین می باشد و پروسه ی تولید سرامیک پرسلان با محصولات دیگر سرامیک معمولی متفاوت می باشد. در واقع به جهت انبساط و انقباض زیاد در این آب و هوا و بارش برف و باران فراوان، بهتر است از سرامیک هایی که جذب آب در آن ها بسیار کم بوده و یا تقریبا نزدیک به صفر می¬باشد، استفاده گردد تا از ترک خوردگیشان جلوگیری شود. پرسلانی ها دارای این خاصیت هستند که جذب آب آنها کمتر از نیم درصد می باشد. در حقیقت اگر جذب آب در سرامیک ها بیشتر از 3% باشد، آب در بافت آن ها نفوذ کرده و به هنگام سرما یخ زده و سبب شکستگی و ترک خوردگیشان می¬شود. کاشی و سرامیک های بدون لعاب اصلاً گزینه مناسبی برای مناطق سردسیر نمی¬باشند، چرا که دارای جذب آب بالایی هستند. این نکته را به این منظور بیان کردیم که بیسکوئیت خام کاشی و سرامیک چون از جنس خاک رس و یا همان گل پخته شده می باشند، جذب آبا بسیار بالایی دارند و به اصطلاح آب خورد سرامیک می رود. از طرفی باز لعاب و انگوب استفاده شده هم بی تاثیر نیست، این دو مرحله در میزان جذب آب در سرامیک و کاشی هم نقش زیادی را ایفا می کند.


• ضد یخ و آب
سرامیک‌هایی که مقاومت خوبی در برابر یخ زدگی و نفوذ آب دارند، در مناطق سردسیر مفید هستند. این ویژگی‌ها مهم‌ترین فاکتورها برای جلوگیری از خرابی سرامیک به علت انجماد در مناطق سرد می‌باشند. سرامیک باید مقاومت خوبی در برابر اثرات انجماد ذوب (انقباض و انبساط آب در داخل منافذ سرامیک) داشته باشد تا از خرابی ناشی از این عامل در مناطق سردسیر جلوگیری شود.


• مقاومت در برابر تغییرات حرارتی
سرامیک باید قابلیت مقاومت در برابر تغییرات حرارتی داشته باشد، زیرا در مناطق سردسیر ممکن است دما به شدت تغییر کند. همچنین، سرامیک باید مقاومت کافی در برابر حرارت داشته باشد تا از تغییر شکل یا آسیب ناشی از دماهای بالا محافظت کند.

 

کدام سرامیک برای مناطق سردسیر مناسب است؟

 

• مقاومت در برابر سرما
سرامیک باید مقاومت مناسبی در برابر سرما داشته باشد تا در مواجهه با دماهای پایین، به‌خوبی عملکرد کند و از شکست یا تغییر شکل ناشی از سرما جلوگیری کند.


• عایق حرارتی مناسب
با توجه به اینکه باید به این مساله دقت نمود که در مناطق سرد ساختمان باید گرم تر از مناطق گرم باشد و منابع ایجاد حرارت باید در داخل ساختمان قرار گیرد، بنابراین استفاده از مصالحی با عایق حرارتی بالا امری مهم و قابل توجه است. سرامیک هایی که دارای عایق حرارتی بالا هستند، میتوانند از خروج انرژی و گرمایی که در داخل ساختمان است به بیرون جلوگیری کرده و همچنین مانع از ورود سرما به داخل شوند. سرامیک باید به عنوان یک عایق حرارتی عمل کند و از انتقال حرارت از داخل به خارج یا بالعکس جلوگیری کند، که این ویژگی می‌تواند به بهبود کارایی انرژی ساختمان کمک کند.


• طرح و رنگ مناسب
رنگ و طرح محصولات ساختمانی، جدایی از سلیقه باید حتما به دکوراسیون و هارمونی رنگ حین انتخاب دقت کنید. رنگ بندی یکی از عناصر اصلی ساختمان سازی در اقلیم های گرم و سرد است که در مقالات دیگر سایت کالاساخت این مساله را به طور کامل مورد بررسی قرار داده ایم. اما به طور خلاصه می¬توان گفت در انتخاب رنگ سرامیک برای اقلیم های سردسیر بهتر است از رنگ هایی با طیف رنگی گرم استفاده شود تا سردی فضا راخنثی کرده و حس گرما به افراد ببخشد. طراحی‌هایی که مطابق با شرایط اقلیمی منطقه هستند، از جمله فرم و اندازه‌های مناسب، می‌تواند به افزایش کارایی سرامیک در مناطق سردسیر کمک کند. در انتخاب طرح نیز بهتر است از طرح هایی با خطوط تیز و بدون انحنا استفاده شود، زیرا باعث ایجاد حس گرما در فضا می شوند و از سردی اقلیم ذکر شده کم می¬نمایند و همچنین ساختمان و فضای بیرونی و درونی آن را زیباتر و شکیل تر نشان می¬دهند. همچنین سرامیک هایی با لعاب های براق به جهت رفلکس نور و بازتاب آن در ساختمان باعث گرمتر شدن آن می شوند. به همین سبب پیشنهاد کارشناس معماری کالاساخت برای مشاوره های ساختمان سازی در مناطق سرد سیر این است که از لعاب های براق استفاده نمایند. سرامیک هایی با لعاب براق بدون شک شستشویی آسانتر دارند و حتی قدرت جذب لکه پذیری پائینی دارند.


• قابلیت شست و شو
یکی دیگر از ویژگی هایی که بهتر است سرامیک های مصرفی در آب و هوای سردسیر از آن برخوردار باشند، قابلیت شست و شو آسان است. در واقع به سبب بارش برف و باران و لکه هایی که از آن ها بر روی نما و یا کف فرش سرامیکی باقی می¬ماند، بهتر است برای اینکه تا چند سال سرامیکی با ظاهر زیبا و تمیز داشته باشید، از گزینه ای استفاده نمایید که دارای قابلیت شست و شو آسان باشد. البته هر چه کیفیت سرامیک بالاتر باشد مسلما لعاب و موادی که برای تولید آن استفاده می شود، بهتر است و باز تمامی این موارد در استقامت و زیبایی سرامیک ها تاثیرگذار هستند.


• نصب پرسلان به همراه چسب
پرسلانی ها بدلیل جذب آب کمتری که دارند با مخلوط آب و سیمان به مرور زمان از محل نصب جدا می شوند. نصاب حین مخلوط کردن ملات، پودر چسب به آن اضافه می کند. چسبی که با ملات همراه می شود چسبندگی سرامیک را بیشتر می کند و به مرور زمان که آب تبخیر می شود چسب نگهدارنده ی سرامیک و بدنه است. البته بازهم معمار به نصاب توصیه میکند، هنگام نصب سرامیک کف موقع بندکشی در حد 2 یا 3 میل فاصله بگذارد که در حالت انبساط و انقباض سرامیک ها (اصطلاحا از روی هم بلند می شود)
همانطور که می دانید، در تقسیم بندی آب و هوایی، کشور ایران شامل چهار شاخه آب وهوایی می باشد که اقلیم سرد و کوهستانی بخش های زیادی از آن را به خود اختصاص داده است و شهرهای مختلفی از جمله تبریز، ارومیه، سنندج و همدان در این اقلیم آب و هوایی قرار دارند. در پی این موضوع ساخت و ساز در این مناطق از اهمیت بالایی برخوردار است، چراکه مصالح و معماری انتخابی باید به گونه ای باشند تا در برابر سرما و یخبندان و شرایط جوی این اقلیم مقاومت کافی داشته و تا سالیان سال دچار تغییر و تخریب نشوند. امروزه مصالح و متریال های بسیار متنوعی در بازار ساختمان سازی یافت می¬شوند که هر یک دارای ویژگی های منحصر به فردی بوده و از کاربری متفاوتی برخوردار هستند. در این میان کاشی و سرامیک از جمله مصالحی هستند که از دیرباز در صنعت ساخت و ساز ایران حضور پر رنگی داشته و به دلیل تنوع بالایی که امروزه دارند، همچنان دارای طرفداران بسیار زیادی می ¬باشند. با توجه به علاقه ی بسیاری از افراد به استفاده از این مصالح در ساختمان خود، کارشناسان ما در این مطلب از گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت بر آن شده اند تا برای شما همراهان عزیز بهترین نوع کاشی و سرامیک در مناطق سردسیر را مورد بررسی قرار دهند و امید است با این راهنمایی بتوانیم خریدی آسان و آگاهانه برای شما رقم بزنیم. طراحی نمای بیرونی ساختمان یا آپارتمان همواره یکی از مهم ترین بخش های ساختمان سازی را به خود اختصاص می¬دهد و به دلایل متعدد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در پیاده سازی نمای ساختمان، معماران و طراحان همواره عوامل مختلفی را مورد بررسی قرار می¬دهند تا بتوانند نمایی ماندگار و چشم گیر اجرا نمایند. یکی از گزینه هایی که در پیاده سازی این بخش از ساختمان دارای اهمیت بالایی می¬باشد، توجه به آب و هوای منطقه ای است که سازه در آن قرار دارد. همانطور که می دانید کشور ایران دارای شرایط آب و هوایی گوناگونی می¬باشد و از گرما بسیار زیاد گرفته تا سرما شدید و مرطوب را شامل می¬شود. در این بین هر یک از اقلیم های کشور دارای ویژگی ها و شرایط خاصی می¬باشند که در انتخاب متریال نما باید به آن ها توجه نمود. اگر به مقالات موجود در کالاساخت سری بزنید، درباره مصالح مناسب برای اقلیم گرمسیر برای شما همراهان عزیز مطالبی ارائه نمودیم. در این مقاله اما می-خواهیم به رنگ سنگ و کاشی مناسب در مناطق سردسیر بپردازیم. در طراحی نمای بیرونی ساختمان برای شهرهای سردسیر مانند شهرهای غرب کشورمان، در کنار زیبایی، آیتم های متعدد دیگری همچون مقاومت در برابر یخ زدگی، مقاومت در برابر جدا شدن و افتادن نما، عایق بودن نما نسبت به سرما و رنگ نما نیز باید در نظر گرفته شوند.

 

بندکشی سرامیک

 

 

تاثیر رنگ بر نمای ساختمان مناطق سردسیر


در میان موارد ذکر شده در مطالب بالا، رنگ نمای ساختمان به سبب تاثیر به سزایی که در میزان جذب انرژی گرمایی خورشید دارد، بسیار مورد توجه قرار می¬گیرد. در واقع انتخاب رنگ مناسب می تواند به گرم شدن فضای داخلی ساختمان کمک زیادی کند. در مناطق سردسیر رنگ‌هایی مانند سیاه، قرمز، نارنجی، آجری، قهوه ای سوخته و شکلاتی که در طیف رنگ‌های گرم و تیره قرار می گیرند، نسبت به رنگ های سرد و روشن مانند سفید، آبی، سبز، کرم، خاکستری و ...، گرمای بیشتری را از محیط و تابش آفتاب به خود جذب می¬کنند. در بین رنگ های تیره، رنگ سیاه تمام طول موج های نور را جذب کرده و به گرما تبدیل می¬کند. بنابراین می¬توان گفت بهترین رنگ برای نمای بیرونی ساختمان در مناطق سردسیر سنگ نما با رنگ سیاه می باشد.


رنگ نمای ساختمان می‌تواند تأثیر مهمی بر روی رفتار حرارتی و انرژی مصرفی ساختمان در مناطق سردسیر داشته باشد. در زیر تأثیرات مختلف رنگ‌ها بر نمای ساختمان در مناطق سردسیر آورده شده است:

 


رنگ‌های تیره
رنگ‌های تیره مانند مشکی، تار، قهوه‌ای تیره و آبی تیره در جذب حرارت خورشید کمک می‌کنند. زیرا این رنگ‌ها نور خورشید را بهتر جذب می‌کنند و حرارت را به دیوارها و ساختمان منتقل می‌کنند. بنابراین، در مناطق سردسیر، استفاده از رنگ‌های تیره می‌تواند به گرم نگه ‌داشتن ساختمان در فصل سرد کمک کند.

 

رنگ‌های روشن
رنگ‌های روشن مانند سفید، زرد روشن، و صورتی روشن نور خورشید را بیشتر منعکس می‌کنند و حرارت کمتری را جذب می‌کنند. بنابراین، ساختمان‌هایی که با رنگ‌های روشن پوشیده شده‌اند، در تابستان ممکن است کمتر گرم شوند.

 

رنگ‌های سرد
رنگ‌هایی مانند آبی، سبز، و بنفش کمک می‌کنند حرارت را کاهش دهند. این رنگ‌ها معمولاً باعث ایجاد تأثیرات سردابی در ساختمان می‌شوند که می‌تواند در مناطق سردسیر مفید باشد.

 

رنگ‌های گرم
رنگ‌هایی مانند قرمز، نارنجی، و زرد به دلیل ظاهر گرمی که دارند، ممکن است حرارت بیشتری را جذب کنند و در فصل‌های گرم مناطق سردسیر، بیشترین تأثیر را داشته باشند.
در نهایت، انتخاب رنگ نمای ساختمان باید با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی محل ساختمان، جهت و موقعیت نسبت به خورشید، و نیازهای انرژی ساختمان صورت گیرد. همچنین، عواملی مانند استفاده از عایق حرارتی، و تهویه مناسب نیز تأثیر بسزایی در کنترل حرارت ساختمان در مناطق سردسیر دارند.

روانشناسی رنگ های گرم در شهرهای سردسیر


استفاده از نماهای سرامیک، سنگ نما و آجر با رنگ های گرم و تیره در نمای بیرونی ساختمان علاوه بر کمک به گرم کردن فضای داخل ساختمان ها از طریق جذب گرما و انرژی تابشی، از طریق القای حس شور و هیجان نیز بیشتر از پیش موجب ایجاد حس گرمی برای ساکنان شهرهای سردسیر می¬شود. از نظر روانشناسی، رنگ های قرمز و نارنجی در نمای ساختمان احساس هیجان و گرما را به ذهن می¬آورد و به عنوان رنگ های انرژی زا در نظر گرفته می¬شوند، در صورتی که رنگ قهوه ای در عین حال که رنگ گرمی است، حس آرامش، آسایش و امنیت را نیز به وجود می آورد.

در شهرهای سردسیر، استفاده از رنگ‌های گرم در معماری و طراحی محیطی می‌تواند اثرات متعددی داشته باشد، از جمله:


- ایجاد احساس گرما
رنگ‌های گرم مانند قرمز، نارنجی و زرد به دلیل ظاهر گرمی که دارند، می‌توانند احساس گرما و دفعه را در فضاهای شهری افزایش دهند، که در مناطق سردسیر با اهمیت بیشتری مورد توجه قرار می‌گیرد.

- ترغیب به فعالیت
رنگ‌های گرم معمولاً انرژی و حیویت را به افراد القا می‌کنند. در شهرهای سردسیر، استفاده از این رنگ‌ها در فضاهای عمومی مانند پارک‌ها، میدان‌ها و مراکز فعالیت‌های اجتماعی می‌تواند افراد را ترغیب به شرکت در فعالیت‌ها و تفریحات بیرون از منزل کند.

- افزایش روحیه
رنگ‌های گرم به دلیل ارتباط ذهنی آن‌ها با آفتاب و گرما، می‌توانند روحیه و انگیزه افراد را بهبود بخشند. این مسئله در شهرهایی که برای مدت زمان طولانی از سال با هوای سرد روبه‌رو هستند، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

- جلب توجه و شناخته شد
استفاده از رنگ‌های گرم در معماری و تزئینات شهری می‌تواند باعث جلب توجه و شناخته شدن مکان‌ها و ساختمان‌ها شود، که می‌تواند برای ترفیع زیبایی و تفاوت با محیط اطراف موثر باشد. به طور کلی، استفاده از رنگ‌های گرم در شهرهای سردسیر می‌تواند بهبودی در مزاج و انرژی افراد ایجاد کند و همچنین به افزایش فعالیت‌ها و جذب بازدیدکنندگان در فضاهای عمومی کمک کند.

 

برخی از مصالح مناسب در مناطق سردسیراز بین سنگ های ساختمانی و سرامیک های متنوع موجود در بازار ساخت و ساز، سرامیک پرسلان با رنگ قهوه ای، سرامیک آجری با رنگ شکلاتی و سنگ های ساختمانی تراورتن با رنگ های گرم متنوع، برای ساکنان شهرهای سردسیر که نمی-خواهند در نمای بیرونی ساختمان خود از رنگ سیاه استفاده کنند، جایگزین های بسیار مناسب، کاربردی و در عین حال زیبایی هستند. در این میان سنگ های تراورتن علاوه بر رنگ های متنوعی که دارند، از مقاومت خوبی در برابر سرما و یخبندان برخوردار هستند و گزینه خوبی برای مناطق سردسیر می¬باشند. برخی از انواع سنگ های تراورتن با زمینه گرم و تیره که مناسب برای اقلیم سرد هستند، شامل موارد زیر می شوند.


• سنگ تراورتن شکلاتی دهشیر
• سنگ تراورتن قرمز آذرشهر
• سنگ تراورتن سیلور تکاب
• سنگ تراورتن زرد آذرشهر
• سنگ تراورتن قرمز و زرد اصفهان


برای مشاهده و خرید سنگ نما و سرامیک در انواع متنوع می¬توانید به سایت گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت مراجعه نمایید و یا با کارشناسان ما از طریق واتس اپ، تلگرام و تماس تلفنی ارتباط برقرار کنید.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت