برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
سرامیک مناسب مناطق سردسیری

کدام سرامیک برای مناطق سردسیر مناسب است؟

تاریخ انتشار: 1398/01/27 17:14 | بازدید: 7146

کدام سرامیک برای مناطق سردسیر مناسب است؟

 

همانطور که می دانید، در تقسیم بندی آب و هوایی، کشور ایران شامل چهار شاخه آب وهوایی می باشد که اقلیم سرد و کوهستانی بخش های زیادی از آن را به خود اختصاص داده است و شهرهای مختلفی از جمله  تبریز، ارومیه، سنندج و همدان در این اقلیم آب و هوایی قرار دارند. در پی این موضوع ساخت و ساز در این مناطق از اهمیت بالایی برخوردار است، چراکه مصالح و معماری انتخابی باید به گونه ای باشند تا در برابر سرما و یخبندان و شرایط جوی این اقلیم مقاومت کافی داشته و تا سالیان سال دچار تغییر و تخریب نشوند.

امروزه مصالح و متریال های بسیار متنوعی در بازار ساختمان سازی یافت می­شوند که هر یک دارای ویژگی های منحصر به فردی بوده و از کاربری متفاوتی برخوردار هستند. در این میان کاشی و سرامیک از جمله مصالحی هستند که از دیرباز در صنعت ساخت و ساز ایران حضور پر رنگی داشته و به دلیل تنوع بالایی که امروزه دارند، همچنان دارای طرفداران بسیار زیادی می ­باشند. با توجه به علاقه ی بسیاری از افراد به استفاده از این مصالح در ساختمان خود، کارشناسان ما در این مطلب از گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت بر آن شده اند تا برای شما همراهان عزیز بهترین نوع کاشی و سرامیک در مناطق سردسیر را مورد بررسی قرار دهند و امید است با این راهنمایی بتوانیم خریدی آسان و آگاهانه برای شما رقم بزنیم.

 

ویژگی های سرامیک مناسب برای مناطق سردسیر

 

با توجه به اینکه اقلیم سرد و کوهستانی دارای شرایط خاصی مانند سرمای شدید و یخبندان، بارش برف و باران فراوان، اختلاف دما بین شب و روز و ... بوده، کاشی و سرامیک مصرفی در این مناطق نیز باید دارای ویژگی های منحصر به فردی باشد تا بتوانند تا سالیان سال دوام بیاورند، مخصوصاً اگر در فضای خارجی ساختمان مورد بهره گیری قرار گیرند. برخی از ویژگی های مورد نیاز برای این مصالح در آب و هوای سرد، شامل موارد زیر است:

  • جذب آب پایین:

یکی از ویژگی های مورد نیاز و بسیار مهم در سرامیک هایی که برای مناطق سردسیر مورد استفاده قرار می­گیرند، جذب آب پایین می ­باشد و پروسه ی تولید سرامیک پرسلان با محصولات دیگر سرامیک معمولی متفاوت می باشد. در واقع به جهت انبساط و انقباض زیاد در این آب و هوا و بارش برف و باران فراوان، بهتر است از سرامیک هایی که جذب آب در آن ها بسیار کم بوده و یا تقریبا نزدیک به صفر می­باشد، استفاده گردد تا از ترک خوردگیشان جلوگیری شود. پرسلانی ها دارای این خاصیت هستند که جذب آب آنها کمتر از نیم درصد می باشد. در حقیقت اگر جذب آب در سرامیک ها بیشتر از 3% باشد، آب در بافت آن ها نفوذ کرده و به هنگام سرما یخ زده و سبب شکستگی و ترک خوردگیشان می­شود. کاشی و سرامیک های بدون لعاب اصلاً گزینه مناسبی برای مناطق سردسیر نمی­باشند، چراکه دارای جذب آب بالایی هستند. این نکته را به این منظور بیان کردیم که بیسکوئیت خام کاشی و سرامیک چون از جنس خاک رس و یا همان گل پخته شده می باشند، جذب آبا بسیار بالایی دارند و به اصطلاح آب خورد سرامیک می رود. از طرفی باز لعاب و انگوب استفاده شده هم بی تاثیر نیست، این دو مرحله در میزان جذب آب در سرامیک و کاشی هم نقش زیادی را ایفا می کند.

  • عایق حرارتی مناسب :

با توجه به اینکه باید به این مساله دقت نمود که در مناطق سرد ساختمان باید گرم تر از مناطق گرم باشد و منابع ایجاد حرارت باید در داخل ساختمان قرار گیرد، بنابراین استفاده از مصالحی با عایق حرارتی بالا امری مهم و قابل توجه است. سرامیک هایی که دارای عایق حرارتی بالا هستند، میتوانند از خروج انرژی و گرمایی که در داخل ساختمان است به بیرون جلوگیری کرده و همچنین مانع از ورود سرما به داخل شوند.

  • طرح و رنگ مناسب :

رنگ و طرح محصولات ساختمانی، جدایی از سلیقه باید حتما به دکوراسیون و هارمونی رنگ حین انتخاب دقت کنید. رنگ بندی یکی از عناصر اصلی ساختمان سازی در اقلیم های گرم و سرد است که در مقالات دیگر سایت کالاساخت این مساله را به طور کامل مورد بررسی قرار داده ایم. اما به طور خلاصه می­توان گفت در انتخاب رنگ سرامیک برای اقلیم های سردسیر بهتر است از رنگ هایی با طیف رنگی گرم استفاده شود تا سردی فضا راخنثی کرده و حس گرما به افراد ببخشد.

در انتخاب طرح نیز بهتر است از طرح هایی با خطوط تیز و بدون انحنا استفاده شود، زیرا باعث ایجاد حس گرما در فضا می­شوند و از سردی اقلیم ذکر شده کم می­نمایند و همچنین ساختمان و فضای بیرونی و درونی آن را زیباتر و شکیل تر نشان می­دهند. همچنین سرامیک هایی با لعاب های براق به جهت رفلکس نور و بازتاب آن در ساختمان باعث گرمتر شدن آن می ­شوند. به همین سبب پیشنهاد کارشناس معماری کالاساخت برای مشاوره های ساختمان سازی در مناطق سرد سیر این است که از لعاب های براق استفاده نمایند. سرامیک هایی با لعاب براق بدون شک شستشویی آسانتر دارند و حتی قدرت جذب لکه پذیری پائینی دارند.  

  • قابلیت شست و شو :

یکی دیگر از ویژگی هایی که بهتر است سرامیک های مصرفی در آب و هوای سردسیر از آن برخوردار باشند، قابلیت شست و شو آسان است. در واقع به سبب بارش برف و باران و لکه هایی که از آن ها بر روی نما و یا کف فرش سرامیکی باقی می­ماند، بهتر است برای اینکه تا چند سال سرامیکی با ظاهر زیبا و تمیز داشته باشید، از گزینه ای استفاده نمایید که دارای قابلیت شست و شو آسان باشد. البته هر چه کیفیت سرامیک بالاتر باشد مسلما لعاب و موادی  که برای تولید آن استفاده می شود، بهتر است و باز تمامی این موارد در استقامت و زیبایی سرامیک ها تاثیر گذار هستند.

  • نصب پرسلان به همراه چسب

پرسلانی ها بدلیل جذب آب کمتری که دارند با مخلوط آب و سیمان به مرور زمان از محل نصب جدا می شوند. نصاب حین مخلوط کردن ملات، پودر چسب به آن اضافه می کند. چسبی که با ملات همراه می شود چسبندگی سرامیک را بیشتر می کند و به مرور زمان که آب تبخیر می شود چسب نگهدارنده ی سرامیک و بدنه است. البته بازهم معمار به نصاب توصیه میکند، هنگام نصب سرامیک کف موقع بندکشی در حد 2 یا 3 میل فاصله بگذارد که در حالت انبساط و انقباض سرامیک ها (اصطلاحا از روی هم بلند می شود)

بندکشی سرامیک

سرامیک پرسلان در مناطق سردسیر

 

بهترین گزینه در میان انواع سرامیک ها برای استفاده در مناطق سردسیر، سرامیک های پرسلان هستند. سرامیک های پرسلان که دارای جنسی از خاک سفید بوده و تحت فشار و حرارت بالا تولید می­شوند، در برابر هرگونه یخ زدگی مقاوم هستند و با سرما و رطوبت شکسته نمی­ شوند. تفاوت پرسلانی ها با سرامیک معمولی در دمای پخت و میزان حرارتی که حین تولید به سرامیک وارد می شود، دارد. این نوع سرامیک ها جذب آب نزدیک به صفری داشته و عایق حرارتی بسیار خوبی هستند. تنوع بالای سرامیک های پرسلان به شما اجازه می­دهد تا با هر سلیقه ای که دارید، گزینه ی مناسب و مورد نظر خود را بتوانید انتخاب نمایید.

البته باید به این موضوع نیز دقت نمایید که سرامیک پرسلان هیچ گونه جذب آبی ندارد و به همین دلیل ملات را کمتر به خود جذب می­کند و به درستی به ساختمان نمی­چسبد. با توجه به این مسئله باید در نصب سرامیک پرسلان از اسکوپ استفاده شود که یکی از بهترین نگهدارنده های مصالح از جمله سنگ و سرامیک بر روی نمای ساختمان می­ باشد.

نکته ای قابل ذکر که سرامیک پرسلان کف حتی اگر کالیبره باشد باید در حد 2 یا 3 میل فاصله برای بندکشی گذاشته شود و آن هم بدلیل انبساط و انقباض در سرما و گرما می باشد.

قیمت کاشی و سرامیک های پرسلان به نسبت انواع دیگر از سرامیک های موجود کمی بالاتر میباشد، اما به عبارتی سازنده این اطمینان را پیدا می­کند که ساختمان ایمنی و با عمر بالایی را ساخته است. شما نیز به منظور خرید سرامیک کف در طرح ها و رنگ های متنوع می­توانید، به سایت گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت مراجعه نموده و با بهترین قیمت و کیفیت، محصول انتخابی خود را در متراژ مورد نظر، درب منزل تحویل بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در زمینه مصالح ساختمانی و ساخت و ساز نیز می­توانید از طریق واتس اپ، تلگرام و تماس تلفنی با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید.

 

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468 

مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت