ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
سرامیک مناسب مناطق گرمسیری

کدام سرامیک برای مناطق گرمسیر مناسب است؟

تاریخ انتشار: 1398/01/28 13:23 | بازدید: 2329

سرامیک های مناسب برای مناطق گرم سیر

یکی از سوالاتی که ذهن اکثر خریداران کاشی و سرامیک را درگیر می­کند، این بوده که در هر شرایط اقلیمی، کدام یک از انواع این محصولات مناسب و قابل بهره گیری می­باشند. در واقع شرایط آب و هوایی و اقلیم هر منطقه تاثیر بسیار زیادی بر مصالح مصرفی دارد و یکی از گزینه هایی که افراد باید در انتخاب کاشی و سرامیک آن را در نظر بگیرند، توجه به همین شرایط آب و هوایی است. در این بین اگر به مقالات پیشین سایت کالاساخت سری بزنید، به بررسی سرامیک های مناسب در مناطق سردسیر برای شما همراهان عزیز پرداخته ایم و در این مقاله نیز سعی در معرفی سرامیک های مناسب در مناطق گرمسیر را داریم.

زمانی که صحبت از مناطق گرمسیر می­شود، دسته بندی این اقلیم زیر شاخه های خاص خود را دارد که شامل:

 

 • اقلیم گرم و خشک
 • اقلیم گرم و مرطوب

 

می­گردد. برای شناسایی سرامیک مناسب در مناطق گرمسیر، هر یک از این اقلیم ها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار داده ایم.

 

 

سرامیک مناسب برای اقلیم گرم و خشک

 

 در ابتدا برآن شدیم تا اقلیم گرم و خشک که مناطق بیشتری از کشور را شامل می­شود، مورد بررسی قرار دهیم و شرایط آن را شناسایی کنیم. این اقلیم بیشتر شامل مناطق نیمه استوایی ایران است و دارای آب وهوای بسیار خشک به همراه  وزش باد زیاد و شدید می­باشد. تابش مستقیم آفتاب در این مناطق بسیار شدیدتر از مناطق دیگر کشور بوده و آسمان آن اصولا در بیشتر مواقع از سال بدون هیچ گونه ابرو بارانی است ولی بعد از ظهر ها  به طور معمول در اثر گرم شدن درجه هوا و حرکت لایه های ابر و هوای نزدیک به زمین، طوفان و گرد و غبارو در مواقعی مه بوجود می­آید. البته لازم به ذکر است که دامنه تغییرات هوا در این مناطق بسیار متفاوت تر از مناطق دیگرکشور است. زمستان های بسیار سخت و تابستان های گرم و خشک شامل این مناطق است. این اقلیم خود به دو دسته بیابانی و نیمه بیابانی تقسیم می­شود که تهران، مشهد، اصفهان و شیراز از جمله مناطق نیمه بیابانی و شهر های زاهدان و یزد از جمله مناطق بیابانی این اقلیم به حساب می­آیند.

 

ویژگی های سرامیک مناسب برای اقلیم گرم و خشک

 

بر اساس شرایط آب و هوایی اقلیم گرم و خشک که در بالا بیان نمودیم، سرامیک هایی مناسب برای این منطقه هستند که دارای ویژگی های زیر باشند:

 

 • ظرفیت حرارتی بالا

اولین نکته که باید در انتخاب سرامیک برای اقلیم گرم و خشک مورد توجه قرار داد و از اهمیت بالایی برخوردار بوده، این است که محصول انتخابی حتما ظرفیت حرارتی بالایی داشته باشد. در واقع ظرفیت حرارتی به میزان قابلیت مصالح در ذخیره کردن انرژی گفته می­شود. همانطورکه بیان نمودیم، در مناطق گرم و خشک اختلاف دمای بین شب و روز بسیار بالا بوده و به همین دلیل باید مصالحی مورد بهره گیری قرار گیرد تا گرما را در خود ذخیره کرده و در هنگام سردی هوای شب آن را منتقل کنند. از طرفی اینگونه میتوان گفت که جنس اصلی سرامیک از (خاک پخته) گل است، خاصیت فیزیکی و شیمایی اینست که در هر نوع آب و هوایی دقیقا عکس عمل میکند. در فصول سرد، سرما را در روز گرفته و شب گرما را پس میدهد. سرامیک باید مقاومت بالایی در برابر حرارت داشته باشد، زیرا در اقلیم‌های گرم و خشک ممکن است دما به شدت افزایش یابد.

 

 • رنگبندی روشن

پیشنهاد می­شود در این مناطق از سرامیک هایی با رنگ های روشن استفاده شود زیرا جذب نور در آن ها بسیار کمتر بوده و فضای خانه را گرمتر نمی­کنند. همچنین استفاده از طرح های برجسته میتواند تاثیر شایانی در زیبایی و همچنین جذب نور کمتر داشته باشد. و مورد دیگر جدای از بحث گرم و سرد بودن، سرامیک رنگ روشن نیز بازتاب نور دارد و اینکه در مواردی که نور کم و نورپردازی در حد کمتری انجام شده، میتوان با نصب سرامیک چه در بدنه و چه در کف آن هم با رنگهای روشن، بازتاب نور و انعکاس نور ایجاد کرد. لعاب براق در دو برابر شدن نور در مکان تاثیر بسزایی دارد.

 

 • ضد لغزش
  با توجه به اینکه اقلیم‌های گرم و خشک معمولاً با کمبود آب و خشکسالی همراه هستند، سطح ضد لغزش در سرامیک می‌تواند جلوی حوادث لغزش را بگیرد.

 

 • سازگاری با اشعه UV
  تحمل به اشعه UV (نور ماوراء بنفش) می‌تواند از طول عمر و رنگ ثابت سرامیک در شرایط آفتابی اقلیم‌های گرم و خشک حفاظت کند.

 

 • ضد گرد و غبار
  سطحی که به سرعت گرد و غبار جذب نمی‌کند و آسان تمیز می‌شود، در اقلیم‌های گرم و خشک بسیار عملی است.

 

 • طراحی استایلیش و باکیفیت
  طراحی‌های مدرن و استایلیش در سرامیک می‌توانند با ارائه جلوه زیبایی به محیط زیست گرم و خشک افزوده شوند.

 

 • مقاومت در برابر تغییرات شدید دما
  سرامیک باید توانایی مقاومت در برابر تغییرات دمای شدید، مانند افت و خروج دما در طول شب و روز، را داشته باشد.

 

 • قابلیت شست و شو آسان

با توجه به اینکه در مناطق گرم و خشک وزش بادهای شدید و گرد و غبار فراوان اتفاق می­افتد، استفاده از سرامیک هایی که دارای قابلیت شست و شو آسان هستند، این امکان را برای افراد فراهم می­آورد تا بتوانند به راحتی پوشش نما و کف ساختمان خود را تمیز نمایند. البته باز این مورد شایان ذکر است که لعابهایی مانند براق، نانو پولیش و سوپر پولیش، براحتی و شسته و تمیز میشوند و همچنین قدرت لکه پذیری بسیار پائینی دارند.

 

 

نحوه ی نصب سرامیک  

 

 

یکی از روشهای نصب سرامیک، اسکوپ است. اسکوپ ها در دو مدل پروانه ای و ضد با ضخامتهای مختلف و جنس ورق گالوانیزه می باشد. اسکوپ هم برای مناطق سردسیر و هم مناطق گرمسیری مناسب می باشد.

نحوه ی اتصال اسکوپ به پشت سرامیک به این شکل است که: بوسیله ی فرز، شیاری با زاویه ای حدود 45 درجه در چهار طرف سرامیک بیندازید، سپس اسکوپ را از طرفی که دارای لبه است داخل شیارزده و با چکش به ارامی ضربه بزنید که محکم جای بگیرد. بعد توسط سیم های مفتولی چهار طرف را بصورت ضربدر سیم کشی کرده و سپس با روش دوغ آبی سرامیک را به بدنه نصب کنید.   

 

 

 

سرامیک مناسب برای اقلیم گرم و مرطوب

 

 

دسته دوم از اقلیم گرمسیر مناطقی هستند که دارای آب و هوای گرم و مرطوب بوده و سواحل جنوبی ایران از مصب اروند رود در جنوب غربی استان خوزستان تا خلیج گواتر در جنوب شرقی استان سیستان وبلوچستان را شامل می­شوند. تابستان های گرم و در عین حال مرطوب و زمستان های نسبتا معتدل از شرایط آب و هوایی این مناطق می باشد و به گونه ای بوده که رطوبت هوا در تمام فصول خود را نشان می­دهد. در اقلیم گرم و مرطوب اختلاف دمای شب و روز کم بوده و اصولا دارای نسیم های خنک دریایی است. این منطقه به دو دسته ی حاشیه خلیج فارس و حاشیه دریای عمان تقسیم می­شود که باران های دریای عمان بیشتر تحت تاثیر بادهای موسمی بوده و باران های نامنظمی دارد و بیشتر درگیر خشکسالی است.

 

 

 

ویژگی های سرامیک مناسب برای اقلیم گرم و مرطوب

 

 

در این مناطق علاوه بر رعایت اصول معماری در آب و هوای گرم می­بایست به اصول معماری در مناطق معتدل نیز دقت داشت. با توجه به این موضوع، ویژگی های سرامیک مناسب برای این اقلیم شامل موارد زیر می­شود:

 

 • مقاومت حرارتی بالا

استفاده از سرامیک هایی با مقاومت حرارتی بالا (جرم حرارتی کم) یکی از بهترین گزینه ها برای این مناطق می­باشد. این نوع سرامیک ها در طول روز هوای گرم را در بافت خود ذخیره نمی­کنند و در شب موجب ایجاد گرمای بیشتر نمی­شوند.

 

 • جذب آب و رطوبت پایین

با توجه به اینکه در این اقلیم آب و هوایی، رطوبت دائمی بوده و باران های موسمی ممکن است موجب ایجاد لک و تخریب مصالح گردند، استفاده از سرامیک هایی که دارای جذب آب و رطوبت پایین هستند می­تواند از بروز این مشکلات جلوگیری نماید. سرامیکهایی که با درصد جذب پائین، پرسلانی ها هستند که درصد جذب آب آن به نیم درصد می رسد و بخاطرهمین، موقع نصب همراه ملات سیمان پودر چسب هم اضاف می شود. منظور اینکه وقتی بدون چسب سرامیک نصب شود آبی که همراه سیمان باشد جذب بیسکوئیت سرامیک شده ( البته این در مورد سرامیک های معمولی است نه سرامیک های پرسلانی ) و قدرت چسبندگی سرامیک بیشتر میشود. در در بحث پرسلانی ها درست عکس این عمل می کند. چون جذب آب ندارد به مرور زمان سرامیک از بدنه و یا کف جدا شده که اصطلاحا در عام می گویند ول کرده. مخلوط پودر چسب همراه سیمان باعث محکم شدن نصب سرامیک پرسلانی به بدنه می شود.

 

 • رنگبندی سرد و روشن

همانند اقلیم گرم و خشک، بهترین رنگ بندی ها در این منطقه رنگ های سرد و ترجیحا روشن میباشد که از گرمی هوا گرفته شود و زیبایی کار چندین برابر گردد.

 

 

انتخاب رنگ سرامیک مطابق با مناطق گرمسیری

 


انتخاب رنگ سرامیک برای مناطق گرمسیری می‌تواند تأثیر زیادی بر راحتی و زیبایی محیط داشته باشد. در ادامه، برخی اصول و توصیه‌هایی برای انتخاب رنگ سرامیک در مناطق گرمسیری آورده شده است:


1. رنگ‌های روشن
رنگ‌های روشن مانند سفید، بژ، کرم و سایر رنگ‌های خنثی، بهترین انتخاب برای مناطق گرمسیری هستند. این رنگ‌ها نور خورشید را به خوبی انعکاس می‌دهند و احساس سرراستی و تمیزی را افزایش می‌دهند.

 

2. رنگ‌های سرد
رنگ‌هایی مانند آبی، سبز و بنفش کمک به ایجاد حس خنکی در محیط می‌کنند. این رنگ‌ها می‌توانند در مقابل گرمای فزاینده مناطق گرمسیری موثر باشند.

 

3. رنگ‌های با قدرت خنثی‌سازی
رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، قهوه‌ای و نیمه‌سیاه نیز برای ایجاد تناسب و تنوع در دکوراسیون مناسب هستند. این رنگ‌ها معمولاً با سایر رنگ‌ها به خوبی ترکیب می‌شوند.

 

4. رنگ‌های مات
رنگ‌های مات در برابر اشعه خورشید مقاومت بیشتری دارند و می‌توانند از تأثیر آب و هوای گرمسیری جلوگیری کنند. انتخاب سرامیک با پوشش مات می‌تواند از لغزندگی ناشی از خلق حرارت جلوگیری کند.

 

5. رنگ‌های طبیعی
رنگ‌های الهام‌گرفته از طبیعت مانند سبز مراتع، آبی آسمان و سفید ماسه، در مناطق گرمسیری به خوبی جذب می‌شوند و با محیط اطراف هماهنگی خوبی دارند.

 

6. رنگ‌های با تحمل به نور مستقیم خورشید
اگر محل نصب سرامیک مستقیماً به نور خورشید مستقیم تاباند، انتخاب رنگ‌هایی که در برابر افزایش دما و اشعه UV مقاوم هستند می‌تواند مناسب باشد. قبل از انتخاب نهایی، همواره نمونه‌های سرامیک مختلف را در محیط مورد نظر خود تست کنید تا از تطابق رنگ و طراحی با سبک معماری محیط مطمئن شوید.

 

 

کلام پایانی

 

در آخر باید به این نکته اشاره نماییم که در مناطق آب و هوایی گرمسیر و در عین حال معتدل بهتر است حتما سرامیک های نما  اسکوپ شوند تا مشکلی برای آن ها ایجاد نشده و معمار با اطمینان خاطر بیشتر با تغییر آب و هوا و گرمی خورشید برای نمای  ساختمان و فضای حیاط از آن ها بهره گیری نمایند. برای مشاهده و خرید کاشی و سرامیک در انواع متنوع می­توانید به سایت گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت مراجعه نمایید و یا با کارشناسان ما از طریق واتس اپ، تلگرام و تماس تلفنی ارتباط برقرار کنید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت

 

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت