برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
8 نکته مهم در خرید سنگ ساختمانی

8 نکته مهم در هنگام خرید سنگ ساختمانی

تاریخ انتشار: 1402/02/04 16:40 | بازدید: 169

در این وبلاگ از سایت مرجع کالاساخت تصمیم داریم 8 نکته اساسی و مهم در هنگام خرید سنگ را بیان کنیم. نظر ما این است که با توجه به هزینه های ساخت و ساز در کشور و همچنین تنوع بسیار بالای انواع سنگ ها، کمی مطالعه قبل از انتخاب و خرید می تواند بسیار حائز اهمیت بوده و تا مبالغی بالا می توانیم در هزینه های خود صرفه جویی داشته باشیم. در زیر به بررسی مهم ترین نکات قبل از خرید سنگ اشاره می کنیم و اولویت ها را به ترتیب معرفی بیان خواهیم کرد.


1- دوام سنگ


هر سنگ ساختمانی با توجه به جنس و ماهیتی که دارد، دوام و ماندگاری متفاوتی با دیگری خواهد داشت و از همین رو اولویت ما در اولین قدم انتظار از سنگ و پس از آن دوام خواهد بود. ماندگاری یک سنگ در محل اجرا شده به شرایط محیطی زیادی بستگی دارد اما این جنس و ماهیت سنگ است که مشخص کننده ماندگاری سنگ پس از اجراست. ما در کالاساخت سنگ های گرانیت و پس از کریستال را از محکم ترین و ماندگار ترین سنگ ها می دانیم که می توانند برای انواع کاربری های پله و کف اجرا شوند. برای نمای ساختمان نیز سنگ تراورتن و برای بدنه های داخلی سنگ مرمریت می توانند بهترین انتخاب تلقی شوند.


2- هزینه برای خرید


دومین موضوع حائز اهمیت به هنگام خرید سنگ، توان پرداخت ماست. می دانیم که هر سنگ بر اساس معدن و جنسی که دارد، دارای قیمت متفاوتیست و از همین رو در دومین قدم برای خرید باید میزان هزینه و توان خرید را در نظر داشته باشیم. اصرار و پافشاری مشاوران کالاساخت برای خرید سنگ مشخص شدن میزان هزینه است. چرا که مشاوران ما می دانند هر سنگ قیمت مشخصی دارد و با توجه به رنج بسیار گسترده مهم ترین موضوع قبل انتخاب باید توان هزینه و پرداختی باشد. به عنوان مثال شما برای سنگ ساختمان خود متراژ مشخصی دارید، توان پرداخت هم که معین است؛ پس قیمت تقریبی هر متر مربع سنگ بدست می آید و سپس با توجه به آن رنج قیمت می توانیم بهترین سنگ و بهترین معدن را انتخاب داشته باشیم.


3- رنگ سنگ


سومین مورد با اهمیت پس از تعیین قیمت حدودی، انتخاب بهترین رنگ سنگ است. رنگ سفید گران ترین و رنگ های کرم و شکلاتی به ترتیب قیمت های مناسب تری دارند. بنابراین با توجه به رنج قیمتی که در نظر داریم، انتخاب رنگ بر اساس طرح و سلیقه مشخص خواهد شد. سنگ نما می تواند رنگ های گفته شده و سنگ های داخلی می توانند مشکی، طوسی، سبز، قرمز و آبی نیز باشند. بنابراین رنگ سنگ می تواند تا حدودی جنس و معدن آن را نیز مشخص کند.

 

8 نکته مهم در خرید سنگ ساختمانی


4- اندازه سنگ


یکی دیگر از مواردی که به هنگام خرید سنگ باید به آن توجه کنیم نوع سنگ انتخابی، کاربری آن و در نهایت ابعاد و اندازه آن است. به عنوان مثال سنگ پلاک که در بدنه های ساختمان اجرا می شود دارای عرض 40 سانتی متر هستند. سنگ های کف در ابعاد مربعی شکل 40*40 یا 60*60 بوده و سنگ های پله دارای عرض 35 سانتی متر هستند. بنابراین ما در زمان خرید سنگ با یک ابعاد روتین و همیشگی روبرو هستیم و بهتر است طرح و اجرای خود را بر اساس آن ها مشخص کنیم. اگر احیانا طرح یا فضای ما احتیاج به اندازه های دیگری داشت می توانیم سنگ مد نظر خود را با ابعاد دلخواه سفارش داده تا پرت کار حداقلی داشته باشیم.


5- کاربری سنگ


کاربری و محل اجرای سنگ یکی از مهم ترین پارامتر ها به شمار می رود هر سنگ ساختمانی با توجه به جنس و ماهیتی که دارد برای یک نوع کاربری خاص و یک فضای مخصوص مناسب است و اگر بهترین سنگ را خریداری و در مکانی اشتباه کار کنیم، دوام نخواهد آورد و از بین خواهد رفت. به عنوان مثال می دانیم که سنگ تراورتن برای نمای ساختمان بهترین انتخاب است و می تواند ماندگار ترین سنگ تلقی شود؛ اما همین تراورتن اگر در کف پارکنیگ یا حیاط اجرا شود دوام آنچنانی نخواهد داشت و از بین می رود. پس کاربری سنگ و محل اجرای سنگ قبل از خرید بسیار حائز اهمیت بوده و ما همگی سعی بر آن داریم تا برای هر مدل کاربری بهترین را معرفی کنیم. به بیان ساده تر هیچ سنگی خوب مطلق نیست و سنگ ها بر اساس محل اجرا و جنس خوب و بدشان مشخص می شود.


6- نوع فرآوری سنگ


صیقلی، تیشه ای، بوش همر، فلیم، چرمی، کات بروکن، اسکراچ و ... از انواع فرآوری های سنگ ساختمانی به شمار می روند. این که در کدام کاربری ساختمان کدام یک از آن ها استفاده شود نکته ای مهم است که ما مشورت طراح و مجری کار صورت می گیرد. به عنوان مثال سنگ کات بروکن برای اجرا در کف مناسب نیست و دیگر آن که سنگ تیشه ای برای بدنه نما لازم نیست. بنابراین فضای کار، محیط مسقف یا سر باز و از همه مهم تر محل اجرای سنگ می تواند مهم ترین عامل تعیین کننده نوع سنگ از نظر فرآوری تلقی شود. در بازار ساخت و ساز امروز بیشترین درخواست سنگ برای مدل صیقلی و پولیش خورده است و پس از آن شاهد اجرای سنگ های تیشه ای و بوش همر می باشیم.

 

8 نکته مهم در خرید سنگ ساختمانی


7- بافت سنگ


بافت سنگ یا همان تراکم سنگ نیز در هنگام خرید و انتخابسنگ موئر است. سنگ های با تراکم بالا می توانند برای کاربری های کف و پله بهترین ها باشند در صورتی که برای نمای ساختمان به دلیل وزن بالایی که دارند، مناسب نیستند. پس همانند تعیین نوع کاربری که مشخص کننده رنگ سنگ است، بافت و تراکم سنگ نیز می تواند پس از مشخص شدن محل اجرای سنگ مشخص شود. سنگ های متراکم دارای وزن بالایی بوده و در اصطلاح مقاومت سایشی بالایی دارند. بنابراین سنگ با مقاومت فشاری و سایشی بالا می تواند بهترین انتخاب برای اجرا در کف تلقی شود.


8- معدن سنگ


پس از انتخاب جنس سنگ بر اساس نوع کاربری آن، معدن سنگ باید مشخص شود. در تمامی جنس های سنگ مانند تراورتن، مرمریت، گرانیت، چینی و لایمستون ها معادن سنگ بسیار زیاد و متفاوتی داریم که انتخاب هر یک از آن ها می تواند خرید و انتخاب ما را تکمیل کند. این موضوع در تراورتن ها پر رنگ تر است چرا که کشور ایران از نظر تنوع رنگ در تراورتن ها در رتبه اول جهانی قرار داشته و این نعمت الهی کار ما را کمی سخت خواهد کرد! انتخاب معدن درست که با اعتماد به فروشنده صورت می گیرد می تواند پس از انتخاب اصولی جنس، بهترین پارامتر ماندگاری سنگ تلقی شود. پس پیشنهاد مشاوران ما نیز همواره همین است که معدن سنگ بر اساس تجربه و علم فروشنده معتبر صورت پذیرد تا بهترین انتخاب را با یکدیگر داشته باشیم.

 

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت