از چه سنگ نمایی نباید در مناطق مرطوب استفاده کرد


سنگ نمای در مناطق مرطوب

تاریخ انتشار: 1398/02/09 16:13 | بازدید: 729

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

از چه سنگ نمایی نباید در مناطق مرطوب استفاده کرد

 

در توضیح این موضوع ابتدا باید مناطق مرطوب ایران را نام برد که در جایگذاری منطقه ای کدام شهر ها جز اقلیم مرطوب حساب میشوند.

اقلیم معتدل و مرطوب یا سواحل جنوبی دریای خزر که به صورت نواری بین رشته کوه‌های البرز و دریای خزر محصور شده از جلگه‌های پستی تشکیل شده‌است که هر چه به طرف شرق پیشروی می‌کند رطوبت و اعتدال هوای آن کاهش می‌یابد .بطور کلی این منطقه کم وسعت‌ترین منطقه اقلیمی ایران است و از دو ناحیه تشکیل شده‌است .ناحیه جلگه‌ای: که به صورت نوار باریکی در امتداد دریا گسترش یافته‌است و ناحیه کوهستانی شمال رشته کوه البرز: که پوشیده از درختان جنگلی است. از جمله شهر های شمالی کشور که در در این ناحیه قرار دارند میتوان  بندر انزلی، رشت، لاهیجان, رامسر و بابلسر و گرگان و محمودآباد و ..... نام برد .

ویژگی‌های عمومی اقلیم

بارندگی بسیار زیاد در تمام فصول سال به خصوص در پاییز و زمستان

رطوبت نسبتاً زیاد در تمام فصول سال

اختلاف کم درجه حرارت در طول شبانه روز به دلیل وجود رطوبت

پوشش گیاهی وسیع

نکته : به‌طور کلی مصالح مورد استفاده در این اقلیم باید از ظرفیت حرارتی کمی برخوردار باشند. چرا که در این ناحیه نوسان درجه حرارت بسیار کم است و ذخیره کردن انرژی گرمایی لزومی ندارد.

توضیح مختصری از این نوع اقلیم داده شد . با توجه به اینکه سنگ ساختمان یکی از مصالحی است که در این اقیلم استفاده میشود کالا ساخت در این مقاله سعی در توضیح اینکه چه سنگ ساختمانی نباید در این مناطق استفاده شود می پردازد.

برای این منطق به دلیل بارندگی بسیار سنگ های مختلفی برای کف و بدنه ساختمان و راه پله توصیه میشود . شما باید از سنگ هایی که از سطح تیشه ای یا چکشی برخوردار هستند برای کف و پله های بیرونی ساختمان استفاده کنید از لغزش جلوگیری کنید. اما در رابطه با سنگ نما نباید از سنگ هایی که سنگین هستند و تخلخل ندارند استفاده کنید زیرا با توجه به رطوبت و بارش فراوان باران ملات این این از سنگ ها داخل سنگ خورد نرفته و سنگ بعد از گذشت مدت زمانی از روی سطح جدا میشود. پس استفاده از سنگ نمای تراورتن را به شما پیشنهاد می دهیم. این سنگ از خلخل ها و سوراخ های مناسبی برخوردار است و به خوبی به ملات میچسبد. سنگ نمای تراورتن در مناطق معتدل و مرطوب آزمایش خود را به خوبی پس داده است. تنها گزینه ای که باید توجه داشته باشید این است که از سنگ رزین شده استفاده کنید و از سنگ های بتونه استفاده نکنید . رزین جلوی ورود آب به بافت سنگ را میگیرد و اجازه نمیدهد در فصولی از سال که اختلاف دمای شب و روز زیاد است باعث شود که سنگ ترک بردارد. در واقع با توجه به اینکه سنگ تراورتن از تخلخل مناسبی برخوردار است این سوراخ ها در پشت و روی سنگ وجود دارند . یک طرف از سنگ را سابیده و ساب میزنند و با استفاده از رزین سوراخ های روی سنگ را میپوشانند . حالا اگر این سوراخ ها پوشیده نشود و اب گریز نگردد در دمای مرطوب روز قطره های شبنم و آب به این سوراخ ها نفوذ کرده و در دمای سرد شب منبسط می شوند و یخ میزنند که این موضوع  در گذر زمان باعث میشود که سنگ ترک بردارد.پس نتیجه این شد که از سنگ نمای تراورتن رزین خورده استفاده کنید برای نمای خارجی ساختمان خود و از سنگ های تیشه ای برای کف محوطه سازی استفاده کنید. از سنگ های مرمریت پفکی در کف استفاده نکنید.

سنگ ادوی برای کف در شمال مناسب نیست. سنگ مشکی نجف آباد و پرطاووسی و صلصالی و فراز مناسب است.

سنگ نمای گرانیت را در منطاق مرطوب استفاده نکنید . سنگ گرانیت در بافت خود آهن دارد اگر شما حتی با استفاده از روش اجرای مکانیکی و خشک استفاده کنید نیز هم سنگ شما زنگ میزند و تفاوتی ندارد از چه روش اجرایی استفاده میکنید. سنگ گرانیت با توجه به اینکه در این مناطق رطوبت و بارش همیشه بالا است آب باعث میشود اهن موجود در سنگ زنگ بزند و سنگ شما رو به زردی برود . پس از گرانیت نیز هم استفاده نکنید. از مرمریت ها هم اگر با روش مکانیکی و خشک نمای ساختمان خود را اجرا میکنید استفاده کنید.

 

شما میتوانید با تماس با همکاران ما از مشاوره رایگان برخوردار شوید. تمام تلاش ما در کالاساخت جلب رضایت و خشنودی خاطر شماست.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساختجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->