ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
سنگ نمای در مناطق مرطوب

از چه سنگ نمایی نباید در مناطق مرطوب استفاده کرد

تاریخ انتشار: 1398/02/09 16:13 | بازدید: 1067

با توجه به هزینه های حال حاضر برای انتخاب و اجرا و قیمت سنگ نما و بالا رفتن آن ها حتما لزوم این مطلب حس می شود تا با توجه به اقلیمی که پروژه شما در آن قرار گرفته است اقدام به انتخاب سنگ نما کنید تا در نهایت و به مرور زمان متضرر نشوید. در توضیح این موضوع ابتدا باید مناطق مرطوب ایران را نام برد که در جایگذاری منطقه ای کدام شهر ها جز اقلیم مرطوب حساب می شوند.
اقلیم معتدل و مرطوب یا سواحل جنوبی دریای خزر که به صورت نواری بین رشته کوه های البرز و دریای خزر محصور شده از جلگه های پستی تشکیل شده است که هر چه به طرف شرق پیشروی می کند رطوبت و اعتدال هوای آن کاهش می یابد. بطور کلی این منطقه کم وسعت ترین منطقه اقلیمی ایران است و از دو ناحیه تشکیل شده است.

ناحیه جلگه ای: که به صورت نوار باریکی در امتداد دریا گسترش یافته است.

ناحیه کوهستانی شمال رشته کوه البرز: که پوشیده از درختان جنگلی است.

از جمله شهر های شمالی کشور که در در این ناحیه قرار دارند می توان بندر انزلی، رشت، لاهیجان, رامسر و بابلسر و گرگان و محمودآباد و... نام برد. این منطقه شمال سه استان گلستان، مازندران و گیلان می باشد و همانند کمربندی در امتداد خط ساحلی ایران در جنوب دریای خزر قرار گرفته است.

 

سنگ نما در مناطق رطوبتی


- ویژگی‌های عمومی اقلیم
- بارندگی بسیار زیاد در تمام فصول سال به خصوص در پاییز و زمستان
- رطوبت نسبتاً زیاد در تمام فصول سال
- اختلاف کمتر درجه حرارت در طول شبانه روز به دلیل وجود رطوبت به نسبت فلات مرکزی ایران
- پوشش گیاهی وسیع


نکته: به‌طور کلی مصالح مورد استفاده در این اقلیم باید از ظرفیت حرارتی کمی برخوردار باشند. چرا که در این ناحیه نوسان درجه حرارت بسیار کم است و ذخیره کردن انرژی گرمایی لزومی ندارد.
توضیح مختصری از این نوع اقلیم داده شد. با توجه به اینکه سنگ ساختمان یکی از مصالحی است که در این اقیلم استفاده می شود ما در تیم تحقیق و توسعه کالاساخت در این مقاله سعی در توضیح اینکه چه سنگ ساختمانی ای نباید در این مناطق استفاده شود می پردازیم.


برای این مناطق به دلیل بارندگی بسیار، سنگ های مختلفی برای کف و بدنه ساختمان و راه پله توصیه می شود. شما باید از سنگ هایی که از سطح تیشه ای یا چکشی برخوردار هستند برای کف و پله های بیرونی ساختمان استفاده کنید تا از لغزش جلوگیری کنید. اما در رابطه با سنگ نما باید گفت که به هیچ عنوان نباید از سنگ هایی که سنگین هستند و تخلخل ندارند استفاده کنید زیرا با توجه به رطوبت و بارش فراوان باران، ملات به خورد سنگ نرفته و ممکن است سنگ بعد از گذشت مدت زمانی از روی سطح جدا شود. پس استفاده از سنگ نمای تراورتن را به شما پیشنهاد می دهیم. این سنگ از تخلخل ها و سوراخ های مناسبی برخوردار است و به خوبی به ملات می چسبد. سنگ نمای تراورتن در مناطق معتدل و مرطوب آزمایش خود را به خوبی پس داده است. تنها گزینه ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که از سنگ رزین شده استفاده کنید و از سنگ های بتونه شده در پروسه تولید استفاده نکنید. رزین جلوی ورود آب به بافت سنگ را می گیرد و اجازه نمی دهد در فصولی از سال که اختلاف دمای شب و روز زیاد است، سنگ ترک بردارد. در واقع با توجه به اینکه سنگ تراورتن از تخلخل مناسبی برخوردار است این سوراخ ها در پشت و روی سنگ وجود دارند . یک طرف از سنگ را سابیده و ساب می نند و با استفاده از رزین سوراخ های روی سنگ را می پوشانند. حالا اگر این سوراخ ها پوشیده نشود و آب گریز نگردد در دمای مرطوب روز قطره های شبنم و آب به این سوراخ ها نفوذ کرده و در دمای سرد شب منبسط می شوند و یخ می زنند که این موضوع در گذر زمان باعث می شود که سنگ ترک بردارد. پس نتیجه این شد که برای نمای خارجی ساختمان خود از سنگ نمای تراورتن رزین خورده استفاده کرده و از سنگ های تیشه ای برای کف محوطه سازی استفاده کنید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از سنگ های مرمریت پفکی در کف استفاده نکنید.

 

سنگ در کنار دریا


نکته: سنگ اداوی برای استفاده در کف در شمال کشور مناسب نیست. سنگ های مشکی نجف آباد ، پرطاووسی، صلصالی و فراز میتوانند جایگزین مناسبی برای این مصالح باشد.


سنگ نمای گرانیت را در منطاق مرطوب استفاده نکنید . دلیل این توصیه این است که سنگ گرانیت در بافت خود آهن دارد. اگر شما حتی با استفاده از روش اجرای مکانیکی و خشک از این سنگ در مناطق مرطوب استفاده کنید نیز سنگ شما احتمال دارد زنگ بزند و تفاوتی ندارد از چه روش اجرایی استفاده می کنید. سنگ گرانیت با توجه به اینکه در این مناطق رطوبت و بارش همیشه بالا است آب باعث می شود اهن موجود در سنگ زنگ بزند و سنگ شما رو به زردی برود. پس از گرانیت نیز هم استفاده نکنید. از مرمریت ها هم اگر با روش مکانیکی و خشک نمای ساختمان خود را اجرا می کنید استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: جدیدترین متن اجرای سنگ نما

همراهان گرامی در صورتی که در مقاله فوق پاسخ سوال خود را نیافتید می توانید به راحتی با تماس با کارشناسان سوالات خود را مطرح نموده و اطمینان داشته باشید کارشناسان ما تا زمان حصول نتیجه مطلوب تمام تجربه خود را به رایگان در اختیار شما قرار خواهند داد.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت