ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
سنگ گرانیت چیست؟

سنگ گرانیت چیست؟

تاریخ انتشار: 1400/12/24 14:08 | بازدید: 1156

در این مطلب میخوانیم: - سنگ گرانیت چیست؟ - عناصر تشکیل دهنده سنگ های گرانیت کدام اند؟

در این مطلب می خواهیم به طور تخصصی در مورد اینکه سنگ گرانیت چیست؟(?What is granite) صحبت کنیم. سوال های مهمی را در این زمینه را پاسخ دهیم و به طور خلاصه همه چیز در مورد سنگ گرانیت را توضیح دهیم.

در این مقاله سوال های زیر را پاسخ می دهیم:

- سنگ گرانیت چیست؟

- سنگ گرانیت از چه کانی هایی تشکیل می شود؟

- عناصر تشکیل دهنده سنگ های گرانیت کدام اند؟

 

""اگر وقت خواندن مطالب زیر را ندارید در پادکست زیر به آن گوش دهید""

 

 

 

سنگ گرانیت چیست و چگونه تشکیل شده است؟


گرانیت یک سنگ طبیعی از نوع آذرین نفوذی است. اسم زمین شناسی این نوع سنگ در علم و دانشگاه به نام گرانیتوئید شناخته می شود. گرانیت یک کلمه انگلیسی است و از کلمه لاتین GRANUM به معنی دانه دانه گرفته شده است.
نام های دیگر سنگ گرانیت در کتب دانشگاهی عبارت است از:
- گرانیت قلیایی
- گرانودیوریت
- پگماتیت
- آپیلیت
میتوان گفت سنگ گرانیت معتبر ترین و شناخته شده ترین سنگ در جهان است. روش تشکیل سنگ گرانیت همچنان در دست تحقیقات علمی است. ولی معتبر ترین تحقیقات 2 فرضیه را مطرح می کند که سنگ گرانیت چگونه تشکیل می شود؟

 

 سنگ گراینت چیست؟

 

روش اول

نظریه اول بر اینست که : سنگهای گرانیت از تبلور سنگهای رسوبی ذوب شده تشکیل شده اند. علم زمین شناسی معتقد است بیشترین درصد سنگ های طبیعی زمین ، سنگهای رسوبی هستند که به مرور زمان و با تحمل فشار و گرمای زیاد به سنگ های گرانیت تبدیل شده اند . بنابراین سنگ های گرانیت را می توان از دسته سنگهای رسوبی دانست که در طولانی مدت دچار تغغییر خواص فیزیکی و شیمیایی شده اند . 

 

روش دوم

دیگر فرضیه که معتبرتر نیز می باشد و باعث شده سنگ گرانیت را یک آذرین نفوذی نام ببریم این است که مواد مذاب داخل زمین بر اثر بالا آمدن و نزدیک شدن به سطح زمین به تدریج سرد شده و تبدیل به کانی های منحصر به فرد سنگ گرانیت می شود. سنگ های گرانیت در طول سال های مختلف تشکیل شده و می تواند لایه های تازه رنگ لایه های زیرین را تغییر دهد. این نوع سنگ در طول فوران آتش فشان سرد می شود و زمانی برای جهت گیری کانی ها باقی نمی گذارد همین باعث می شود سنگ گرانیت همگن ترین نوع سنگ شناخته شود. اینقدر این سنگ یکدست و یکنواخت است که شما هیچ نگرانی بابت بازی رنگ طبیعی آن ندارید. سنگ گرانیت تشیکل شده از دانه دانه های می باشد و این دانه ها حتی بدون چشم مسلط نیز دیده می شوند.
در هسته تمام قاره های زمین گرانیت وجود دارد. 70 تا 80% هسته زمین نیز از سنگ های گرانیت تشکیل شده است. سنگ های گرانیتی بر اساس نمودار QARF جز سنگ های پلوتونیک دانه درشت طبقه بندی می شوند و ویژگی اصلی آن نفوذ پذیری کم آن است ولی اگه شکستگی داشته باشند نفوذ مایعات اجتناب ناپذیر می شود.

 

لیست سنگ های گرانیت

 

 


برای مشاهده قیمت و محصولات قیمت سنگ گرانیت اینجا کلیک کنید.


 

سنگ گرانیت از چه کانی هایی تشکیل می شود؟


سنگ های گرانیت از 4 کانی اصلی به نام های:
- میکا
- آمفیبول
- کوارتز
- فلدسپات
تشکیل شده اند.
ما به سنگ هایی گرانیت می گوییم که کوارتز آن حداقل بالای 20% باشد، هر چه درصد کوارتز بیشتر باشد، که این عدد تا 60% هم می رسد سنگ محکم تر است، و اگر درصد کوارتز کم تر از 20 درصد باشد و آمفیبول و میکا آن قالب باشد این یک سنگ گابرو است. گابرو یک سنگ شبیه بازالت است و در کانی های تشکیل دهنده (عناصر اصلی)، با گرانیت ها فرق می کند. به اشتباه در عوام هر دو را سنگ گرانیت می نامند ولی کالاساخت به عنوان مرجع شناخت مصالح ساختمانی این مورد را به اطلاع مشتریان خود برساند.
درصد تشکیل دهنده کانی ها در سنگ گرانیت باعث می شود رنگ آن نیز فرق کند. به طور مثال هر چه فلدسپات در آن بیشتر باشد رنگ سنگ رو به صورتی می رود و اگر کوارتز و آمفیبول در آن فراوان باشد سنگ به صورت سفید و مشکی است و در بازار به آن گل پنبه ای می گویند. اسم دیگر این نوع سنگ گرانیت را دانه فلفلی یا دانه اناری نیز می گویند. رایج ترین رنگ در سنگ های گرانیت همین سفید مشکی است.
در اینجا گفتن این نکته که سنگ گرانیت را با سنگ کوارتز در بازار اشتباه نگیرید الزامی است. سنگ کوراتز که معمولا سفید یکدست می باشد به طور طبیعی وجود ندارد و این ساخته دست انسان است و به آن سنگ کوارتز می گویند.

 

عناصر تشکیل دهنده سنگ گرانیت چیست؟


ترکیبات شیمیایی گرانیت ها sio2 است. میانگین ترکیبات شیمیایی سنگ های گرانیت بر حسب درصد وزنی در اساس تحلیل 2485 نوع سنگ گرانیت بر اساس جدول زیر است.

 

کانی-های-سنگ-گرانیت-چیست؟

 


اطلاعات فنی سنگ های گرانیت

 

  • دمای ذوب سنگ های گرانیت در فشار محیط برابر با (1215 تا 1260) درجه سانتیگراد یا (2219 تا 2300) فارنهایت است.
  • چگالی سنگ های گرانیت (2.65 تا 2.75 ) گرم برسانتی متر یا (165 تا 172) پوند بر متر مکعب است.
  • معمولا مقاومت فشاری در سنگ های گرانیت بالاست و این عدد تا 200 مگاپاسکال می رسد.
  • ویسکوزیته گرانیت نیز برابر با:


STP 3-6·1019 Pa·s

 

در این مقاله سعی کرده ایم تمام اطلاعات فنی و مورد نیاز برای شناخت سنگ های گرانیت را خدمت شما به طور خلاصه عرض کنیم و این سوال که سنگ گرانیت چیست را پاسخی جامع و در خور مخاطب خود آماده کنیم. امیدواریم مطلب فوق به شما جهت شناخت بهتر و چه بسا انتخاب بهتر و عقلانی تر کمک کند. در آینده هر تحقیق علمی و یا تجربی در زمینه تشکیل سنگ های گرانیت انجام شد در همین مقاله آن را به روز کرده و به اطلاع شما می رسانیم. با تشکر از انتخاب و همراهی شما، برای راهنمایی و یا کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن های زیر و  در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید.

 

آیا در بافت سنگ گرانیت اورانیوم وجود دارد؟

 

یکی از سوالاتی که امروزه برای خرید سنگ گرانیت از ما زیاد می پرسند این است که آیا سنگ گرانیت اورانیوم دارد؟ در پاسخ باید گفت بله، در عناصر تشکیل دهنده سنگ گرانیت اورانیوم وجود دارد. به طور مثال سنگ گرانیت نطنز دارای اورانیوم است و یکی از ذخایر مهم اورانیوم کشور نیز در نطنز واقع شده است. این تشعشعات به صورت گازی به نام رادیون در هنگام استخراج از سنگ دفع می شود و درصد بسیار ناچیز است. طبق تحقیقات سازمان استاندارد کشور میزان تشعشعات اورانیوم سنگ ها اینقدر کم و ناچیز است که اندازه گیری آن نیاز به دستگاه های بیسیار پیشرفته آزمایشگاهی دارد. این میزان وجود رادیواکتیو در سنگ های گرانیت برای انسان و... خطر ناک نبوده و نیست. 

ولی طبق تحقیقات کالاساخت در این زمینه با دکتران و مهندسین معتبر کشور در این زمینه پیشنهاد شده است از سنگ های گرانیت در جایی که انسان بر روی آن می نشیند و یا استراحت می کند استفاده نشود. ولی در راه پله ها، کف فرش ها و دیواره های ساختمان بدون هیچ نگرانی می توان از آن استفاده کرد.

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

مهندس صدر

1402/01/30 16:38


من چنا سوال دارم لطف می کنید جواب بدهید یا برام ایمیل کنید:
سنگ گرانیت جز کدام سنگ هاست؟
سنگ گرانیت رادیو اکتیو دارد و ایا سرطان زاست؟

مدیر سایت | 1402/03/02 14:59

سلام
وقت بخیر دوست عزیز
سنگ گرانیت جز سنگ های آذرین اتش فشانی می باشد. سنگ های گرانیت مثل نطنز مقدار بسیار ناچیز و کمی در معادن آن رادیو اکتیو کشف شده است ولی خهود سنگ بعد از گذشت زمان در کارخانه ها و بد از فرآوری هیچ مشکلی گزارش نشده است.

احمد رضایی

1401/07/27 09:29


آیا سنگ گرانیت سرطان زاست؟

مدیر سایت | 1401/07/28 09:23

سلام
وقت بخیر
اینکه سنگ گرانیت سرطان زا باشد رو هیچ تحقیق علمی نشان نداده است. ولی کارشناسان پیشنهاد می کنند که سنگ را در کف فرش مکان های داخلی استفاده نکنید برای احتیاط بیشتر.

رضا منتظری

1401/07/18 15:21


عناصر تشکیل دهنده سنگ گرانیت چیست؟ و بهترین سنگ گرانیت از لحاظ عناصر تشکیل دهنده کدام سنگ است؟

مدیر سایت | 1401/07/18 15:49

سلام
وقت بخیر دوست عزیز
عناصر تشکیل دهنده سنگ گرانیت عبارت است از:
sio2/72.04%
al2o3/14.42%
k2o/4.12%
na2o/3.69%
cao/1.82%
feo/1.68%
میزان موادی که بالای 1 درصد سنگ گرانیت را تشکیل داده اند. موارد دیگری از عناصر موجود می باشد که در تصویری در بالای صفحه توضیح داده شده است.
سوال بعدی شما که بهترین سنگ گرانیت از لحاظ عناصر چیست را باید بگوییم سنگ های گرانیت از نطر مواد تشکیل دهنده بسیار شبیه به هم هستند ولی سنگ هایی مثل گرانیت توییسرکان و زاهدان عناصر خاصل تری در تشکیل شدن دارند.

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت