برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
صادرات سنگ به عراق

صادرات سنگ به عراق و نکات مهم آن

تاریخ انتشار: 1401/06/27 09:26 | بازدید: 798

برای صادرات سنگ به عراق باید به چه نکاتی توجه کرد؟

صادرات سنگ به عراق و نکات مهم آن

کشور ایران یکی از کشور های دارای با کیفیت ترین سنگ صادراتی می‌باشد که این سنگ ها را به تمام جهان صادر می‌ کند. وقتی حرف از صادرات سنگ به میان می‌آید، یکی ازکشورهایی که به وفور برایشان سنگ صادر می‌شود، کشور همسایه پرجمعیت و ثروتمند ایران، عراق می‌ باشد. در این سال ها وقتی اسم صادرات سنگ ساختمانی به گوش ما می ‌خورد ناخود آگاه بازار سنگ عراق نیز برای ما تداعی می‌ شود. تجارت بین خریداران عراقی و تولید کنندگان ایرانی در حدی پیش رفته است که حتی اگر تولید کننده ای برنامه صادراتی نداشته ولی به راحتی می ‌تواند یک بار صادراتی خود را به این کشور ارسال کند. کشور ما با دارا بودن معادن سنگ زیاد و استخراج و فرآوری با کیفیت سنگ‌های ساختمانی، به قطب اصلی در صادرات سنگ تبدیل شده است. به دلیل فراوانی و ایجاد تنوع رنگی بسیار زیاد در سنگ ها، ایران یکی از مرکز های صادرات سنگ در سطح جهانی است و با وجود مشکلات سیاسی و اقتصادی موجود، هنوز هم در عرصه ی صادرات سنگ به سایر سرزمین ها فعال است. از انواع سنگ‌های ساختمانی که به این کشور صادر می ‌شود می ‌توان به صادرات سنگ مرمریت به عراق که دارای تنوع رنگ کرم، روشن، بژ و سفید و همچنین صادرات سنگ مرمر به عراق اشاره کرد. در این مطلب قصد داریم به بررسی این بازار و سنگ‌های مناسب صادرات به این کشور بپردازیم.

 


صادرات سنگ به عراق

 

تجارت بین خریداران عراقی و تولیدکنندگان ایرانی به حدی پیشرفت کرده که می توانند به راحتی به صادرات تمامی محصولات خود بپردازند. سنگ ‌های ساختمانی ایران نیز در بازار سنگ عراق محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. سنگ‌های مختلفی جهت صادرات سنگ به این کشور وجود دارند که چند نوع آن، خاص‌تر و پرطرفدارتر می ‌باشد. موقعیت جغرافیایی که کشور عراق با ایران دارد، نزدیک ترین بازار صادراتی به ایران محسوب می ‌شود. از این رو تجارت با عراق از طرف ایران بسیار راحت و منطقی است. تجار عراقی عمدتا تمایل دارند که بدون واسطه و به صورت مستقیم به معامله با تولید کنندگان ایرانی بپردازند و عمدتا کارخانه‌های سنگ فعال ایرانی اقدام به بازاریابی سنگ در عراق کرده اند تا از این طریق بتوانند مشتریان جدیدی از کشور عراق برای محصول خود یافته و در این سال‌ها مشاهده شده که متراژ تولید این واحدها در بالاترین حد خود قرار گرفته است. از عمده چالش هایی که بین تجار عراقی وجود دارد می‌ توان به موانع بانکی اشاره داشت که به عنوان مهمترین عامل تاثیر گذار بر صادرات بین دو کشور نام گرفته است. خریدار سنگ در عراق عمدتا به دنبال سنگ‌های ساختمانی با قیمت مناسب می ‌باشد و عمدتا مشاهده گردیده در بسیاری از مواقع اقدام به خرید و سفارش محصولی با کیفیت پایین از نظر فرآوری پرداخته که این عامل می ‌تواند در آینده تاثیر منفی بر برند سنگ ایرانی در عراق داشته باشد.

 

صادرات سنگ بادبر به عراق


انواع سنگ های صادراتی به عراق

 

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، تنوع رنگ و مواد سنگ در ایران بسیار زیاد است و سنگ ها می توانند بیش از سی رنگ مختلف داشته باشند. با این تفاسیر سنگ های ساختمانی که برای زیبایی ساختمان ها از آن استفاده می شود، در سرزمین های دیگر از جمله عراق محبوبیت بیشتری دارند. سنگ‌هایی که به سایر کشورها صادر می‌شوند اغلب به دو شکل بدون برش یا همان کوپ و یا برش خورده در ابعاد تایل و اسلب می ‌باشند. صادرات سنگ به صورت سنگ خام یا همان کوپ به دلیل خام فروشی و نداشتن ارزش افزوده، شامل عوارض می‌گردد. بیشترین میزان صادرات در سنگ‌های ساختمانی به کشور عراق بین سنگ‌های مرمریت است. سنگ‌های تراورتن، کریستال و چینی هم در رده بندی‌های بعدی قرار دارند. سنگ های با ارزش مانند فیروزه و سنگ آهن، سنگ نمک نیز از جمله سنگ های ارسالی کشور ما به تمام خاورمیانه می باشد.

 


مزایای صادرات سنگ

 

از آنجا که ایران بزرگ ‌ترین و اصلی‌ترین معادن سنگ را دارد شما می‌ توانید روی هر کدام از این سنگ ها فعالیت داشته باشید. چرا که سنگ‌های ساختمانی ایران در تمامی کشورها خواهان دارد. این موضوع یک مزیت برای صادرات کشور ما می ‌باشد. در ساخت تمامی خانه‌ها می‌ توان سنگ‌های متنوعی را به کار برد. همان طور که می‌دانید کشور ایران معادن غنی از سنگ‌های مرمر سفید، تراورتن‌های کرم روشن و مرمر دارد. این موضوع کشور ما را به یک خطه مهم جهت سرمایه‌گذاری و صادرات تبدیل کرده است.

 

مشکلات صادرات سنگ ایران

 

همانطور که می ‌دانید صادرات سنگ علاوه بر مزایایی که دارد با چند مشکل نیز روبرو خواهد بود. یکی از بزرگترین مشکلات فروش سنگ به سرزمین های دیگر، آشوب های سیاسی با ایران است. تحریم های بانکی و ارزی تمایل سایر کشورها برای تجارت با ایران را کاهش داده است و این امر بر مبادلات سنگ نیز تأثیر گذاشته است. از سوی دیگر، وضع تعرفه های 25 درصدی توسط دولت ایران بر صادر کنندگان، تمایل تولیدکنندگان داخلی برای ارسال سنگ و فروش محصولات در سایر کشورها را تا حد زیادی کاهش داده است. بازاریابی ضعیف و نبود دانش می تواند محدودیت بیشتری در بازار سنگ ایران در سایر سرزمین ها داشته باشد. البته توجه تولیدکنندگان به این موضوع، تأثیر زیادی در افزایش سهم فروش خارجی خواهد داشت. از دیگر مشکلات صادرات سنگ که می‌توان موانعی که در گمرک و مراحل اداری صادرات می ‌باشد را نام برد.

 

مشاهده سنگ های صادراتی کالاساخت برای کشور عراق در لینک زیر:

https://kalasakht.com/products?cat=Export-stone

سنگ صادرتی عراق

 

حجم صادرات سنگ ایران

 


ایران با بیش از 4 میلیارد تن چهارمین ذخیره سنگ بزرگ در جهان است. جمهوری اسلامی ایران حدود 10 هزار معدن فلزات غیر آهنی ، سنگ و خاک صنعتی دارد که از این تعداد حدود 1900 معدن سنگ به سنگهای زینتی اختصاص دارد. طبق گزارشات، ظرفیت معادن کشور ما 47 میلیارد تن است که 4 میلیارد تن آن مربوط به تولید انواع سنگ می باشد. حجم تجارت انواع سنگ کشور ما در سال گذشته حدود 7 میلیون تن بوده که 6 میلیون تن آن مربوط به سنگ های تولید شده و 1 میلیون تن دیگر مربوط به بلوک های سنگ خام است. این موضوع در حالی است که کارخانه‌ های سنگ ایران ظرفیت تولیدی بالغ بر 25 میلیون تن را دارا هستند. قطب تولید سنگ ایران، استان اصفهان است که بیشتر این نوع سنگ را دارد. علت آن هم وجود معادن مختلفی است که در بسیاری از شهرهای این استان دیده می ‌شود. بعد از اصفهان استان‌های مرکزی، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، قزوین و همدان در رده بعدی قرار می ‌گیرند.

 

مراحل صادرات سنگ

 


جهت اینکه بتوانید در بازارهای عراق به خوبی فعالیت کنید و به خوبی نتیجه بگیرید، می ‌بایست مراحل صادرات سنگ ساختمانی به این کشور را بدانید. ابتدا باید هدف اصلی خودرا از صادرات مشخص کنید. یعنی بدانید که چه سنگی برای بازار عراق مناسب است و تا چه میزان نیاز بازار آنها به آن سنگ می‌باشد. مورد بعدی این است که باید ریسک ‌هایی که در صادرات وجود دارند را به خوبی بشناسید تا در عمل انجام شده قرار نگیرید. حتماً باید برآوردی از هزینه‌های خود در جهت صادرات سنگ به عراق داشته باشید. این بدان معناست که بررسی و محاسبات خود را انجام داده و بعد شروع به صادرات کنید. روش بسته بندی سنگ نیز یک نکته مهم در این راستا می ‌باشد که حتما باید به بهترین نحو انجام گیرد. در پایان با توجه به مطالب گفته شده می ‌توان نتیجه گرفت که کشور ایران با داشتن معادن متعدد سنگ ساختمانی و تنوع بی شمار سنگ های موجود در آن و موقعیت مکانی مناسبی که دارد از جهت صادرات سنگ از راه های مختلف می‌تواند در صادرات سنگ ساختمانی به عراق به خوبی خود را نشان دهد و بازار پر رونق صادرات در دست گیرد. کالاساخت می تواند همکاری لازم را با کسانی که قصد صادرات سنگ و دیگر مصالح به کشور عراق را دارند را انجام دهد. مجموعه ما با داشتن سابقه ای بالا در امر فروش و صادرات انواع سنگ های ساختمانی با بسته بندی های متنوع به کشور عراق توانسته است بازار و نوع رفتار این مشتریان را به خوبی شناخته و با سوالاتی هدف مند نوع درخاست مشتری عراقی و کیفیت مدنظر آن را بدست آورد. همچنین ما می توانیم سنگ را درب کارخانه یا حتی در مرز عراق تحویل مشتری داده و تمامی مسولیت ارسال را بر عهده بگیریم.

بسته بندی سنگ صادراتی را ما با تنوع بالایی از پالت های مجود در بازار ایران با توجه به خاسته مشتری انجام میدهیم.

 

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

مشاوره تلگرام

فتاح بیگی

1402/01/30 13:54


صادرات سنگ تراورتن به عراق چگونه است؟ من میخواهم سنگ به عراق صادر کنم و نیاز به راهنمایی دارم

مدیر سایت | 1402/03/02 15:01

سلام
وقت بخیر دوست عزیز
صادرات سنگ به عراق خیلی ساده است. شما میتوایند قصد خود را برای صادرات با پشتیبانی بیان کنید تا بهترین روش و راهنمایی ها را با تجربه ای بالغ بر 15 سال به شما بگوییم.
کالاساخت آماده صادرات سنگ به عراق و راهنمایی همه دوستان می باشد. تامین محصول و کارهای گمرکی را نیز انجام میدهیم.

علی احمدی

1401/11/19 07:39


سلام. چگونه باید در عراق مشتری سنگ چینی رو پیدا کنیم و بتونیم صادر کنیم

مدیر سایت | 1402/03/02 15:10

سلام
وقت بخیر دوست عزیز
برای پیدا کردن مشتری در کشور عراق بایستی مصحولات خود را در یک کاتالوگ دیجیتال قشنگ آماده کرده و در سایت های واسط قرار دهید.
یکی دیگر از کارها فرستادن اطلاعات خود و محصولی خود می باشد تا ما مستقیما به مشتریان خود معرفی کنیم.

حسین رضایی

1401/07/07 20:58


خریدار سنگ در عراق به چه نکاتی توجه می کند؟

مدیر سایت | 1401/07/14 00:57

سلام
وقت بخیر
خریداران سنگ برای کشور عراق باید چند نکته را قبل از انتخاب و خرید سنگ در نظر داشته باشند:
1- کیفیت درخواستی مشتری
2- نوع پالت و بسته بندی
این 2 نکته در قیمت و نوع سنگ مورد نظر بسیار تاثیرگذار است.

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت