برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
کاربرد میلگرد حرارتی در ساختمان

کاربرد میلگرد حرارتی در ساختمان

تاریخ انتشار: 1401/05/02 12:30 | بازدید: 348

میلگرد حرارتی چیست و چه کاربردی دارد در این مطلب

در صورتی که در حال ساخت بنایی با مدل سقف تیرچه و بلوک هستید حتما در مراحل اجرای سقف با مفهمومی به نام میلگرد حرارتی برخورد خواهید کرد که از لازمه های اجرای این مدل از سقف می باشد و باعث دوام بیشتر سقف در برابر تنش های وارد شده، علی الخصوص تغییرات دمایی می باشد. از این رو ما در تیم تحقیق و توسعه کالا ساخت لازم دانستیم در مورد ویژگی ها و موارد استفاده از این متریال مقاله ای تهیه و تنظیم کنیم. در چند دقیقه پیش رو با ما همراه باشید تا با میلگرد های حرارتی و کاربرد های آن در ساختمان بیشتر آشنا شوید.


ابتدا باید ببینیم میلگرد حرارتی چیست؟


این میلگرد ها دسته ای از تولیدات مقاطع طویل می باشند که با دارا بودن خاصیت هایی مضاف بر میلگرد های ساده با استفاده به صورت عمود بر هم در سقف های مدل تیرچه ای باعث جذب تنش های ایجاد شده در بتن به واسطه تغییرات دمایی می شوند. اینکه این میلگرد ها با چه فاصله و یا الگویی در سقف های تیرچه ای کار می شوند دارای قوانین خاصی مبتنی بر استاندارد های ارائه شده از جانب سازمان نظام مهندسی و بر پایه بالا بردن هرچه بیشتر مقاومت سازه می باشد که صحبت کردن در این باره از حوصله این مقاله خارج است. تنها اشاره به این موضوع کافی است که الگو و میزان استفاده از این متریال بسته به نقشه و الزامات قانونی در مورد هر ساختمان می تواند متفاوت باشد.

میلگرد حرارتی چیست؟

همانطور که می دانید بتن ماده ای بسیار مقاوم در مقابل تنش های فشاری و در عین حال بسار ضعیف در برابر تنش های پیچشی و نیرو های خمشی می باشد. از طرفی، بتن، جاذب کامل شک ها و تنش های دمایی ایجاد شده به واسطه محیط داخلی و خارجی ساختمان نیز می باشد. مهندسی تولید مصالح در سراسر دنیا و طی سالیان دراز به ایجاد راه حلی به منظور پوشش دادن این ضعف بتن کرده است. تمامی این کوشش ها و پیشرفت ها امروزه به راحتی در اختیار ما قرار دارد. در ساخت بنا های بتنی به منظور جلوگیری از تخریب ناشی از نقطه ضعف های بتن، استفاده از میلگرد های آجدار فولادی، و به منظور جلوگیری از ترک های ناشی از شک های دمایی، استفاده از میلگرد های حرارتی، مرسوم و مورد استفاده می باشد.
البته به مرور زمان روش های جایگزین همچون استفاده از کامپوزیت های بتنی، تغییر درصد ترکیبات بتن و آب و یا به روز کردن روش های ساخت سیمان نیز به بازار ساخت و ساز راه پیدا کرده اند و یاری رسان سازندگان بوده اند، اما همچنان روش سنتی و در دسترس استفاده ازمیلگرد در ترکیب با بتن به منظور مسلح کردن بتن و پوشش دادن ضعف این ماده از همه ی روش های دیگر مرسوم تر و توصیه شده تر است. با توجه به توان تولید موجود در کشور، هم بتن و هم انواع میلگرد ها با برند ها و سایز های مختلف در جای جای ایران در دسترس است و بدیهی است که همچنان این مدل ساخت و ساز مرسوم ترین روش باشد.

 

میلگرد حرارتی ساختمان


در پایان لازم است این مسئله را ذکر کنیم که استفاده از میلگرد های آجدار در بافت بتن امری ضروری و اجتناب ناپذیر است، اما در مقابل استفاده از میلگرد های حرارتی امری است که کاملا به مواردی همچون: بودجه شما  و قیمت میلگرد برای ساخت و ساز، نظر مهندس ناظر و طراح ساختمان و از همه مهم تر الزامات قانونی ساخت و ساز در منطقه ای که بنای شما قرار دارد بستگی دارد. پس لازم است در وهله اول از این الزامات قانونی مطلع شوید. اگر به لحاظ قانونی نیازی به استفاده از این متریال در ساختمان نداشتید با مشورت با مهندس ناظر و در نظر گرفتن محدودیت های سازه ای بنا و ایضا در نظر گرفتن بودجه می توانید برای استفاده و یا عدم استفاده از این متریال تصمیم گیری نمایید.

ما در مقاله فوق سعی کردیم در عین اختصار به توضیح مفهوم میلگرد های حرارتی و نحوه و دلیل استفاده از آن ها در سازه های بتنی بپردازیم. در صورتی که پاسخ سوالات شما دراین مقاله نبود می توانید به راحتی با تماس با کارشناسان فروش با تجربه ما به مشورت به صورت رایگان بپردازید و یا با پر کردن باکس تماس در صفحه اصلی سایت منتظر تماس کارشناسان ما در اسرع وقت باشید.

 

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

مشاوره خرید آهن تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت