ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
کاربرد میلگرد در ساختمان

کاربرد میلگرد در ساختمان چیست؟

تاریخ انتشار: 1400/10/13 10:23 | بازدید: 789

برای درک بهتر کاربرد میلگرد در ساختمان...

میلگرد را می توان به عنوان یکی از مهترین مصنوعات فلزی نام برد که سازندگان زیادی با آن در ارتباط هستند، به دلیل اهمیت این ساخته دست بشر در این مقاله بر آن شدیم تا به بررسی میلگرد و کاربرد های آن بپردازیم .

 

در ابتدای بحث می توان در تعریف میلگرد عنوان کرد:

 

به مقطعی فولادی به شکل استوانه توپر که وظیفه ی آن جبران مقاومت کششی پایین در بتن است، میلگرد و یا آرماتور گفته می شود. از میلگرد در اسکلت بندی و زیر ساخت ساختمان استفاده می شود زیرا بتن به تنهایی از مقاومت کششی کمی برخوردار است و تحمل فشار بالا را ندارد، عموما برای رفع این مشکل از فولاد و میلگرد در ساختمان سازی استفاده می شود. به نوعی می توان گفت که این دو محصول در کنار یکدیگر تقسیم وظایف نموده اند، تحمل ضربه های وارده از هر سویی به عهده بتن و تحمل بار های خمشی، پیچشی و  کششی به عهده آرماتور های مصرف شده در بتن به منظور تسلیح آن است.

 

در قدم دوم بهتر است برای درک مطلب روان تر این موضوع به توضیح در مورد خواص میکانیکی میلگردها بپردازیم:


یکی از ویژگی های اصلی میلگردها تنش تسلیم است. در تعریف آن می بایست گفت که تنش تسلیم به  حداکثر نیرویی که به میلگرد وارد می شود و با آن فشار میلگرد هیچ گونه تغییر شکل دائمی نمی دهد  و به حالت اولیه باز می گردد گویند. در صورت ورود نیروی بیشتر از حد ذکر شده میلگرد تغییر حالت می دهد و به حالت اول برنمی گردد. در علم مکانیک، در این شرایط تعریفی تحت عنوان ورود ماده به ناحیه پلاستیک ذکر شده است.

ویژگی بعدی مقاومت کششی میلگردهاست که در تعریف آن باید گفت بیشترین میزان کششی که جسم مورد نظر قبل از شکست تحمل می کند که البته این مقدار را می توان با یکسری عملیات از جمله سردکاری ،آلیاژ کاری و عملیات حرارتی افزایش داد. این ناحیه پس از ناحیه پلاستیک می باشد. به نوعی و با تعریف ساده هر ماده در نمودار تنش کرنش ابتدا وارد ناحیه پلاستیک می شود و سپس به نقطه شکست می رسد.

 

کاربرد میلگرد در صنعت ساختمان

کاربردهای بسیار زیادی برای میلگردها می توان در نظر گرفت که یکی از مهمترین دلایل آن این است که مقاومت کششی بتن ها به نسبت مقاومت فشاری آن به حدی کم است که باید به وسیله ی مصالح دیگری این مشکل را حل نمود، در این شرایط عموما میلگرد های آجدار بهترین گزینه هستند زیرا تقریبا یکسان بودن ضریب انبساط دمایی بتن و فولاد از تنش های درونی بتن آرمه در شرایط دمایی متفاوت جلوگیری می کند و این مساله در کنار وجود الگوهای منظم به نام آج روی میلگرد که به اختلاط میلگرد و بتن کمک می کند، میلگرد را به بهترین گزینه تبدیل نموده است. البته لازم به ذکر است که میلگرد های حرارتی استفاده قابل توجهی در ساخت وساز ندارند. قطعا در گشت و گذار هایتان در شهر ساختمان های در حال ساخت را دیده اید که در فونداسیون آن ها از انواع سایز های میلگرد استفاده شده است. در همین ساختمان ها در مرکز ستون ها و به منظر تسلیح این قسمت از ساختمان میلگرد ها را دیده اید. پیش از بتن ریزی هر سقف تسلیح کف و سقف با بتن به چشمتان خورده است. حتی اگر دیده باشید و یا به گوشتان خورده باشد برخی سقف ها با تیرچه و بلوک ساخته می شوند که در واقع در این مدل مصالح هم بازیگر نقش اول میلگرد است. این مدل سازه های بتنی از دیر باز در صنعت ساختمان مرسوم بوده اند. گرچه اندک اندک سازه های سبک تر و مقاوم تر در سراسر دنیا جای سازه های بتنی سنتی را گرفته اند اما دور از ذهن است که روش سنتی ساخت و ساز در آینده نزدیک منسوخ شود. نتیجتا می توان گفت میلگرد، این ساخته فولادی دست بشر، جزو جدایی ناپذیر و همراه از دیر باز صنعت ساختمان است. شما به راحتی و  تنها با یک کلیک می توانید به قیمت به روز این محصول در وبسایت گروه تولیدی و فروشگاهی کالا ساخت دسترسی پیدا کرده و یا در صورت نیاز به دریافت اطلاعات تکمیلی با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید. ما به شما تضمین می دهیم تا لحظه تخلیه بار در محل پروژه و اطمینان از اصالت و کیفیت محصول در کنار شما هستیم.تهیه و تنظیم توسط تیم تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالا ساخت

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم

{{ faqs.title }}

رضا جودکی

1401/06/15 09:43


با سلام
لطفا در مورد اسپیسر توضیح میدید؟

مدیر سایت | 1401/06/15 09:52

با سلام خدمت شما
همان طور که در متن اشاره شد میلگرد ها یکی از اصلی ترین متریال های مورد استفاده در صنعت ساختمان هستند.
با استفاده از این محصول در واقع اسکلتی فلزی برای بتن ساخته می شود که باعث بالا رفتن مقاوت مجموعه ی این دو متریال می شود.
پس پیش از بتن ریزی لازم است که این اسکلت در محل ساخته شود.
اسپیسر ها، محصولاتی هستند که به منظور ثابت نگه داشتن میلگرد ها با فاصله از یک دیگر تا زمان انجام پروسه بتن ریزی در فواصل تعیین شده کاربرد دارند.
شما می توانید با مراجعه به سر صفحه محصولات جانبی در وب سایت کالا ساخت به بررسی و خرید اسپیسر ها بپردازید.

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت