برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مصالح برای اقلیم ها

چه مصالحی برای چه اقلیمی مناسب است؟

تاریخ انتشار: 1397/04/24 09:38 | بازدید: 4772

چه مصالحی برای چه اقلیمی مناسب است؟ مصالح برای اقلیم های گرم و خشک و معتدل چیست؟

از دیر باز بشر همواره به فکر تامین مسکن و جای خواب امن و به طبع راحتی برای خود بوده است. کشور ایران کشوری با قدمت تمدن های 2000 ساله و فرهنگ های متفاوت، انواع اقلیم ها رو در خود جای داده است. با توجه به قدمت و تاریخ  پر بار ایران می­توان به این موضوع که پیشینیان ما اهمیت زیادی برای اقلیم متفاوت و مسکن سازگار با همان اقلیم قائل می­شدند، پی برد. امروزه نیز با گسترش تکنولوژی و مواد و مصالح جدید که به بازار عرضه می­شوند، این امکان برای افراد فراهم شده است تا متناسب با آب و هوایی که در آن زندگی می­کنند، ساختمان خود را پیاده سازی نمایند. با توجه به اهمیت این موضوع، در مقاله ارائه شده این بخش، کالا ساخت در نظر دارد تا شما را با اقلیم های مختلف ایران و مصالح مورد نیاز و سازگار با هر اقلیم آشنا سازد.

 

اقلیم معتدل ومرطوب و مصالح مناسب آن :

 

این اقلیم شامل سواحل دریای خزر و شهر هایی همچون رشت، بندر انزلی، بابلسر و گرگان میشود.این منطقه دارای آب و هوای معتدل، بارندگی فراوان، رطوبت زیاد هوا و اعتدال درجه حرارت می­باشد. با توجه به شرایط اقلیم معتدل و مرطوب، مصالحی که دارای حداقل ظرفیت حرارتی هستند بسیار مناسب برای این منطقه می­باشند. در واقع به سبب اینکه نوسانات دما روزانه در این اقلیم بسیار کم است، نیازی به ذخیره حرارت در داخل ساختمان نیست و بهتر است از مصالح سنگین و ضخیم که تهویه و کوران را کاهش می­دهند، استفاده نشود. چوب یکی از مصالح پر مصرف در اقلیم معتدل و مرطوب بوده که به دلیل پوشش گیاهی این منطقه به وفور یافت می­شود.

از سنگ های ساختمانی با ضخامت کم نیز می­توان در این منطقه بهره گیری نمود، البته به شرط اینکه در مواجهه با رطوبت بالای این اقلیم دچار تغییر رنگ و ظاهر نشوند. همچنین می­توان از سنگ های مصنوعی که دارای طرح های مختلف و مناسب با هر سلیقه ای هستند نیز در دکوراسیون داخلی این مناطق استفاده کرد.

 

اقلیم گرم و مرطوب و مصالح مناسب آن :

 

این اقلیم سواحل جنوبی ایران را شامل می­شود که دارای رطوبت بالا در تمامی فصول سال بوده و از اختلاف درجه حرارت کم شب و روز برخوردار است. در این منطقه شدت تابش آفتاب بالا میباشد و تابستان ها بسیار گرم و مرطوب و زمستان ها معتدل است. همانند اقلیم معتدل و مرطوب در این مناطق نیز استفاده از چوب گزینه خوبی می­باشد. دلیل این موضوع نیز ظرفیت حرارتی کم چوب ها بوده که سبب می­شود تا حرارت به کندی انتقال یافته و حرارت در طول روز برای شب ذخیره نشود.

البته در این منطقه پوشش گیاهی و درختان بسیار اندک بوده و تنها برای بام، درب و پنجره ساختمان از چوب ها بهره گیری می­شود. استفاده از سنگ هایی مانند سنگ تراورتن که دارای سطح خنک بوده و از کانی های مضر بی بهره هستند، در این آب و هوا امکان پذیر است.

 

اقلیم سرد و کوهستانی و مصالح مناسب آن:

 

این اقلیم شامل کوهستان های غربی که رشته کوه های فلات مرکزی ایران و کوه های زاگرس را در بر می گیرند، می­شود. زمستان های طولانی، سرد و سخت و تابستان های معتدل از جمله شرایط این منطقه می­باشد. همچنین در این اقلیم، اختلاف دمای شب و روز بالا بوده و میزان بارش بسیار زیاد است. بنا بر این شرایط بهتر است در این مناطق از مصالحی بهره گیری شود که دارای مقاومت حرارتی بالا بوده و عایق حرارتی هستند. استفاده از این مصالح کمک می­کند تا حرارت داخل ساختمان حفظ شده و سرمای بیرونی به داخل نفوذ نکند.

همچنین بهره گیری از مصالحی با رنگ های تیره و گرم در سطوح خارجی ساختمان این مناطق سبب می­شود تا بتوان از حرارت تابشی آفتاب بهره گیری نمود و فضای داخلی را گرم کرد. سنگ های ساختمانی با رنگ های تیره، بهترین گزینه برای اقلیم سرد و کوهستانی می­باشند. در میان انواع سنگ ها، تراورتن ها با مقاومت بالا در برابر شرایط جوی، مقاومت در برابر انبساط و انقباض، تنوع رنگی و عایق حرارتی، پرکاربرد ترین گزینه در این مناطق هستند.

 

اقلیم گرم و خشک و مصالح مناسب آن :

 

این اقلیم بخش وسیعی از ایران را در بر گرفته است که به دو دسته بیابانی و نیمه بیابانی تقسیم میشود. در اقلیم گرم و خشک نیز اختلاف دمای بین شب و روز بالا بوده و هوای بسیار خشک و تابش نور از جمله شرایط این منطقه می­باشد. زمستان های سرد و سخت و تابستان های گرم و خشک، موجب می­شود تا مصالحی که دارای ظرفیت حرارتی بالا هستند، مناسب برای این اقلیم باشند. آجر و خشت از جمله مصالحی هستند که در این مناطق مورد بهره گیری قرار می­گیرد. سنگ هایی مانند تراورتن ها که عایق حرارتی بوده نیز مناسب برای آب و هوای گرم و خشک می­باشند، چرا که در طول روز هوا را برای سردی شب ذخیره می­سازند.

برای اینکه نور آفتاب توسط بدنه ساختمان جذب نگردد، بهتر است از رنگ های تیره در مصالح مصرفی استفاده نشود و مصالح رنگ روشن گزینه خوبی می­باشند.

 

کلام پایانی

 

در آخر باید بگوییم، سنگ نما پیشنهادی ما برای انواع آب و هوا، تراورتن ها می­باشند. سنگ های تراورتن دارای مقاومت بالا و تخلخل زیاد بوده و یکی از سازگار ترین سنگ ها با هر نوع آب و هوایی هستند. به دلیل وجود معادن با کیفیت این محصول در ایران استفاده از تراورتن رو به گسترش است. رنگ بندی این محصول از تنوع بسیار بالایی برخوردار بوده و دارای رنج قیمت متفاوتی نیز هست که با توجه به توان مالی سبد خرید فرد دسته بندی می­شود. در این بین برای داشتن انتخاب بهتر می­توانید با کالاساخت تماس بگیرید تا مشاوران ما به طور حرفه ای شما را راهنمایی کنند.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468 مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت